Bu haber kez okundu.

Aydın Vinç 2017 yılında da yatırımlarına devam edecek

 

2016 yılının başlarken aslında sektör açısından oldukça olumlu olduğuna işaret eden Aydın, "Fakat vahim 15 Temmuz olaylarıyla birlikte bütün sektörlerde olduğu gibi sektörümüzde de önemli krizler yaşandı. Bütün bu krizlere rağmen sektörümüz yeniden canlandı diyebilirim. Firmalar pes etmedi. Bunda 3.köprü, 3.havalimanı, Gaziosmanpaşa Köprüsü gibi çok büyük projelerin büyük rolü oldu. Bu büyük projelerde Aydın Vinç olarak bulunmamız bizim için çok önemli fırsatlar doğurdu. Derginizde de haberleri çıkan ağır yük taşımacılığında Türkiye'de ilk kez başarılan ağır yükleri taşıdık. Bu anlamıyla Aydın Vinç 2016 yılı krizinden diğer firmalar gibi etkilenmedi. Bu yılı istediğimiz ve hedeflediğimiz veriler doğrultusunda kapattık" ifadelerini kullandı.

Aydın Vinç'in yatırımlarıyla büyüyen bir firma olduğunu kaydeden Aydın, "Bu anlamıyla sürekli makine parkımızı yenileyip revize etmekteyiz. 2016 yılında ağır nakliye grubumuza 2. SPNT'yi kattık. Rutmann'dan 72mt'lik sepetli platform aldık. Hidrokon'dan 120 tonluk Türkiye'nin en büyük hiuplarından birini parkımıza kattık. 300tonluk paletli makine sınıfından 145mt'lik bom uzunluğuna sahip ve ful aksesuarlı ürünü aldık"  şeklinde konuştu.

2017 yılında yeni projelere bağlı olarak farklı segmentlerde ürün alımına devam edeceklerini ama bunun yürürlüğe yeni giren bazı yasaların netleşmesinden sonra yapacaklarını  belirten Aydın konuya ilişkin şunları söyledi: "Şu an kafamızda yavaş yavaş netleşen bazı ürünler bulunmakta. Terex 500tonluk teleskopik mobil vinç bunlardan biri. Yalnız yeni kanun ve prosedürlerle ilgili tam bir netlik olmadığından dolayı bu alımı gerçekleştiremiyoruz. Devletin yeni çıkardığı bir takım kanunlar var konuyla ilgili. Yine Grove'dan 250tonluk bir ürün siparişimiz bulunmakta. Bu ürünün de gelip gelmeyeceği kanuni prosedürlere bağlı. Bu prosedürler TR3 motorların (Euro3 Mot) Türkiye'ye girişleriyle ilgili. Bu motorlar eski teknoloji Avrupa Birliği'nin kabul etmediği motorlar. Bu uygulama Türkiye'de 26 Aralık'ta uygulamaya girdi. Uygulama 2.el makinaları da kapsamakta. Devletin ilgili birimleri Lastikli teleskopik vinç ürünlerin Türkiye'ye girmesi için güncel tip onayı istemekte. Bu da otomatikman 2.el teleskopik vinçlerin Türkiye'ye girememesi anlamına gelmekte. Zira bırakın 2.eli bazı büyük markaların sıfır ürünlerinde bile Maksibet TR3 motor bulunmamakta. Türkiye'de teleskopik mobil vinç üreticisi yok desek yanlış olmaz. Nihayetinde 100tona kadar Hidrokon'un yaptığı bir ürün bulunmakta. Bunun üstünde bir ürün yapılsa dahi TR4 motor taktırmak gibi bir teknolojiye sahip değiliz. Hal böyle olunca uzun vadede sektörümüz sıkıntıya girecek. Çünkü şu an ülkede bulunan ürünler yoğun bir iş hacmini kaldıracak kapasiteye sahip değil nicelik olarak. Bence acilen çözülmesi gereken bir problem var ortada."

Aydın Vinç olarak makinalarını farklı yerlerden alıp farklı firmalarla çalışmak yerine birinci elden, profesyonel bir yönetimle beraber bir firmayla muhatap olmak taraftarı olduklarını söyleyen Aydın,  "Bu durum işi hızlı bir şekilde geliştirmek, tasarruf sağlamak, projeyi geliştirmek, hızlı bir şekilde hizmet vermek, projeyi erken bitirmek, maliyetleri düşürmek, ekip ve personel uyumu gibi önemli katma değerler sunmakta" dedi.

 

"İş güvenliği ve sigortalara dair!"

İş güvenliği alanında bünyemizde her hafta personelimize eğitimler vermekteyiz. Bu bizim çok önemsediğimiz bir alan. Şantiyelerimizde en ufak bir kaza dahi olsa bunun raporlarını, oluş nedenlerini hazırladığımız bültenlerle bütün şubelerimize dağıtıyoruz.  Bunu daha sonra büyük kazalara meyil vermemek adına yapıp personelimizi uyarı amaçlı yapmaktayız. Bunun yanı sıra artık ana bir kadronun oluştuğu kemikleşmiş bir personele sahibiz. Bu ekibin yıllardır süre gelen uyumu iş güvenliğinde önemli bir etken oluşturmakta. Bu ekibimiz hakikaten de çok engin bir iş tecrübesine sahip. Tespitlerimizde şunu çokça gördük; iş kazalarının çoğu acemi bir ekibe zor ve yoğun işlerin yaptırılmasından meydana gelmekte. Aydın Vinç olarak bir işi yapmadan önce ilgili personelimizin gidip o alanda en ince detaylarına kadar fizibilite çalışmaları yapmaları da iş güvenliği anlamında çok önemli bir etkeni oluşturmakta. Yani sahaya çıktığımızda artık bütün hesaplamaları önceden yapmışızdır zaten. Sahada asla hesaplama yapmayız, işimizi yaparız. Bizim işimizde sigorta kavramı gerçekten de çok önemli bir kavram. Aydın Vinç olarak mali mesuliyet sigortamız bulunmakta. Bu Türkiye'de sadece belli başlı firmalarda bulunmakta. Bu sigorta çalıştığınız alandaki 3.şahısları yani müşteriyi ilgilendirmekte. Müşterilerin bu sigortayı iş yaptırırken sorgulaması lazım. Bunun dışında kırılma sigortalarımız mevcut. Bu sigortalar zaten olmazsa olmazımız. Çünkü makinalarımız gerçekten de bir servet değerinde. Kırılma sigortalarının primleri tabi ki çok yüksek. Birçok firmanın buna gücü olmuyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol