Bu haber kez okundu.

Başarı SİSTEM'le gelir

 

Platform sektörüne yaklaşık 2,5 yıl önce girdiklerini hatırlatan Sistem Vinç Pazarlama Müdür Yrd. Bayram Yıldırımer, "Buna tamamen, özellikle santral işlerimizdeki müşteri talepleri vesile oldu. Biz de bu talepler karşılığında ilk önce 26mt'lik 4 adet dizel eklemli platform aldık. Daha sonra santrallerin devam aşamasında parkımıza daha büyük metrajlı olan 41mt'lik 3 adet dizel eklemli platform daha kattık. Bunların hemen ardından 5 adet daha eklemli platform alarak bu sektöre de sağlam bir giriş yapmış olduk. Küçük makinalar yerine projelerde kendi vinçlerimizin yanında çalışabilecek yüksek metrajlı eklemli ve dizel platformları tercih etmekteyiz. Makine parkımızda şu an 35 tane dizel eklemli platform bulunmakta. Bunlar 16 - 41 mt arası metrajlara sahip. Bunların yanı sıra telehandler dediğimiz teleskopik forklift yatırımlarımız bulunmakta. Şu an 7tane teleskopik forkliftimiz bulunmakta. Bunlar ise 14mt, 17mt ve 21mt'ye kadar ulaşabiliyorlar ve birçok farklı ataşmanlara sahipler" açıklamasında bulundu.

Özellikle RES projelerinde birkaç farklı sahada türbinlerin montajını ve taşımasını gerçekleştirdiklerini dile getiren Yıldırımer, "Daha önceden birkaç farklı projede çalışırken parkımızdaki ürün sayısından dolayı bazı sıkıntılar çekmekteydik. Biz de bu yetersizliği ortadan kaldırmak adına özellikle bu yıl yeni yatırımlar yapmaya başladık. 2016 yılının son çeyreğine doğru 52mt'ye uzayabilen, 3-7dingil dönerli  4 adet kanat dorsesi aldık. Yine bu açılan kanat dorselerin üstüne 4dingilli uzayabilen, yükselen ve alçalabilen 3 tane daha dorse aldık. Bu ürünlerle beraber 2016 yılındaki makine yatırımlarımızı sonlandırdık. 2017 yılında ise yeni dorse ve vinç yatırımlarımız olacak" şeklinde konuştu.

Sistem Vinç olarak 3.şahıs mali mesuliyet sigortalarının bulunduğunu ve her yıl bunları yenilediklerini kaydeden Yıldırımer konu hakkında şunları söyledi: "Vinçlerin ve endüstriyel ekipmanların kırılma sigortaları, tüm makinaların kaskoları ve sigortalarının Trbet hepsini tam zamanında ve her yıl yenileyerek yapmaktayız. Bu konuda hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Çünkü oldukça riskli bir iş yapmaktayız ve en tehlikeli iş grubunda bulunmaktayız. Bundan dolayı hem taşıdığımız müşterilerimizin malını hem de kendi malımızı korumak zorundayız. İş güvenliği konusunda, personelimiz sık sık periyodik süreler içerisinde İSG eğitimlerine tabi tutuluyor.  Acil durum planlarından giydikleri kıyafetlere, kullandıkları araçların kalitesinden araç tercihine kadar hemen tüm iş güvenliği konularında kesintisiz eğitimlere devam etmekteyiz.operatörlerimizi özel eğitimlere gönderip sertifikalandırdık. Bu sertifikaları aldığımız kurum gerçekten de bu alanda söz sahibi akredite kurumlar. Yani İSG bizim için sadece kâğıt üstünde yapılması gereken bir iş değildir. Her anlamda personelimiz rahat etmesi ve güvende olması için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız." 

Son olarak en son dönem dahil oldukları projeler hakkında da bilgiler veren Yıldırımer, "Şu an 3. Havalimanı'nda hem platformlarımız hem de mobil vinçlerimiz çalışmakta. Hava alanının 384 dönüm kapatılması gereken arazi çatısı bulunmakta. Bunun taşımasını da komple bir şekilde biz gerçekleştirmekteyiz. Yalova'dan Hava alanına doğru yaklaşık 3 aydır süren bir çalışma bu. Taşıdığımız bu malzemelerin montajını da gerçekleştirmekteyiz. Şu an Susurluk'taki RES projelerini gerçekleştirmekteyiz. Yine Kırkağaç'ta, Dinar'da, Küçükçekmece'de, Karacabey'de RES sahalarında çalışmaktayız. Amasya'da türbin nakliyesi gerçekleştirdik. Montajı için saha ve zeminin hazırlanmasını bekliyoruz dedi.

 

" Türkiye yenilenebilir enerji alanında maalesef çok gerilerde!"

Sistem Vinç'te 4yıldır çalışan ve projelerin alınıp sonlandırılmasına kadar bütün aşamalarında koordinasyonu sağlayan Sistem Vinç Proje Mühendisi Çiğdem Yıldırımer ise okuyucularımız için yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Türkiye yenilenebilir enerji alanında maalesef çok gerilerde. Buna rağmen yine de ülkemizde çok rüzgar alan alanlarda rüzgar sahaları kuruldu. Hatta öyle ki artık aşırı rüzgar alanlar bitti, daha az rüzgar alan alanlara geçildi. Bundan dolayı da türbinler daha da büyüdü. Doğal olarak türbinler büyüyünce bizden istenilen makinaların kapasiteleri de artmış oldu. Yani türbin ve  kanat boyları arttı. Bu kanatların taşınması için de daha büyük makinalara ihtiyaç oldu. Aynı şekilde kuleler ve montaj yükseklikleri de büyüdü. Bunların montajını gerçekleştirecek vinçlerin kapasitelerinin de artması gereki

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol