Bu haber kez okundu.

Boğaziçi İhtisas Fuarcılık'tan dev organizasyon: Antalya Uluslar arası İş ve İnşaat Makineleri Fuarı

 

Sektörde tescilli markaları olan Bosphorus Expo adıyla tanınmakta olduklarını bildiren Bengisu, "2011 yılı sonundan itibaren yurtdışında iş, inşaat makinaları ve malzemeleri fuarları alanında çalışmalar yürütmekteyiz. Bugüne kadar 10'un üzerinde ülkede yaklaşık 40 fuar gerçekleştirdik. Türkiye'den 300'ün üstünde firmayı özellikle Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya'da düzenlediğimiz fuarlarla buralarda bulanan pazarlarla buluşturduk.  Etiyopya Müteahhitler ve İnşaat Firmaları Birliği, Nijerya İnşaat Sektörü Federasyonu Birliği, Togo Ticaret Odası, Gana İnşaat Mühendisleri Birliği gibi oluşumlarla ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Belirli pazarlarda oldukça etkiliyiz. Kazakistan Dış Ticaret Odaları Birliği Federasyonu'yla partneriz" şeklinde konuştu.

" Bu fuarı bir ihracat köprüsü şeklinde de telaffuz edebiliriz"

Antalya Uluslar arası İş ve İnşaat Makineleri Fuarı'nı gerçekleştirme fikrinin geçtiğimiz yıl özellikle Afrika bölgesiyle tanıştırdıkları Türk üreticilerden gelen yoğun talep üzerine geliştiğine işaret eden Bengisu konu hakkında şunları söyledi: "Antalya fuarıyla amacımız yerli firmalarımızı hedef kıta olan Afrika'daki 22 ülkeden getireceğimiz dış ticaret firmalarıyla Belugabahis buluşturup oradaki bayi anlaşmalarını gerçekleştirebilmek. Bu fuarı bir ihracat köprüsü şeklinde de telaffuz edebiliriz. Zira Afrika'dan 22 ülke, Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlar'dan yaklaşık 10 ülkenin sektör oyuncularının katılacağı çok büyük bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Bu fuar ayrıca firma olarak bizim için de yurt içinde gerçekleştireceğimiz ilk fuar olması sebebiyle çok önemli."

 Antalya Uluslar arası İş ve İnşaat Makineleri Fuarı'nın 42bin m2'lik bir iç alanda gerçekleştirileceğini kaydeden Bengisu, "Yaklaşık 75bin m2'lik açık alan mevcut. Şu an Türkiye'den 63 firmayla kontrat imzalamış durumdayız. Hem yurt içinde hem de yurt dışında fuar lansmanımız oldukça yoğun bir şekilde devam etmekte. Kısa bir süre önce Kazakistan'daydık. Orada hem bir fuar gerçekleştirdik hem de Antalya Fuarı hakkında televizyonlarda, yazılı basında önemli tanıtımlar yaptık. Bu çalışmalarımız sonucunda Kazakistan'dan 40 iş adamını fuarımıza getireceğiz" ifadelerini kullandı.

 

"Fuarcılığın önemi"

Ülkenin içinde bulunduğu koşullar malum. İhracatla alakalı olarak Türkiye'nin önüne koyduğu önemli bir hedef bulunmakta; 2023. Herkes 500milyar dolar ihracat faaliyetlerini kapsayan 2023 hedefinden bahsetmekte. Bunu söylemek ne kadar basit olsa da gerçekleştirmek o kadar basit olmayacak. Bunu gerçekleştirebilmek için Dünya ticaretinden aldığımız payı 2 katına çıkarmak zorundayız. Bunda fuarların rolü büyük olacak. Biz bu enerjiyi içimizde hissediyoruz. Bakınız; Almanya'nın bugün fuarcılık endüstrisinden kazandığı para Türkiye'nin toplam ihracatının neredeyse 5 katı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol