Bu haber kez okundu.

Bursa VİNÇDER Başkanı Mehmet Arslan: Bu yılki iftar yemeğimizde daha fazla sektör yöneticilerine ulaşacağız!

 

Geçen yıl şube olarak ilkini düzenledikleri iftar organizasyonuna genel müdür düzeyinde yaklaşık 300 kişinin katıldığının altını çizen Arslan, "Bu yıl bu sayıyı daha da artırmak amacıyla Eskişehir, Balıkesir, Bilecik, Bandırma, Çanakkale, Yalova, İzmit gibi bölgelerin işveren ve yöneticilerine bizzat ulaşarak davetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştireceğimiz organizasyona 400 civarı bir katılım gerçekleştirmek için yoğun bir şekilde çalışmaktayız" ifadelerini kullandı.

"Bürokrasiyi aşamıyoruz!"

Açıklamalarında Bursa VİNÇDER olarak yaptıkları çalışmalarda bürokrasi engeline takıldıklarını kaydeden Arslan konu hakkında önemli şeyler dile getirdi: "Gerçekleştireceğimiz sektörel faaliyetlerde maalesef bürokrasi engelini aşamıyoruz. Bursa VİNÇDER Başkanı olarak İş-Kur yöneticileriyle sektöre nitelikli eleman kazandırmak amacıyla birkaç kere toplantı yaptık.  Maalesef prosedürleri bir türlü aşamadık. Oysaki İş-Kur'dan eleman alıp yetiştirip sektör firmalarında çalışmalarını sağlayacaktık. İş-Kur yöneticileriyle bu konuda anlaştık ama maalesef alt birim memurları bu konuda tabir-i caizse işi yokuşa sürüp engel oldular. Bu konuda Çalışma Bakanımızla bir çalıştay gerçekleştirmek istiyoruz.  Gerçekleştireceğimiz çalıştayda Bakanımızı bilgilendirip bu sorunları çözmek niyetindeyiz. Yine bu ve benzer konularda uzman bir avukata ihtiyacımız bulunmakta.

"Alt taşeron olarak hakkımızı alamıyoruz!"

Açıklamalarında bölgelerinde yaşadıkları sektörel sıkıntılara vurgu yapmaya devam eden Arslan, "A firması iş yapacağı kurumdan (oluşum, firma vb.) kendisini garantiye alacak gerekli anlaşmaları yapıp teminatını alıyor. Ama biz hizmet sektörü ve 3.şahıslar olarak alt taşeron olarak çalışıyoruz.  A firması iş bitince parasını hemen alabiliyor. Asıl işi yapan bizlere ödeme yapması gereken durumda ise maalesef vermiş olduğu taahhütleri yerine Betper getirmiyor. İşi biz yapıyoruz, hizmeti biz sunuyoruz ama paramızı alamıyoruz. Paramızı alamadığımız gibi faturalarımızı kesip KDV'sini de ödüyoruz. Eskiden bu durum işçiler için de söz konusuydu. Ama gerçekleştirilen mevzuat iyileştirmesiyle onlar bu olumsuz durumdan kurtuldular. Bizim de bu olumsuz durumdan kurtulmamız için ihale yasasında alt taşeronlara gerekli ödemelerin yapılması hükmü bir an evvel getirilmeli. Bazı kurumsal firmalar ihale yasasında olmamasına rağmen taşeronların hakkını koruyacak şekilde anlaşma yapıyorlar. Buna rağmen devletle alakalı bazı kurumlar maalesef bunu yapmıyor. Sırf bu yüzden iflas eden birçok arkadaşımız bulunmakta. Bundan dolayı hak edişlerimizin ödenmesi amacıyla ihale yasalarında gerekli değişikliklerin yapılması gerekmekte. Bu konuyla ilgili de bir dosya hazırlamaktayız ve bunu da Bakanımıza vereceğiz" açıklamasını yaptı.

 

" Üvey evlat muamelesi yapılıyor"

Bursa'da 100'ün üzerinde vinç firması bulunduğuna işaret eden Arslan, "Bu firmalardan hiçbiri milyon TL'leri bulan sermayelerin altında bu işi yapamaz. Bu rakam büyük firmalarda 15-20milyon doları bulmakta. Böylesi büyük potansiyele sahip bir sektörüz. Buna rağmen vinççilik mesleği Türkiye'de maalesef hala bir kimlik kazanmış durumda değil. Bu potansiyel bir şekilde idrak edilirse sektörümüzün birçok sorunu da kediliğinden çözülecektir. Dediğim gibi hizmet sektöründe olan bizlere, devlet birazcık üvey evlat muamelesi göstermekte. Örneğin bir imalatçı firmaya 2 senelik faizsiz kredi desteği sunuyorlar. Biz bu desteği sadece ve sadece makine alımlarında istiyoruz. Burada sakın imalat sektörünü kötülediğim anlaşılmasın ama bizim ödediğimiz vergiyle onların ki bir karşılaştırılsın. Keza istihdam konusunda da. Hem daha çok vergi verip hem de daha çok istihdam gerçekleştiriyoruz. Sadece aynı desteği biz de istiyoruz" şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol