Bu haber kez okundu.

Bursa'da bir duayen firma; Volkanlar Vinç

 

Sektörel tecrübelerinin 1960'lı yıllara dayandığını belirten Kavak, "Vinççilik bizim baba mesleğimiz. 1986 yılında Volkanlar Vinç'i kurduk. Parkımızda 80mt ana bomlu, 35tondan 250tona kadar 6 adet mobil vinç ve 45 adet hi-up, 10adet makaslı platform, 35 adet forklift bulunmakta. Bunların yanı sıra ağır nakliye işlerinde kullandığımız 9 adet tır var. En büyük dorsemiz 8 dingilli. Bu makinalarımızla her türlü ağır nakliye işini gerçekleştirmekteyiz. Rüzgârgüllerinde yükleme indirme işlemlerini de gerçekleştirmekteyiz. Hi-uplarımızla ağırlıklı olarak fabrika, makine  montajlarını, kurulum ve sökümlerini  yapıyoruz. Bursa bölgesindeki köprü ve viyadüklerin %90'ının inşa sürecinde bulunduk. Bölgemiz dışında şu anda İstanbul'da 3.Havalimanı'nda çalışmaktayız" şeklinde konuştu.

Açıklamalarında geçtiğimiz yıla dair değerlendirmelerde bulunan Kavak 2017 yılı içinse beklentilerini şu şekilde ifade etti: "2016 yılı, 15 Temmuz gününe kadar sektörümüz ve firmamız açısından oldukça güzel gidiyordu. Bu tarihten sonra maalesef olumsuz bir süreç yaşadık. Piyasada önemli bir daralma ve sıkıntı yaşandı. 2016 yılında makine parkımıza 7adetlik bir ürün yatırımı gerçekleştirdik. Hidrokon ve AKC markaları taşımakta bu ürünler. 2017 yılında firma Netspor olarak yatırım yapmadan önce biraz bekleyeceğiz. Piyasanın durumuna göre yatırım yapmayı düşünüyoruz."

 

"Sektörel sorunlarımız"

Uzman operatör bulma sıkıntısı maalesef her geçen gün daha da büyümekte. Öyle ki; bu sorun, firmaların yatırım yapmamasında başat rolü oynayan bir problem haline geldi. Çünkü firmalar makinalarını kullanacak personel bulamıyor bu yüzden yeni makinalar almıyor. Bunun yanı sıra çok sert bir rekabete sahip piyasamız. Vinç fiyatları yerinde sayıyor ama genel giderler, personel maaşları, SSK giderleri sürekli artmakta. Yine trafik sigortaları gerçekten vinççilerin gündeminden düşmüyor. Fiyatlar çok fahiş. Yol izin belgeleri keza.

Son olarak Bursa VİNÇDER'in faaliyetlerine de değinen Kavak, "Bursa VİNÇDER'in yönetim kurulunda da görev yapmaktayım. Buradan Bursa bölgesi vinççilerine sesleniyorum. Lütfen derneğinize sahip çıkın! Bizi bu alanda yalnız bırakmayın. Derneğimiz güçlenirse doğal olarak yapacağımız şeyler ve imkânlarımız da artar. İş güvenliğinden mevzuatlara, yetişmiş eleman bulma sıkıntısından rekabet koşullarının iyileştirilmesine kadar bir sürü temel sorunun aşılmasında derneğimizin çok güçlü olması gerekir" şeklinde konuştu.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol