Bu haber kez okundu.

Cengaver Vinç İSKİ'nin projesindeki işini başarıyla bitirdi

 

İSKİ'nin atık su projesiyle ilgili başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini ifade eden Cengaver Vinç Genel Müdürü Metin Güleç, "Proje, Baltalimanı'ndaki arıtma tesisinden başlayıp Kağıthane'ye kadar yaklaşık 6km'lik bir şaft uzunluğuna sahip. Bu bizim İlci İnşaat ve Özgün İnşaat'la birlikte gerçekleştirdiğimiz 3.projemiz. Büyük bir metropolde oldukça kalabalık bir yerleşim alanında böylesi önemli bir projeyi başarıyla tamamlamamız gerçekten de bizleri çok gururlandırdı.  Proje yüklenicileri İlci İnşaat ve Özgün İnşaat Vinç konusunda bizleri tercih etmekte. Biz de elimizdeki bütün imkânları seferber etmekteyiz" ifadelerini kullandı.

2016 yılı içerisinde mobil vinç segmentine yatırım yapmak istediklerini dile getiren  Güleç, "Fakat yaşanan olumsuz siyasi gelişmelerde dolayı bu kararımızı ertelemek zorunda kaldık. Şu an bir 400tonluk makine alımı için görüşmelerimiz devam ediyor. Makine parkımızda şu an 300 ve 220tonluk Grove marka mobil vinçlerimiz bulunmakta. Bunlardan oldukça memnunuz. Bildiğiniz üzere biz daha çok fabrika taşımacılığı yapan bir firmayız. O yönlü çok gelişkin ürünlere sahibiz" şeklinde konuştu.

Cengaver Vinç'in merkezini Avrupa yakasında bulunan garajlarına taşıdıklarını kaydeden Güleç, "Burada çok daha verimli bir şekilde çalışacağımızı umuyoruz. Burada makina parkımızı daha iyi bir şekilde kontrol edeceğiz" dedi.

Sektörünün bütün firmalarını iş güvenliği konusunda daha hassas olmaya devam eden Güleç konu hakkında şu ifadeleri kullandı: "Çünkü çok tehlikeli işler yapıyoruz ve en ufak bir hata geri dönülmez sonuçlara sebebiyet verebilir. Zaten iş güvenliği önemsendiği an kaliteli işler ortaya çıkıyor. Kaliteli iş de herkesi memnun eder."

Serdar: Cengaver Vinç bütün taahhütlerini yerine getirdi

Firmasının neden Cengaver Vinç'i tercih ettiğine değinen İlci İnşaat Makine Mühendisi Aşkın Serdar, Cengaver Vinç'in kaliteli hizmet anlayışına dikkat çekerek "Her zaman iş güvenliği ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan Cengaver Vinç, bize vermiş olduğu bütün taahhütleri yerine getirdi. Bu iş için diğer firmalardan da teklif almıştık. Ağır risk taşıması, güvenli makinalara duyulan ihtiyaç bizi Cengaver Vinç'e yöneltti. Firmanın bu işteki performansı  tercihimizin ne kadar doğru olduğunu gösterdi.  Gelecek projelerde de  büyük ihtimalle Cengaver Vinç'le çalışmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.     

Cengaver Vinç Operatörü Onur Pehlivanlar

TBM ürünümüzü Baltalimanı ve Kağıthane arasındaki oldukça uzun sayılabilecek bir şaft mesafesinde çalıştırdık. Yaklaşık 2 ay gibi bir süre yoğun bir şekilde çalıştık. Çok başarılı bir projeye imza attık.

Bu işe baba mesleği olarak alaylı bir şekilde adım attım. Buna rağmen yurt dışında da aynı işi yapmak adına çeşitli kurslara tabii tutuldum. Yurt dışında operatörler işlerinin bilincinde ve firma sahiperi veya çalıştığı müşteri çok fazla işine müdahale etmemekte. Yerli sektördeki operatörlerimiz bence en büyük sorunlarını patronlarıyla ve çalıştıkları müşterilerle yaşamakta. Çünkü her iki kesim de operatörden kendi istekleri doğrultusunda farklı şeyler beklemekte. Operatörler zaten çok zor şartlar altında çok tehlikeli sınıfında işler yapmakta. Stres düzeyi ve sorumluluğu çok yüksek bir iş.  

İş güvenliği konusunda maalesef yerli sektörümüz çok gerilerde. Burada iş güvenliği sadece baret gibi ekipmanlardan ibaret. Vinç işindeki statik hesaplamalar, makinaya hakim olma durumu, şantiyedeki çalışma şartları vb. gibi durumlar hiç de iç açıcı değil.

Cengaver Vinç Operatörü Yasin Pehlivanlar

İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki kanalizasyon işleri hemen hemen bitmiş durumda. Bu kanalizasyon arıtma işlemleri 2000 yılının başlarında başladı. Buna rağmen bu yakada TBM'ler çok fazla kullanılmadı. Avrupa Yakası'nda ise TBM'ler bütün bu işlemlerde kullanıldı. Biz de TBM'le bu işlemi aynı yüklenici firmalarla 3.kez gerçekleştirdik. Bu operasyonda Baltalimanı'nda girdik ve 80, 75, 60 ve 50 tonluk TBM parçalarını 4 parçada Baltalimanı'ndan çıkardık. Karşılıklı özgüven esasına dayanarak çok başarılı bir operasyona imza attık.

Her zaman en önce günah keçisi sayılan operatörler bence çok daha fazla anlayışı hak ediyorlar. Çünkü bizler çok tehlikeli bir iş grubunda çalışmaktayız. Herkes rahat bir şekilde para kazanırken biz sahada en kötü koşullarda çalışmak zorundayız.

Yaklaşık 15 yıldır vinç sektöründe çalışmaktayım. 3,5 yıldır Cengaver Vinç'teyim ve firmamdan son derece memnunum. İş koşullarının zor olmasından dolayı vinç operatörlüğü artık çok fazla tercih edilen bir meslek değil. Şahsi fikrim olarak firmaların operatörlerinin yükünü hafifletmesi adına 'yağcı' bölümünde çalışacak elemanlar bulup veya yetiştirmesi gerekiyor. Bu en azından operatörlerinin iş yükünü hafifletip mesleği cazip hale getirebilir. Her şeyden önce kullandığımız bu pahalı makinalar bir milli servet.

Maalesef iş güvenliği konusunda Avrupa standartlarının çok gerisindeyiz. Yerli piyasadaki iş güvenliği anlayışı 'iş yürüsün' düşüncesiyle temel bulmakta. Yurt dışında ise 'önce çalışan sağlığı' anlayışı hakim. Cengaver Vinç bu konuda gerçekten de sektörüne örnek olabilecek bir anlayışa sahip. Neresi olursa olsun gittiğimiz yerde iş güvenliğimizi kendimiz sağlamaktayız. Şantiyelerde hiçbir firma iş güvenliği kuralları dışında herhangi bir işi bize zorla yaptıramaz.

 

 

Erdem Yılmaz Cengaver Vinç Formeni

Bu projedeki trafo montajını da başarıyla gerçekleştirdik. Yükün ağırlığı 24 ton civarı, bunu 25mt yükseğe koyacağız. Bu işlemi 300tonluk makinamızla Gerçekleştireceğiz. 74tonluk bir balans ağırlığımız var.

Piyasada fiyatlarla alakalı belli başlı sıkıntılar yaşamaktayız. Bu da haksız bir rekabetin yaşanmasından dolayı kaynaklanmakta. Kurumsallaşmasını tamamlamayan veya işi yapabilecek gerekli ekipmanlara sahip olmayan firmalar, büyük işlere çok önemli bir şekilde fiyat kırarak talip oluyorlar. Tabi ki sonuçta çok vahim sonuçlara varan iş kazlarına sebebiyet veriyorlar. Bu sorunu acil olarak halletmek gerekiyor. Örneğin Avrupa bu konuda örnek alınabilir. Serbest piyasa olmasına rağmen her önüne gelen her işe talip olamıyor. Yine iş sağlığı güvenliği konusunda ülkemizde maalesef büyük bir açık var. Çoğu firmanın İSG uzmanları işinin ehli değil. Yine inşaat firmalarının ve taşeronların bu konuda çok sıkı denetimlere tabi tutulması ve kendilerini geliştirmeleri istenmeli.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol