Bu haber kez okundu.

Çözüm Öznakliyat'ta

 

Firmanızın faaliyet alanları hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Firmamız global çağın standartlarına uygun teknolojik alt yapıya sahip taşıma ve kaldırma ekipmanları ile donatılmış multimodal transport hizmeti veren kurumsal bir lojistik şirketidir. Firmamız Türkiye genelinde kilit noktalara konumlanmış şubeleri, depo ve antrepoları ile müşterilerine sınırsız imkan sağlamaktadır.

Yurt içi ve yurtdışında imza attığınız başarılı projelerinizden bahseder misiniz?

Dünyanın yenilenebilir enerji üretimine olan yatırımı ve güncel projelerinden dolayı yurtiçinde öncelikli projelerimiz arasında RES ve HES’ler bulunmaktadır. 2016 yılı içinde  30 RES ve 5 HES projesinde anahtar teslimat proje gerçekleştirdik. yatırımlarımızı da bu yönde ilerletiyoruz. Bununla birlikte, 2015 bahar aylarında Turkiye’nin ilk ve en büyük 482 tonluk Gaz Turbinini taşımış; 363 tonluk trafoyu kaydırma ve krikolama yöntemi ile indirmiş ve 0mm hata ile temeline yerleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yurtdışı projelerimizi ise İtalya Trieste limanı aktarmalı Türki Cumhuriyetleri üzerinde yoğunlaştırdık, bu güzergahta yük kapasitemizi artırmak önümüzdeki hedeflerimiz arasındadır. Firmamız; Türkiye’ye ağır nakliye ekipmanlarını ilk getiren öncü firma olması dışında,her yıl yeni bir ilke imza atarak yük mühendisliği konusunda bayrağı her zaman en öne taşımıştır. Örneğin, ilk 350 tonluk yekpare taşıma kapasiteli “Hidrolik Askı Sistemi” ni Türkiye’ye getirerek 2001-2004 yılları arasında Afşin Elbistan B Termik santralinin 480m yüksekliğinde  ve 280 ton ağırlığında jeneratörlerini taşımıştır. KGM ve DSİ ile koordineli ilk profesyonel bypass yol inşaatları da bu proje ile firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir. 2. Boğaz Köprüsü tabliye taşımaları, Marmaray Kara Tünelleri TBM taşımaları ve montajı, 58m rüzgar türbini kanadı ihracat taşımaları, Boatshow fuar tekne taşımaları, 350 ton trafo ihracat taşımaları gibi Türkiye’nin mihenk taşı sayılabilecek bir çok yurt içi ve yurtdışı projelerde ÖZNAKLİYAT imzası bulunmaktadır.

Makine parkurunuz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Toplam 7500 ton kapasiteye sahip olan 8x8 çekicilerimizin de bulunduğu; filomuzda 90 aks Betebet moduler treylerimiz, 9 adet 55m açılır rüzgar türbini kanat dorselerimiz, 2-3-4-6-8 aks değişik tip ve ebatlarda low bed dorselerimiz, 15 adet forklift ve konteyner istif makinalarımız, 400 tonluk hidrolik krikolarımız, antrepo elleçleme ekipmanımız ile hizmet vermekteyiz

2016 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2017 yılı hedef, proje ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2016 yılı son çeyreğinde döviz kurlarından kaynaklı sert dalgalanmalar olsada 2017 yılının ikinci çeyreğinde krizin fırsata dönüşeceğine inanıyoruz. Biz de ÖZNAKLİYAT olarak bu yönde araç parkımızı teknolojiye uygun olarak yeniliyor ve büyütüyoruz ; kısa ve orta vadede çekici ve özel amaçlı treyler yatırımlarımız ile kapasitemizi yaklaşık 300 ton arttırmayı ve taşıyacağımız yük yelpazesini genişletmeyi öngörüyoruz.Sektör olarak 2016 Kasım ayında Öznakliyat’ın da kurucu üyeleri arasında yer aldığı AND (Ağır Nakliyeciler Derneği) ‘Nin kuruluşunu gerçekleştirdik ve 22 Aralık’ta Ankara’da TOBB’nun daveti ile ilk resmi / bürokratik temsilimizi gerçekleştirdik.Sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Yatırımları geçmişte olduğu gibi bu günde takip ediyoruz; enerji üretimi ve raylı sistemlerde devlet teşviki üst düzeyde olduğu aşikâr, hedeflerimiz ve yatırımlarımız bu yönde olacaktır.

Sektörünüzle alakalı mevzuatların beraberinde getirdiği sıkıntılar nelerdir?

Bunları şu başlıklar altında sıralayabiliriz;

-“Özel yük taşıma belgeleri” nin ebat ve km verilerine bağlı olarak değerlendirilmesi  yönünde çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam etmektedir.

 -Yüksüz seyreden araçlara “yol izin belgesi” alınmasının maliyetlerimiz artırması.

-Sürüş zamanlarındaki kısıtlamalar. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak Büyükşehir Belediyeleri sınırları içinde kalan sınırlar ile KGM yolları arasındaki farklı saat kısıtlamaları, özellikle kış döneminde, gün ışığında yürüme zorunluluğu sebebi ile azalan sürüş saatleri.

-Bazı sorunlu ve bölünmüş olmayan yollara alternatif olarak otobanların kullanılamaması.

-Yeni teknolojiler kullanılarak üretilen araçların aks başı kapasitesi ile KGM tarafından izin verilen aks başı limitler arasındaki farkların tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol