Bu haber kez okundu.

Dün var olduğumuz gibi bugün de, yarın da sizin yanınızda olacağız

 

Sadece bizim sektörümüzde değil; tüm sektörlerde “Avrupa sevdalığı” var. Ne alırsam Avrupa’dan alırım, söylemi var.  En çok kullandığımız arabalar Mercedes, BMW, Audi. Yani alman teknolojisi. Sanko Makina olarak biz sektörün de bildiği gibi Kore ürünlerini piyasaya sunuyoruz. Ülkemizde, Kore’de ne yapılıyor ki diye bir bakış açısı olduğunu söyleyebilirim.  Eğer rakamlarla konuşursak; ortada bambaşka bir tablonun olduğunu görürüz: Kore’de üretim yapıp; Dünya’ya satış gerçekleştiren marka bilinirliği olan 10 firma görürsünüz. Diğer taraftan ülkemizin dünya nezdinde tanınmış tek bir markası bile yok! Lakin; yine de Kore’yi ve Kore mallarını beğenmiyorsunuz. Kore, Avrupalı muadillerinin birçoğundan teknolojik anlamda çok daha iyi. Güney Kore’nin dünya sıralamasına bakarsanız; cirosunu birçok Avrupa ülkesini geçtiğini de görürsünüz. Böyle bir portre varken; Avrupa sevdalığı satışlarımızı olumsu etkiliyor.

Tam da bu noktaya değinme arzusundayız. Neden bu algı kırılamıyor?

Tabii ki pariteden dolayı. Bunun çok fazla etkiye sahip olduğu yadsınamaz bir gerçek. Eğer dolar-Euro paritesinde Euro lehine fiyatlanma oluşuyorsa; Avrupa malları revaçta. Ancak parite USD lehine harekete geçtiğinde Uzakdoğu pazarı yükseliyor. Bu sebeple pariteyi ana nokta olarak görebiliriz. İkinci sırada ise geniş ürün yelpazesi yer alıyor.

Ürün yelpazesi sektörde nasıl bir yapılanmayı beraberinde getirdi?

Sektörde ağırlıklı olarak iki piyasa var. Bunlar; dizel ve akülü forkliftlerdir. Firmalar, dizel ürünlerini bizden; akülü ürünleri ise başka firmalardan alabiliyorlardı. Ama bu da değişti. Genel anlamda hepsi bir araya toplanıyor. Bununla birlikte diğer yandan da kiralama piyasası yükselmeye başladı. İlk zamanlarda birkaç kiralama firmasının elinde olan sektör, şimdilerde distribütörlerin de katılmasıyla hızlı bir yükselişe geçmiştir. Türkiye’deki satılan forkliftlerin 2016 verisine baktığımızda; yarısının kiralama diğer yarısının ise satış ile gerçekleştiğini görüyoruz. Bu doğrultuda; 2017’deki kiralama oranı de böyle mi olacak? Hayır, çünkü büyük kiralama projelerinin çoğu 2016’da gerçekleşti. Bu nedenle, 2017’de oranın biraz değişmesini bekliyoruz ki; haziran sonu itibariyle oran %30 kiralama %7 satış olarak gerçekleşmiştir.

Buradan bir de Ligobet distribütörler kiralama işine neden girdiğine değinelim mi?

Distribütörlerin, büyük kiralama projelerindeki pastadan alacakları payın artması ve distribütör harici kiralama firmalarının azlığı; distribütör firmalarının kiralamaya katılımını artırmıştır.  

Kiralama alanındaki dengeler, rakamlar nasıl?

Ticaret herkesin de bildiği üzere; kazanmak üzerine kuruludur. Hayır işleri için ticaret yapan firma olur mu? Sektördeki rakamlara baktığımızda; o rakamlarla para kazanmak hayal olur. Para kazanmadan ticaret yapılamaz; yapılırsa da bunun adı ticaret değil; amiyane tabirle kölelik olur. Bu tarz kiralama işi yapan firmalar çok kısa sürede maddi sıkıntıya düşmektedir. Ya da çok büyük zararlar açıklamaktadır. Bu tür olaylar sektörün gelişmesine de ciddi zarar vermektedir.

Sanko Makina kendini burada nasıl konumlandırıyor?

Sanko Makina olarak hizmet sektörü temelli bir iş yapıyoruz. Dürüstlük ilkesi temelinde karşılıklı ticari ilişkiler kurduğumuz firmaların çözüm ortağı olmak için varız. Sanko Makina’nın ana misyonu da; çözüm ortağı olmaktır. Müşterilerimizle aramızdaki ilişkiye zarar verecek yanlışlar, bizim kurum kültürümüz içinde yer alamaz. Tüm Sanko Makina çalışanlarını bu misyona göre yetiştiririz. Doğru konuşacağız ve işimizi doğru yapacağız ana mantalitemizdir. Sanko Makine olarak ayrıca kiralama işi de yapıyoruz. Daha çok Teleskopik yükleyici ve kazıcı yükleyici kiralıyoruz. Firmamızın kiralama yaptığı forklift adedi yıllık bazda, 75-100 adet civarındadır.

Sektörde Doosan ve Daewoo algısı biraz karışık durumda. Bu konuya açıklık getirebilir misiniz?

Doosan Kore’nin en büyük holdinglerinden biridir Bünyesinde Sanko Makina’nın da ticaret yaptığı iki firmayı barındırmaktadır Biri iş makinaları grubu olan Doosan Infracore, diğeri ise Doosan Industry Vehicle. Doosan Industry Vehicle’ın altında da forklift grubu bulunuyor. Infracore’ın altında ise iş makinaları, Bobcat gibi ürünler yer alıyor. Bunların ikisi de ayrı yönetim kadrolarına sahip olduğu için  kararları da ayrı veriliyor. Doosan Infracore,  ile 2015 yılında sona eren ticaretimize rağmen; Doosan Industry Vecihle ile ticaretimiz devam etmektedir. Her iki firmada ayrı yöneticilerin aldığı, ayrı kararlar var. Sanko Makina olarak; 18 senedir aynı distribütörle yola devam eden nadir firmalar arasındayız.

2000’de Daewoo ile başlayan ticaretimiz, 2006’da Doosan Daewoo olarak devam etti. 2007 sonu itibarıyla Doosan ismi yerleşti. Doosan Kore’deki en büyük firmalardan biri. Holding sıralamasında da ilk 10’a giriyorlar. Doosan’ın dizel, akülü ve LPG’li forkliftlerini satıyoruz.  1,5 tondan 25 tona kadar dizel, 1,5 tondan 5 tona kadar akülü, 1,5 tondan 7 tona kadar LPG’li. 2017 haziran sonu itibariyle akülü pazarı  %53, dizel %46 seviyesinde. Akülü pazarı, dünya üzerinde petrolle geçinmeyen ülkeler haricinde artıyor. Bu oran Avrupa’da çok daha yüksek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol