Bu haber kez okundu.

Dünyanın en iyi makinasını neden biz yapmayalım!

 

İsmet Bey sizi sektörden tanıyoruz ancak kısa bir özgeçmişle başlayalım mı sohbetimize?

1974 Samsun doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi orada yaptım. 1991’de Marmara Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümünü kazandım ve o zamandan beri de İstanbul’dayım. Sektörle tanışmam 2013 yılıdır ama 2013’ten önceki bütün sürecimde yeni gemi inşada yine teknik müdür olarak elektrik elektronik, mekanik ve hidrolik işlemleri gemilerde projelendirme ve devreye alma işlemlerinde aşama aşama bulundum. Gemi inşadaki tecrübem 13 sene kadar. Gemi sektörünü bırakıp karaya geçmeye karar verdikten sonra yollarımız sektörün kiralama adına en büyük firması olan Fatih Vinç ile kesişti. Burada bir altyapı olduğu için çok kısa sürede gelişme fırsatım oldu. Platform ve vinç sektörünü tanıdım. Hangi markanın ne özelliklere sahip olduğunu, artılarını eksilerini öğrendim. Uygulama fırsatı yakaladım. Bakımlarını yaptık. Gerek periyodik, gerekse son kullanıcıdaki sorunlarını giderdik. Bu konuda da çok olumlu dönüşler aldık. Masif’le el sıkışmamız iseFatih vinç ile yollarımızın ayrılması sonrasında oldu.

Sizin azimli ve başarılı yapınızı biliyoruz. Buradan yola çıkarak sormak isteriz Masif’e neler katacaksınız?

Benim, hem kendim, hem çalıştığım firmam, hem de sektörüm ve ülkem adına arzu ettiğim husus; yurt dışı bağımlılığımızı azaltmak. Bu duyguya sahip olmak için de sadece milletimizi sevmemiz yeterli. Bir markayı neden tanıtmayalım? En iyisini neden biz yapmayalım? Bunun için Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerekte yok. Hâlihazırda çalışan birçok Restbet makine var. Ben burada devreye giriyorum. Her markanın artı özelliklerini alıp harmanlamak. Bir de hiçbir makinada olmayan iki ayrı özellik ilave etmek. Üst kalitede makina tasarlayıp, piyasaya uygun fiyatla sunma hedefindeyiz. Yerli yapalım da ne olursa olsun, diye düşünmüyoruz. Gerçekten kaliteli yapıp, uygun fiyatla piyasaya sürmek istiyoruz. O yüzden buradayız.

Yakın zamanda Masif’e ait bir yenilik duyacak mıyız?

Oldukça kuvvetli bir teknik ekibe sahibiz. Piyasaya süreceğimiz yeni makinemizin çizimleri bitti. Şu an simülasyon aşamasında. Ekim ayı içerisinde imalatı bitmiş olacak. Bundan sonra seri üretimi hızlandıracak ve Marmara Bölgesi’nde kuvvetlenmek için yeni bir yapılanmaya gideceğiz. Bu yapılanma ilk etapta Show room ve servis kısmından oluşacak. Sonrasında üretimimizi de oraya taşımayı hedefliyoruz. Bu arada 2018’deki hedeflerimiz içinde dizel makine üretimine geçmekte var. Dizel makas 12-14 metre olarak piyasaya girmeyi planlıyoruz. 2019 ve 20’de ise Allah’ın izniyle eklemlilere ve teleskobiklere gireceğiz.

Satış sonrası stratejiniz nasıl?

Şu an satışlarımızın servisleri Konya üzerinden oluyor. İç Anadolu’ya satış yoğunluğumuz olduğu için servis hizmetimizde sıkıntı yok. Marmara Bölgesi içerisinde açacağımız showroom ve satış sonrası servis yerimiz Marmara’ya daha iyi hitap edebilmemizi sağlayacak. Şube açmamız noktası makine satışımıza bağlı. Hatay ve Samsun’da bayilik sözleşmesi imzaladık.

 

Son olarak sormak isteriz hem sizin, hem de şirketin bu hedeflerindeki enerjinin kaynağı nedir?

Hayallerimiz büyük. Hayalleri olmayan insan ne kadar yaşıyordur ki! Bizi ayakta tutan hayallerimiz. Bu da çok ulaşılmaz bir hayal değil; yerli makine yapacağız ve satacağız. Bunu dünya yapıyor. Yurt dışından ülkemize gelen ve benim beğenmediğim makinalar da var. Onlar başarmış, para da kazanıyorlar. Bizim burada oluş amacımız para kazanmak değil. Bizim amacımız bir makine oluşturup dünyaya satmak. Bu gerçekten önemli. Buradan dünyaya açılmak istiyoruz. Bunu yaparken kötü makine yapıp, ülkemizin adını kötülemek istemiyorum.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol