Bu haber kez okundu.

Geçmişten Bugüne Anadolu'nun Çınarları Güvenin adresi; Güngör Vinç

 

1951 yılında Antalya'da doğduğunu belirten Mehmet Güngör, "bu sektöre adım atmadan önce çiftçilik yaparak hayatımızı kazanıyorduk. 1990 yılından önce Lider Vinç'te operatör olarak çalıştım. Güngör Vinç'i, 1990 yılında, Antalya Akdeniz Sanayi Sitesi'nde bir şahıs işletmesi olarak 1 adet 10 tonluk mobil vinç alarak kurdum" ifadelerini kullandı.

Firmasının kurma süreci hakkında detaylı bilgi vermeye devam eden Mehmet Güngör şunları dile getirdi: "1990 yılında sektörde bir öngörüm oluştu. Traktörümü satarak vinççiliğe başladım. O dönem Antalya'da sayılı vinç firması vardı. Bilal Acar'dan 10 tonluk iki kırmalı bir vinç aldım ve işe başladık. Antalya'da o zamanlar çok büyük işler yoktu. Özellikle makine taşımacılığı ,mermer sektöründe mermer kaldırma ve taşıma, demir, paslanmaz çelik işleri yoğunluktaydı. Eskiden makine taşımaları, üç ayakçı tabiri ile yapılırdı ve uzun meşekatli işlerdi. sonra halatçılık başladı. Vinçli taşıma maliyeti az ve daha çabuk olduğundan işlerin zamanını kısalttı. İş yoğunluğumuz artınca 10 tonluk vinçten sonra Hidrokon'dan bir vinç daha aldık. Antalya turizm konusunda atılım yapıp gözde bir kent haine geliyordu. Kendimce ileriye dönük bir yol çizdim. Şehrin büyümesi inşaattan geçer, biz de inşaat sektörüne hizmet veriyorduk. Kazandığımız parayı işimize yatırım yaparak büyüdük. Şimdi şirketin başında oğullarım Mahmut ve Mutlu Güngör bulunmakta. Yönetimi onlara devrettim. Gelinen süreçte 50'nin üzerinde muhtelif vinçlerimizle ile Türkiye’nin her yerine hizmet vermekteyiz."

Firmasının temelini attığı 1990'lı yıllarda sektörün genel durumu hakkında bilgi veren Mehmet Güngör "Sektöre 1990 yılında 1 adet 10 tonluk HİDROACAR marka hi-up vinç ile başladığımızda ufak tefek teknik sorunlar yaşanmaktaydı. Antalya’da turizm yatırımları yeni başlıyordu. Bizim bu işte başarılı olmamızın en büyük nedeni turizm yatırımlarıdır. 1990'dan 2000’e kadar 1 adet HİDROACAR 10 tonluk, 1 adet HİDROKON 10 tonluk, 1 adet HİDROKON 20 tonluk vincimiz vardı. Vinçleri kendimiz kullandığımız için herhangi bir operatör bulma sıkıntısı yaşamıyorduk" şeklinde konuştu.

"2006 yılından itibaren ağırlıklı olarak proje bazlı işlere yoğunlaştık"

Güngör Vinç Genel Müdürü Mahmut Güngör ise okuyucularımız için yaptığı özel açıklamalarda "2000-2011  arası bizim için işimizin en verimli dönemi oldu.  Çünkü turizm yatırımları çok fazla idi ve otel inşaat şantiyelerinde vinç ihtiyacı fazlasıyla arttı. Çok büyük otel projelerinde hizmet verdik. Bunlardan bazıları; Mardan Palace, Rixos Grubu, Stone Grup, Deplphine Grup, Martı Myra, Zafer İnşaat, Limak Grup ve daha birçok büyük firmanın 1. tedarikçisi olduk. 2011-2016 yılları arasında turizm yatırımları çok hızlı olmasa da devam etti. Bunun yanında Oslobet büyük A.V.M.'ler yapıldı. Onların şantiyelerinde çalıştık. Bu dönemde özellikle iş güvenliği konusunda sıkı tedbirler geldi. Bu hem sektörde hem de firmamızda kalite ve görünmeyen maliyetleri önleme konusunda faydalı oldu.2006 yılına kadar şahıs işletmesi olarak temkinli ve her zaman kazandığını işine yatırım olarak aktaran bir vizyonla hareket ettik. 2006 yılında şirketleşerek, kurumsal bir yapı oluşturduk ve ağırlıklı olarak proje bazlı işlere yoğunlaştık. Kaliteli, güvenilir, işinin inceliklerini bilen, herzaman gelişime ve yeniliklere açık bir firma olarak hizmetlerimizi sürdürüyoruzMutlu memnun müşterilerimizin sayısının her geçen gün artmasının verdiği mutluluk bizlere güç veriyor" ifadelerini kullandı.

Güngör Vinç'in  her zaman teknolojiyi takip ederek, makinalarını ihtiyaca göre seçmiş, kalifiye eleman ve uzmanlığa büyük önem veren bir firma olduğuna işaret eden Mahmut Güngör, "Kurulduğumuz günden itibaren işini takip eden, müşteri memnuniyetini her şeyin üstünde tutan anlayışımızı tüm Antalya firmalarına yansıtarak, kendimizi bu şekilde tanıtmayı başardık. Hala kurulduğumuz günden beri çalışmakta olduğumuz firmalar oldukça fazla" şeklinde konuştu.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda da düşüncelerini okuyucularımızla paylaşan Mahmut Güngör, "iş güvenliği tedbirleri ve eğitimleri personelimizin daha bilinçli çalışmasına yardımcı oldu. Ama bu alandaki gelişmeler bize göre yeterli seviyede değil. Daha çok firma ve şantiyelerin eğitim ve tedbirlerini uygulamada arttırması, tedbirlerin kağıt üzerinde kalmamasının gerektiğini düşünmekteyiz" dedi.

Makina sigortaları çok yüksek olduğunu ve bunun makul seviyelere çekilmesi gerektiğini kaydeden Güngör, piyasada yaşanan nitelikli eleman bulma sıkıntısına dair ise şunları söyledi: "Bu konu genel olarak sektörümüzde büyük problem. Çok büyük oranda personelimizi çekirdekten kendimiz yetiştiriyorduk. Ancak son dönem bu sıkıntı bizlere de sirayet etmeye başladı. Sektörümüzde en büyük sorun iş azalmasından da ziyade piyasadaki tahsilat sorunudur. Piyasadaki ödeme güçlüğü çeken firmalar yanında teminatı sermayesi tecrübesi olmayan firmaların belli işler yapmaya kalkması ve sonucunda ettikleri zararlar sadece kendileriyle sınırlı kalmıyor. Zincirleme olarak birçok sektörü sıkıntıya sokuyor. Gerekli tedbirlerin Devlet tarafından firmalara girecekleri işlerde yeterlilik teminat kontrolü gibi önlemler uygulaması bir önlem olarak aklımıza gelen seçeneklerden biri."

2016yılını firması açısından değerlendiren Güngör; "2016 yılına çok umutlu aynı zamanda temkinli giriş yaptık.  LIEBHERR marka yeni 200 tonluk teleskobik vinç, 2 adet kule vinç ve 5 adet hi-up vinç yatırımı yaptık. Faaliyet alanımızda kule vinç üzerine ağırlık vermeyi düşünüyoruz. 2016 yılının 2. yarısında meydana gelen olaylar tüm ülkemizde olduğu gibi sektörümüzde de büyük kayıplara neden oldu. Sektörde belirsizlik ve yatırımcılardaki çekimserlik endişe verici olmakla birlikte, sorunların giderilmesi, güven ortamı oluşması ve çekimser havanın dağıtılması için atılacak adımları umutla bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol