Bu haber kez okundu.

İnşaat sektöründeki durgunluk devam ediyor

 

Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi’yle inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koydu. Ağustos ayında faaliyet anlamında hız kazanan hazır beton sektörü, Eylül ayında frene bastı. Faaliyet, beklenti ve güven endeksinde yaşanan dalgalanma sonucunda Hazır Beton Endeksi, Eylül ayını güven seviyesi olarak kabul edilen 100 barajının altında 99.16 noktasında tamamladı.

Faaliyet endeksi yüzde 2 daraldı

Ankete katılan firmaların yüzde 56’sı Eylül ayında satışların azaldığını belirtti. Katılımcıların yüzde 62’lik bölümü de Eylül’de tahsilât sürecinde bozulma yaşandığını dile getirdi. Bu olumsuz gelişmelerle birlikte faaliyet endeksinde yüzde 2’lik daralma meydana geldi.

Katılımcıların yüzde 75’inden fazlasının yeni bir yatırımı ve Kolaybet istihdamı düşünmemesi güven endeksinin aynı seviyede kalmasında önemli rol oynadı.

Ankete katılanların yüzde 38’i satışların önümüzdeki üç ay içerisinde azalacağını düşünüyor. Bu tablo, beklenti endeksinin de olumsuz yönde dalgalanmasına neden oldu.

Üreticiler, hazır beton sektörüne güveniyor

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin hazırladığı, Hazır Beton Endeksi’nde beklentinin düşmeye devam etmesi inşaat sektöründeki durgunluğun devam ettiğini gösteriyor. Güven endeksinin sabit kalması ise, inşaat sektöründe yaşanan durgunluğa rağmen, hazır beton üreticilerinin sektöre olan güvenlerini yitirmediklerini kanıtlıyor.

 

Grafik-1: Endeks Değerleri

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol