Bu haber kez okundu.

Kule vinç operatörlük belgeniz Çetinler Sürücü ve İş Makineleri Kursu'ndan

 

Ülkemizde kule vinç operatörlüğü sürücü belgesi alınmasının prosedürü nasıldır?  Kule vinç operatörlüğü kurslarınız hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

  Ülkemizde inşaat sektörünün hızla ilerlemesi sonucu ve yüksek katlı binaların yapımının artması ile kule vinç kullanımı da hızla artmıştır. İş makinesi kullananlara verilen belgeler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yetki alan kurumlar tarafından verilmektedir. Milli Eğitime bağlı iş makineleri kurslarında belgelerin düzenlenmesi için bu programların Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'ndan onaylanması gerekmektedir. Uzun süredir Kule Vinç ile ilgili Talim Terbiye Kurulu'ndan onaylanmış kule vinç programı olamadığı için Kaldırma –Yükleme Vinç belgesi(mobil vinç) ile eğitim alıp sınava girilildikten sonra belge düzenlenmekte idi. Yani kule vinç ile ilgili herhangi bir eğitim ve sınav yapılmamaktaydı. Ancak 18/09/2015 Tarih 88 Sayılı Talim Terbiye Kurulu kararıyla KULE VİNÇ programı Talim Terbiye Kurulu'nda onaylanarak direkt olarak kule vinç üzerinde 'Teorik ve Uygulama Eğitim' aldıktan sonra kule vinç üzerinde Teknik öğretmenler tarafından sınav yapılarak belge verilmeye başlanmıştır.

Çetinler İş Makinesi Kursu olarak eğitim sahamıza 28mt yüksekliğinde kabini 24 mt yüksekte bulunan sadece eğitim ve sınav amacıyla kullanmak üzere kule vinç kurdurarak belge vermeye başlamış bulunmaktayız. Kursumuza Türkiye’nin her yerinden talepler gelmektedir. Eğitimler de öncelikle yüksekte çalışma ve koruyucu tedbirlerin alınması ve kullanılması ile ilgili başta olmak üzere bizzat kule vinç kullandırarak eğitim vermekteyiz.

 

Bu belgenin işlevselliğinden bahseder misiniz?

Ülkemizde oluşan iş kazalarını öngördüğümüzde Sektörde ki kule vinç operatörlerinin ya belgesiz veya kule vinç ile eğitim alamadan mobil vinç üzerinde alınan belgeler ile bu makineler kullanılmaktadır.Bu durumda her hangi bir kaza durumunda hukuksal problemlerin de çıkacağı aşikardır.İnşaat  firmalarımızda çalışan İ.S. G uzmanlarımızın bu şekilde çalışan personellerin kule vinç programı uygulayan  iş makinesi kurslarından eğitim ve eğitimin sonunda belge aldırmalarını sağlamaları gerekmektedir.

 

Bu konuda Çetinler Sürücü ve İş Makineleri Kursu ne gibi ayrıcalıklara sahiptir?

 

 Kursumuz ülkemizde hep ilklere öncelik etmiş olup kule vinç programının Talim Terbiye Kurulu'ndan çıkmasını sağlamıştır. Kursumuzda 35 civarında iş makinesi kurs programı uygulanmaktadır. Özellikle inşaat sektöründeki iş kazalarının yüksekten düşme,vinç çalışma sahasında insanların girmesi sonucu insanların kafalarına parça düşmesi gelmektedir. Çetinler İş Makineleri Kursu olarak Beykoz Cumhuriyet Mahallesi'nde 80 bin m2. bir alanın belli bir bölümünü iş makinesi eğitim ve sınavları için ayırarak sektöre iş makinesi operatörü yetiştirmekteyiz. Bu sahamızda kazıma yükleme, kaldırma yükleme, istifleme, serme, sıkıştırma,tesviye makineleri ile ilgili eğitim ve belge vermeye devam etmekteyiz. Sektörden gelecek tüm istekler için teknik ekibimizle birlikte her türlü eğitim talebini karşılamaktayız. İşverenlerimizin çalıştırdıkları personellerin belgeli olup olmadıklarını ve bu belgelerin yasaya uygun düzenlenip düzenlenmediklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca İş makinesi belgesi almak için seçtikleri personelin iyi bir eğitim almaları için eğitime zaman ayırmaları da önemlidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol