Bu haber kez okundu.

Levent Baykal: KOMATEK Fuarı genel anlamda iş ve inşaat makinaları sektörünü kapsayan bir 'şemsiye' fuardır

 

Teşekkür ederim, yaşım ve sektörde geçirdiğim süre itibarı ile böyle bir iltifatı şükranla kabul ediyorum. 1955 yılında Ankara da doğdum. Tarsus Amerikan Koleji ve ODTÜ İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitirdim. 1978 yılında başladığım iş yaşamımda önce çalışan olarak 7 yıl geçirdikten sonra 1985 de kendi şirketim olan SADA'yı kurdum. 1990 yılından bu yana 'Fuarcılık' dalında çalışmaktayım. Yalnız fuarcılık sektöründe değil iş ve inşaat makinaları sektöründe de oldukça eskiyim ve her iki sektörde de bir ağabey olarak tanınmaktan gurur duyuyorum.

Firmanız hakkında kısa bir bilgi vererek KOMATEK Fuarları'nın önemine değinir misiniz?

SADA 1991 yılından bu yana ihtisas fuarları organizasyonu ile uğraşan bir anonim şirkettir. Dünyada metalurji sektörünün en başarılı fuarlarından biri olan ANKIROS/ANNOFER Fuarları ve KOMATEK Fuarları'nı düzenleyerek iş hayatına başlamış 2004 yılında ANKIROS/ANNOFER Fuarlarını Hannover Messe'ye devrettikten sonra günümüze dek KOMATEK Fuarı'nın organizasyonu ile iştigal etmektedir. KOMATEK Fuarı genel anlamda iş ve inşaat makinaları sektörünü kapsayan bir “şemsiye “ fuardır. Sergilenen ürün gurupları Bauma ve Conexpo Fuarlarında sergilenen ürün gurupları ile örtüşmektedir. KOMATEK Fuarları Türkiyemizin etkin olduğu coğrafyada düzenlenen en büyük yerleşimli sektör fuarı olarak Dünya gündeminde yer almaktadır. Benzeri fuarlar gibi KOMATEK Fuarları da hem iş ve inşaat makinaları sektörümüze hem de ülkemizin iç ve dış turizmine katma değer sağlamaktadır. İnşaat sezonunun başladığı günlere denk getirerek Mayıs ayında düzenlediğimiz KOMATEK Fuarlarında makine satışları, lansmanları, marka pekiştirme, sektör içi rekabet durumu belirleme, yeni pazarlara giriş,pazar payı büyütme vs gibi tanıtım/pazarlama amaçları olan katılımcıların sektör ile bir araya gelmesini sağlıyoruz. Bir anlamda sektörümüz ve bireysel katılımcılarımızın gövde gösterisi yaptığı bir etkinlik düzenliyoruz. KOMATEK Fuarlarımız bugüne kadar sektörün bütün alt bileşenlerinin yer aldıkları bir şemsiye organizasyon olmayı başarmıştır. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde üretilen ve satılan iş makinaları markalarının hemen hepsi Fuarlarımızda tanıtım yapmış olup iş makinaları katkısı Fuarımızın en az yarısını oluşturmuştur.

Ülkemizde son dönem yaşanan siyasi ve ekonomik süreçlerin KOMATEK Fuarı'na bir yansıması olacak mı?

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan gelişmeler herkes gibi KOMATEK Fuarı'nı da etkiledi. Fuara olan talepte belirgin bir azalma görülse de sektördeki firmaların çokluğu,  iş ve inşaat makinaları sektörünün ülkenin lokomotif sektörü olan inşaat sektörüne olan bağı nedeniyle geçmiş yıllarda düzenlemeye alıştığımız büyüklükte bir fuar düzenleyebileceğimizi öngörüyoruz. Bu yıl, bizi de şaşırtacak oranda, doğrudan yabancı firma katılımı neredeyse iki kat arttı. Bu bize ülkemizin ve sektörümüzün uzun vadeli büyüklüğü ve ticari potansiyeli açısından önemli mesajlar Trendbet veriyor. Ziyaret açısından da “on-line” yabancı ziyaretçi kayıtlarımızda belirgin bir artış var. KOMATEK 2017 ile birlikte sektördeki durağanlığı aşıp tam hızla çalışmaya devam edeceğimizi umuyoruz.

 

" Ankara uygun bir fuar alanına kavuşursa Avrupa’nın önemli fuar şehirlerinden biri olur"

KOMATEK Fuarlarımız Dünya ölçeğinde tanınmakta olup (BAUMA ve CONEXPO'yu bir yana ayırırsak) yöresel ihtisas fuarı olarak kabul edilmiş fuarlar arasında ön sıralarda yer almaktadır. Amacımız KOMATEK Fuarları'nın coğrafi etkinlik alanını genişletip katılımcılarımıza daha çok ve geniş bir ziyaretçi yelpazesi sunmaktır. Bunu sağlayabilmek için birkaç önemli faktörün daha devreye girmesi gerekmektedir. Öncelikle Ankara’nın fuarımız için en uygun şehir olduğu, sektör tarafından onaylanmış olduğunu hatırlatmak isterim. Ankara uygun bir fuar alanına kavuşursa Avrupa’nın önemli fuar şehirlerinden biri olma potansiyeline sahiptir. Bu konuda KOMATEK, Ankara'yı bu amaca taşıyacak en önemli lokomotif etkinlik olacaktır. Herkesin bildiği ve takip ettiği Akyurt Fuar Alanı projesinde son zamanlarda önemli gelişmeler olmakta. Başbakanlığın önderliğinde projeye hız kazandırılması kararlaştırıldı ve iki yıl içinde faaliyete geçecek şekilde çalışmalar yapılıyor. Detaya fazla girmek istemiyorum ama bu kez daha gerçekçi ve yapıcı bir yaklaşım var ve umarım bu proje en kısa sürede tamamlanır. Bu projenin devreye girmesiyle KOMATEK Fuarları'nın Avrupa'daki emsalleri olan Intermat, Samoter gibi fuarlarla yarışıp etki alanı ve büyüklük olarak onları geride bırakacağını tahmin ediyorum.

KOMATEK Fuarı için ilgili derneklerden destek alıyor musunuz? Dernek ve fuar ilişkileri dünyada nasıl şekilleniyor?

Bilindiği gibi İMDER kurulduğundan bu yana yapılmış olan biri hariç bütün KOMATEK Fuarlarımızı destekledi. 2011 yılından beri de ülkemizde desteklediği tek iş ve inşaat makinaları fuarı KOMATEK. Bu istikrar dünyadaki diğer örnekleri gibi sektöre güven ve berraklık sağlıyor. Dünyada derneklerle fuar destekleri arasındaki ilişkiler farklı yapıları gerektirmiş. Almanya da dernekler ve belediyeler fuarın organizatörü olmuşlar. ABD'de dernek organizasyonu yapıyor. Ülkemizdeki destek yapısı da sadece bize özgü değil, başka ülkelerde de benzer işbirlikleri var. Burada önemli olan uluslar arası topluluğa uzun vadeli bir dernek/fuar işbirliğini hissettirmek. Böylece ülkenin büyüklüğü ve ticari gücü ile orantılı fuarlar organize etmek mümkün olabiliyor. Bu vesileyle bugünkü ve geçmiş bütün İMDER Yönetimlerine ve İMDER’in üyelerinin hepsine teşekkürü bir borç biliyorum. Global vizyonları ve gerçek destekleri ile sektörümüzü yukarılara taşıyacak önemli işlere imza atmaktalar.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol