Bu haber kez okundu.

Makliftsan Hangcha'yla her segmente hitap ediyor

 

Makliftsan'ın 1991 yılında forklift sektörüne adımını attığını kaydeden Makliftsan Yedek Parça Müdürü Özcan Bilkil, "İlk zamanlarda Makliftsan, ağırlıklı olarak yedek parça ithalatı ve satışı yapmaktaydı. 2013 yılından beri Hangcha markasının Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. Teknik ve idari personel olmak üzere 120'yi bulan bir çalışan sayımız bulunmakta. Türkiye'nin 45 ilinde hem kendi teknik personelimiz hem de anlaştığımız servis ve bayilerimiz bulunmaktadır. Kiralamada parkuru ve müşteri portföyünü genişleterek şuan için yaklaşık 2200'ün üzerinde kiralık makinamız bulunmaktadır. Distribütörlüğünü yapmış olduğumuz Hangcha markasının yedek parçalarını stoklarımızda bulundurmaktayız.  Bunun yanı sıra diğer distribütörlüklerimizden kısaca bahsetmek isteriz.  Öncelikle Forklift lastikleri konusunda tüm segmentlere hitap etmek adına iki farklı markada distribütörlüklerimiz bulunmaktadır. Bunlardan biri Türkiye de bilinen ve kalitesini ispatlamış olan TOYOTA ile JUNGHEINRICH markalarının orijinal lastik üreticisi olan İtalyan markası MARANGONİ’ dir. Aynı zamanda Hindistanın en büyük lastik üreticilerinden olan EMRALD firmasınında distribütörlüğünü de yapmaktayız. Bir diğer distribötürlüğümüz ise depo içi akülü ekipmanlarının teker üreticisi olan İSVEÇ  markası STELLANA’ dır. Ayrıca STELLANA markası bir çok Avrupalı üreticilerinde orijinal ekipman tekeridir. Bunlardan bazıları STILL, JUNGHEINRICH, LINDE, TOYOTA, BT gibi önde gelen markalardır. Bünyemize kattığımız bu markalar sayesinde kalitemizi ve müşteri kitlemizi bir üst seviyeye ulaştırmayı hedefliyoruz Bu distürübütörlüklerimizin dışında Türkiye’nin Forklift yedek parça ihtiyacına cevap verebilmek adına başlıca Forklift çatalları , side shift , motor , asansör , hidrolik grubu vb.. bir çok grupta yaklaşık 8000 kalem ürün çeşitliliğine ulaşmış bulunmaktayız.  Bu çeşitlilik sayesinde Türkiye Forklift yedek parça piyasasında üst seviyede hizmet veren firmaların başında gelmekteyiz. Her geçen gün artan ürün çeşitliliğimiz ile piyasa ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilme adına mutluluk duymaktayız" şeklinde konuştu.

 

Firmasının yedek parça depolama alanı hakkında konuşan Bilkil, konu hakkında şu ifadeleri kullandı: "450m2'lik kapalı bir depolama alına sahibiz. Yedek parça kadromuz toplamda 10 personelden oluşmaktadır. Yedek parça alanında yurtiçine kendi şubelerimize ve müşterimize günlük sevkiyatlarımız yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yurtdışı yedek parça ihracatı da yapmaktayız. Yakın bir zamanda internet üzerinden yedek parça ve lastik e-ticaret satışlarımızda başlayacaktır. Müşterilerimiz bizlere lastik.makliftsan.com.tr ve yedekparca.makliftsan.com.tr adreslerinde ulaşabileceklerdir.

Açıklamalarında satış sonrası bakım hizmetleri hakkında da bilgiler veren Bilkil, "Ürün bakım hizmetlerimizi geliştirdiğimiz bir yazılım sayesinde gerçekleştirmekteyiz. Sisteme ürünün ne zaman satıldığı, günde kaç saat çalıştığı gibi verileri giriyoruz. Periyodik kontrolleri geldiği zaman sistem bizi uyarıyor. Böylelikle ürünü sattıktan sonra sağlıklı bir takip süreci başlatmış oluyoruz. Bu da müşteri memnuniyetini sağlayan etkenlerden biri oluyor" dedi.

"Tüm olumsuzluklara rağmen satışlarımız yatay seyirde devam etti"

2016 yılı sektör açısından ilk Sultanbet çeyrek itibariyle malum nedenlerden dolayı biraz durgun geçtiğini belirten Makliftsan Satış Müdürü Yeşim Yalçınkaya "Yılın 2.yarısında bir hareketlenme söz konusu oldu. Makliftsan'ın çok güçlü bir müşteri portföyü, dinamik kadrosu, çoğu yerde bulunan stratejik çözüm ortakları ve bayileri olduğundan bu krizlerden en az şekilde etkilenerek çıktı. Satışlarımız düşüşlerden ziyade yatay olarak devam etti. Arada dikey olarak yükselme hareketliliği gösterdi. Şu anda müşteri portföyümüz 5000'e yakın bir sayıdan oluşmakta. 2016 yılı hedeflerimizi zor bir dönem de olsa tutturduk diyebilirim" şeklinde konuştu.

Sektörde birçok firma bulunduğuna işaret eden Yalçınkaya "Taleplerin artması ve döviz kurlarındaki ani hareketlilik, piyasadaki rekabetin de artmasına yol açmakta. Satıcı firmaların stoklarında satılmayan ürünlerin oldukça fazla olmasından dolayı gelen müşteri taleplerinde bu firmalar fiyatları veya ürünlerinin kalitesiyle oynayarak, mevcut işini en iyi şekilde yapan bizim gibi kurumsal, malının hakkını veren ve köklü firmaları zorlamaya çalışıyorlar fakat Makliftsan olarak müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğumuzdan dolayı servis , yedek parça, satış ve satış sonrası hizmetlerimizle bunların önüne geçmekteyiz dedi. 

Üretim & Taşımacılık Sektörlerinde; Ürün satışlarında dizel gruplar, kiralamada ise elektrikli grupların daha çok talep aldığını kaydeden Yalçınkaya, "Satış & Kiralama grubunda yakın bir gelecekte müşteri taleplerinin tamamı yakıt tüketimlerindeki maliyet artışlarından dolayı elektrikli ürünlere yönelecektir. Biz Makliftsan olarak her zaman bu talepleri karşılayacak çalışmaları ve yatırımları yapmaktayız.  Fakat Türkiye de satış alanında dizelden elektrikli gruba geçişte özellikle KOBİ işletmeleri alışkanlıklardan dolayı zorlanmakta" ifadelerini kullandı.

Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı'nın geçen yıla göre biraz daha durgun olduğunu dile getiren Yalçınkaya konu hakkında şunları söyledi: "Bursa bildiğiniz üzere Türkiye nin büyük üretim üslerinden Böylesi bir üstte özellikle hafta sonu dahi istenilen ziyaretçi sayısına ulaşıldığını düşünmüyorum. Bizler standımızda mevcut ve kısa süre önce görüştüğümüz müşterilerimizi ağırlayarak iş alanlarımızı genişlettik ayrıca önemli sayıda hem satış olsun hem de kiralama olsun kendileri ile sıcak görüşmelerde bulunduk bu da bizleri çok memnun etti. Standımızda bu yıl ilk defa makaslı platformlarımızı sergilememiz yoğun ilgiye sebep oldu buda bizleri mutlu etti , zira aynı sektörde bulunan diğer firmaların stantlarda bu tarz ürünlerin sergilenmediğini gördük. Mevcut aynı grupta bulunan makaslı platformlara göre kalitemizden ödün vermeden maliyetlerimizi daha uygun seviyelerde tuttuk buda rekabet gücümüzü arttırdı. Bursa fuarında bu nedenle bu ürünümüzü sergilemeyi tercih ettik. Standımızı ziyaret eden müşterilerimiz %30'u bizlere makaslı platform notu aldırttı."

Önceden Türkiye'de forklift denince akla sadece bazı markaların geldiğine işaret eden Yalçınkaya, "Ama durum artık değişti. Ekonomi, trend ve piyasa artık eskisi gibi değil. Maliyet odaklı yürüyen bir ülkedeyiz. Doğal olarak kaliteyi ne kadar uyguna alabileceğimiz ön planda. İşte, Hangcha bu ekonominin, trendin ve piyasanın ürünüdür" dedi.

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol