Bu haber kez okundu.

Masif Makina'nın hedefi bir Avrupa markası yaratmak

 

Sohbetimize öncelikle Masif Makina’nın üretiminden söz ederek başlayalım mı?

Türkiye'de platform sektörünün büyük çoğunluğunu ithalatçı firmalar ve yabancı ürünler oluşturmakta. Yerli üretim eksikliği önemli bir şekilde baş göstermekte. Biz bu eksikliği gördüğümüz için bu sektöre adımımızı attık. Yoğun emekler sonucu da oldukça kaliteli ve hesaplı, Avrupa menşeli muadilleriyle boy ölçüşebilecek bir ürün geliştirdiğimizi düşünüyoruz ve bunun üretimine de devam ediyoruz.

Akülü kendinden yürüyüşlü platformlar üretiyoruz. Diğer segmentteki ürünler için Ar-Ge çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmekte. İmalatlarımızda konstrüksiyon kısmında kullandığımız komponentler tamamen yerli markalardan oluşmakta. Bu komponentlerin kalitesinden asla ödün vermiyoruz. Maalesef hidrolik ve otomasyon sistemiyle ilgili Türkiye'de tedarik edemediğimiz, üretimi olmayan ve çok üzüldüğümüz bazı ekipmanlar bulunmakta. Bu ekipmanlardaki tercihimiz daha pahalı olmasına rağmen Avrupa menşeli ekipmanlar. Çin ürünlerini tercih etmiyoruz.

Son birkaç yıldır Ar-Ge yatırımlarınız devam ediyor. Bu alanda nereye ulaştınız?

Yaklaşık 2 sene önce önemli yatırımlar yaparak hayata geçirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarını 8 ay önce üretim pratiğine dökerek taçlandırmış olduk. Ürünlerimiz; 6, 8, 10, 12 ve 14mt çalışma yüksekliğine sahip. 6 ve 8mt'lik ürünlerimizde dar şaseleri tercih ettik. Diğer ürünlerimizde de standart, iş güvenliği kanunlarına uygun ölçüleri kullanıyoruz. Diğer makinalarda kullanılan 60-120 standart profillerin dışında iç makaslarda da 120-120 profil kullanmaktayız. Bunu da yüksekteki salınımı azaltmak ve makinanın ağırlığını dengeli bir şekilde şaseye yansıtmasını sağlamak amacıyla yaptık. Yaptığımız analiz ve testlerde bu profillerin çok daha iyi sonuç verdiğini gördük. Yürüyüş motorlarında Alman, sepetlerimizde İtalyan kalitesini tercih ediyoruz.  Trojan Princessbet akü(240amper/saat 6voltluk 4 adet akü) kullanıyoruz. Joysticklerimiz Amerika'dan gelmekte. Tek hedefimiz Avrupa standartlarında üretimler yapmak.

2017’nin ikinci yarısında atacağınız adımlar neler?

2017 yılının ikinci yarısında da firmamızın tanıtımı, reklam ve marka bilinirliği faaliyetlerine yoğunlaşmış olacağız. Bunu yaparken tabi ki makinalarımızı geliştirmek için çok çalışacağız. Sürekli yenilik, sürekli gelişim vizyonuna sahip bir firmayız. Ar-Ge ekibimiz dizel eklemli ve arazi tipi hibrit platform üzerine yoğun bir çalışma süreci içerisinde. 2018 yılının başında bu çalışmaları bitirip, üretim aşamasına geçmek istiyoruz.

Diğer taraftan makinaların, ulaştığı en üst noktada personeli algılayabileceği bir program üstünde çalışıyoruz. Çünkü bu konuda piyasada birçok kaza yaşanmakta. Personelin yükselmesi esnasında ya joystick arızaları ya da personelin takibinden kaynaklı tavanla platformun arasında sıkışıp can kaybına neden olan kazalar bunlar. Bunun önüne geçebilecek bir sistem geliştirmek istiyoruz.  Yazılım firmamızla sürekli istişare halindeyiz. Bu hem bizim hem de piyasa için çok önemli.

 

Peki ya uzun vadeli hedefleriniz?

Firma olarak hem iç hem de dış pazarda söz sahibi olmak istiyoruz. Başarının sadece satış odaklı değil, kalite odaklı da bir olgu olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamıyla firma olarak idealist davranan bir firma tanımına uyuyoruz. İç pazarda aynı dili konuştuğumuz, bire bir ilişki kurduğumuz yerli firmaların avantajını kullanıyoruz. Dış pazarda ise başarıyı yakalamak adına yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Henüz yolun başında olan bir firma olarak diğer firmaların teveccühleri bizi çok gururlandırıyor. Biz de bu teveccühe karşılık kaliteli makinalar üretiyoruz.

KUTU KUTU

Son olarak Masif Makina’nın tercih edilme sebeplerine değinebilir miyiz?

Firma olarak tercih edilme sebeplerimizin başında yerli üretim yapmamız gelmektedir. Müşterilerimiz bizimle bire bir irtibata geçebiliyor. Herhangi bir distribütörlüğümüz ve beyimiz bulunmamakta. Birinci muhatap biziz, aynı dili konuşuyoruz birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Tercih edilme sebeplerimizden bir diğeri, satış sonrası servis hizmetlerimizi en az üretimlerimiz kadar önemsememizdir. 7x24 servis araçlarımızla anında müdahale potansiyeline sahibiz. Yine bu alanda Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde çeşitli firmalarla sıcak görüşmeler içerisindeyiz.

 

SPOT:

“İç pazarda aynı dili konuştuğumuz, bire bir ilişki kurduğumuz yerli firmaların avantajını kullanıyoruz. Dış pazarda ise başarıyı yakalamak adına yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol