Bu haber kez okundu.

Net-Medya'nın KOMATEK izlenimi

 

Öncelikle sektörümüzde yer alan firmalarımızı gezdik ve bizlere gösterdiğiniz ilgi, alakadan dolayı bütün firmalarımıza teşekkür ediyoruz. Toplamda 100 firma ile konuştuk. Elimizden geldiği kadar sektörümüz için önemli olan fuarın nabzını tutmaya çalıştık.

İki yıl süreyle yapılan fuarlara 10 yılı aşkın süredir tüm ekibimizle katılıyoruz. Bu yılı da es geçmedik, katıldık elbette. İş makinaları kavramı ile endüstriyel iş makinası kavramını hala daha anlamayan fuar şirketlerinin ancak torbalarını doldurmak, “oldu mu, oldu” demeye getirdikleri fuarların sektörümüze hiçbir katma değer sunmadığı ortada. Fuara destek veren STK’ların da neler yaptıklarını bir sorgulamaları gerekir. Nasıl oluyor da Ankara’nın göbeğindeki fuarı taksici bile bilmiyor?

Fuarlar ilk zamanlarda, firmaların yeni ürünlerini sergilediği satış alanı konseptine sahipti. Teknoloji, bilişim pazarının büyümesiyle birlikte fuarları beklemeden yeni ürünler sergilenebiliyor, piyasa arz ediliyor. Fuarlarda eskisi gibi satışın olmaması Gobahis “olmasam da olur” görüşünü hakim kılıyor. Bu görüş KOMATEK Fuarında da hakimdi.

Peki, fuar firması ne kazandı veya ne kaybetti, dersek. Esasen pek bir şey kaybetmedi. Fuar firmasını protesto edenler ne kazandı ya da ne kaybetti dersek, onlar da bir şey kaybetmedi. Lakin işin ilginç yanı bu işin kazananı da olmadı! Tek kazanan, esasen katılanlardı. Ne kazandılar, diyecek olursanız, şöyle izah edelim… Evet, bu fuara katıldınız ve belki de hiç memnun kalmadınız. İstediğiniz ziyaretçi profiline ulaşamadınız ve satış yapamadınız. Ama piyasayı tabiri caizse “kokladınız”. Rakibiz ne yapmış, sizden ne kadar önde veya geride bunu gördünüz. 350 firmayı hangi ara dolaşıp, kim ne yapmış, ne etmiş nasıl fikir sahibi olacaktınız? Az mı bu kazanç… Diğer taraftan sektör oyuncuları olarak bir araya geldiniz. Kim bilir belki sohbet edip fikir alışverişinde bulunurken aklınıza farklı bir oluşumun temelleri düştü. Hiç mi sektörün yarınlarını konuşmadınız? Hiç mi vizyonunuza, bakış açınıza yeni bir şey eklenmedi? Belki sıcak satış yapamadınız ama muhakkak bir şeyler kazandınız!

Her şey gönlünüzce olsun…

Metin Şendil

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol