Bu haber kez okundu.

Oscar Vinç Manitou MRT-X 2550'yi bünyesine kattı

 

Öncelikle Manitou ile tanışmamız bundan yaklaşık 1,5 veya 2 yıl önce oldu. Adana’da yap sat ve al sat işi ile uğraşırken sektörde yeni bir iş yapma arayışı içerisindeydik. Derken internette Bims paletini 3. kata uzatan bir makina resmî gördüm. İlk başta garibime gitti ve hemen Adana Bölge Satıcısını bulup makina hakkında detaylı bilgi aldım. Ticaret hayatımda kendime ilke edindiğim  "Ya yaptığın işin en iyisini yapacaksın yada hiç kimsenin yapmadığı bir işi yapacaksın "  felsefesinden yola çıkarak böyle bir işe adım attık. Makinayı almadan yaklaşık 2 ay ön araştırma yaptım. Adana’da böyle bir makinanın olmadığını ve inşaat alanında hızla ilerleyen Adana’da telehandler alanında büyük bir boşluk olduğunu farkettik. Böylece Türkiye genelinde de hızla büyüyen vinç işletmeciliği sektörüne adım attık. 

Çalışma stiliniz nasıl?

Makinalarımızı Adana’da inşaat şantiyelerine günü birlik veya saatlik olmak kaydı ile kiralıyoruz. Bims, ytong, asmolen, kum, çimento, tuğla gibi malzemeleri katlara çıkartmaktayız. İki yıl önce Manitou 1840 ile girmiş olduğumuz sektörde şu an bir adet forklif, bir adet kırk ayak taşıma kamyonu ve son olarak Türkiye’de sadece 2 adet bulunan Manitou 2550 ile hizmet vermekteyiz. 

Yeni aldığınız makineden bahseder misiniz?

Yeni aldığımız makinadan da biraz bahsedecek olursak: Çevremizden olumlu olumsuz birçok tepkiler aldık. Almış olduğunuz “2550 telehandler parası ile 2 adet hi-up vinç alabilirdiniz” gibi eleştiriler oldu. Az önce de söylediğim gibi Yorkbet amacım her zaman ilkleri başarmak ve ilkleri müşterilerimiz ile buluşturmak. Sektöre yeni giren bir firma olarak fark yaratmamız gerekiyordu. Adana'da 20, belki de 30 tane vinç firması bulabilirsiniz. Aşağı yukarı hepsinde aynı makinaları görebilirsiniz. İş yaptığımız müşterilerin hemen hepsi “Bu makinanın büyüğü yok mu neden almıyorsunuz. Vinç ile uğraşmak istemiyoruz” diye serzenişte bulundular. Bizde müşterilerimizin talebini dikkate alarak böyle bir yatırım yapmaya karar verdik. Bunun yanı sıra talebin fazla olması ve işlerin yetişmemesi bize ikinci ve üçüncü makinanın alınmasını şart koştu. Şuan sekizinci kata kadar hizmet vermekteyiz. Yılbaşından sonra da 80-90 tonluk hi-up alarak 15’inci kata kadar hizmet vermiş olacağız. 

Vinç işletmecileri neden bu makinayı tercih etmeli?

Bizim yapmış olduğumuz işte Manitou ile vinçi kıyaslayacak olursak, vinçin yaptığı 2 saatlik işi Manitou ile bir saatte yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu makinayla müşterilerimize katlara kumlarını çekme hizmeti de sunmaktayız. Buda bizi en cazip kılan etkenlerin başındadır. Bir kamyon kumu inşaat işçisi ile 1 günde kata çıkartırken biz Manitou ile yarım saatte katlara çıkartabilirsiniz. Böylece bizden hizmet alan müşterilerimiz işlerini daha hızlı ve seri şekilde bitirmiş oluyor. Son olarak makinanın Türkiye'de çok yaygın olmaması sektörde operatör eksikliğini de ön plana çıkarmaktadır. Bizim gibi işveren firmalar operatör bulamakta zorluk çekiyor. Bulduğumuz operatörler de maaşlarını çok yüksek istiyor. Bu ise işletmelere fazla maliyet olarak yansıyor. Ben buradan iş makinası kullanan, kullanmayı seven operatör adaylarına mutlak surette bu makinayı kullanmayı öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Gelecekte her yerde bu makinaları göreceğimizi tahmin ediyorum. 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol