Bu haber kez okundu.

Özcan Urfalı; Sektöre sıfırdan operatör kazandıramazsak sorun çözülmez!

 

Eğitmenlerimiz tecrübeli ve konusunda uzman

Eyşan Eğitim Hizmetleri esasen 1990 yılında sürücü kursu olarak hizmete girmiş bir firma. İlk operatör eğitim merkezini 2004’te Dikmen’de kuruyor. 2012’de de OSTİM Uzay Çağı Caddesi’nde bir şube açıyor. Bir yandan sürücü kursu hizmetleri veren Eyşan Eğitim Hizmetleri, diğer yandan da operatör eğitimleri de veriyor. Eğitim kurumlarında, mevzuata ve yönetmeliklere göre eğitim verdiklerini dile getiren Genel Müdür Özcan Urfalı “Forklifinden greyderine, dozerinden mobil, kule vinçine, makaslı platformundan personel yükselticisine kadar sektörün ihtiyacı olan her alanda eğitimlerimiz devam ediyor. Makine başında toplu ve birebir eğitimlerimiz mevcut. Yönetmelikte belirlenmiş olan 76 saatlik süreyi burada eğitim alan arkadaşlarımıza en verimli şekilde sunuyoruz” diyor ve ekliyor; “Talim Terbiye Kurulu’nun belirlediği standartlar neyse onu harfiyen yerine getiriyoruz. Bünyemizdeki eğitim personelimiz alanında uzman, deneyimli, teknoloji ve günün şartları konusunda bilgili”.

Milli eğitim Bakanlığı’nın yadsınamaz desteği var

Sektörün operatör sıkıntısına da değinen Urfalı, sıfırdan operatör yetiştirmek için çalışmalara başladıklarını vurguluyor. Sene başında başlattıkları çalışmanın ilerleyen süreçte sektöre hayli yararlı olacağını belirten Urfalı “Açık ifade etmek gerekirse Milli Eğitim’in bizlere desteği çok fazla. Hem yönetmelikler, hem mevzuatlar hakkında bilgi veriyorlar. Hem de çıkacak olan yeni düzenlemeler hususunda görüşlerimizi alıyorlar. Son çıkan yönerge için Klasbahis Milli eğitim Bakanlığı ile birlikte güzel bir çalışma yaptık” diyor. Yaşadıkları ufak tefek sıkıntıları gerek dernek, gerekse bireysel olarak gerekli mercilerle paylaştıklarını ve bu sıkıntıların çözümü konusunda destek aldıklarını da belirten Urfalı, sektördeki operatör sorununun ana çözümünün, operatör olarak hayatını idame ettirmek, ailesini geçindirmek isteyenlerin sektöre kazandırılması olduğunu açıklıyor.

Bu sektörde çalışmak isteyenlere ulaşmalıyız

“Sektör firmaları ve dernekler olarak bir araya gelmeli ve operatör bulma ve sıfırdan yetiştirme konusunda adımlar atmalıyız. Hele ki Bakanlık bizi bu kadar destekler ve önemserken kendi içimizde zayıf bağlantı kurduğumuzu düşünüyorum. Biz, Eyşan İş Makinaları Sürücü Kursu olarak bu sektörde hiç çalışmamış fakat bu sektörde çalışmak isteyen insanlara ulaşmak istiyoruz. İnanıyoruz ki bu insanları sektöre kazandırdığımızda operatör sorunumuz diye bir şey ortada kalmayacak. Sadece biz değil, diğer kurumlarda bunu başaramadı. Arzumuz sıfırdan eğitim vermek” diyen Urfalı, operatörlerimizin eskiden bu işe çıraklıktan girdiğini, yağcılık yaptığını, yavaş yavaş makine kullanımına başladığı ama bu sürecin bu devirde personel eksikliğini hat safhaya taşıdığının altını çiziyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol