Bu haber kez okundu.

Platform sektörünün zirve firması; Acarlar Makine

 

ACR Grup bünyesinde kurulan Acarlar Makine'nin 2003 yılında sektörel yolculuğuna başladığını kaydeden Acar, "Başarılı olmak için orta ve uzun vadeli planlara ihtiyaç vardır. Tez canlı olmamak, tabir-i caizse hemen köşeyi dönüp para kazanmak gibi bir mantığı terk etmek gerekir. Oldukça dinamik bir nüfusa ve ülke şartlarına sahibiz. İş alanı oldukça çok. Dediğim gibi orta ve uzun vadeli planlar yapmışsanız ve bunun için doğru stratejileri belirlemişseniz başarılı olmak işten bile değil. Bu tüm sektörlerde olduğu gibi sektörümüz açısından da geçerli. İşte Acarlar Makine olarak biz bunu yaptık. Girmeden önce sektörümüzü ve geleceğini detaylı bir şekilde araştırdık. Buna göre kısa, orta ve uzun vadeli planlarımızı yaptık. İlk 5 yıl gerekli yatırımlarımızı yaparak yılmadan sabrettik. Bu süreçte daha az yatırım yapıp daha çok para kazanabilirdik ama bunu yapmadık. Çünkü uzun vadeli programımızda bu mantık yoktu. Gelinen süreçte elde ettiğimiz başarıları bu planlarımıza uygun şekilde hareket etmemize borçluyuz. Yine bu ilk 5 yıllık süreçte kiralama faaliyetlerine de başladık. Sektörümüz için önemli personel eğitimlerine imza attık. 3 kişiyle çıktığımız yolda 2008 yılında 30 kişi olduk. Böylece bu ilk sürecimizde oldukça sağlam bir temel atıp firma gelişimimize uygun şartları yarattık" ifadelerini kullandı.

"2008 krizinden çok etkilenmedik!"

2008 yılında kurumsallaşmanın getirdiği büyümeyle şu anki mevcut yerlerine taşındıklarını belirten Acar, "Malumunuz aynı yıl piyasalar çok büyük bir krizle sarsıldı. Bu kriz belki de platform sektörünün ciddi anlamda etkilendiği tek kriz oldu diyebilirim.  Buna rağmen firma olarak bu krizin sancılarını çok fazla hissetmedik. Yükseliş trendine girmiş bir ürünü pazarlıyor olmanın avantajını kullanıp krizi mümkün olduğu kadar hafif atlattık. 2013 yılına doğru sürekli yükseliş hareketliliği gösteren bir ivme kazandık. 2008-2013 yılları arası sektörde kiralama firmaları Avrupabet çoğaldı. Biz de bu firmalara makine satışına başladık. Bu süreçle beraber sattığımız ürünler de oldukça tanınmaya başladı.  2013 yılına geldiğimizde işinde uzman, genç ve dinamik 80 kişilik kadromuzla artık sektörün zirvesine hızlı bir şekilde yolculuğumuzda başlamış oldu. 2013 yılının sonunda tüm alt yapılarımızı oturtmuş ve kurumsallaşmış bir firma olarak yeni başarı periyotlarına  hazır hale gelmiştik. Girdiğimiz yeni süreçle birlikte tekrardan  aktif pazarlama stratejileri uygulamaya başladık. İş çok büyüdüğü için kendim de sahaya çıktım" şeklinde konuştu.

Kutu!!!kutu!!!kutu!!!

Firma olarak ekibimizi kurarken belki ilginç gelecek ama çok tecrübeli isimlerden yana tercihimizi koymadık. Hep genç ve dinamik kişilerle çalıştık. Çünkü oturttuğumuz bir firma sistemi vardı ve buna bağlı kalmak zorundaydık. Alacağımız tecrübeli kişiler kendi sistemlerini oturtmak isteyebilirdi. Bunu istemedik. Buradan tecrübeye karşı olduğumuz sonucu çıkarılmasın. Şu an çalışan sayımız 110. İnanın ki kurulduğumuz günden beri gitmesini istemediğim ama gitmek durumunda kalan kişi sayısı en fazla ikidir. Bunu yakaladığımız ekip ruhuna örnek olması sebebiyle dile getirdim. Yine yeri gelmişken özellikle genç ve dinamik satış sonrası servis hizmet ekibimize bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Onlar her zaman yüzümüzü güldürdüler.

Telehandler ürünlerin işlev ve verimlilik açısından çok önemli makinalar olduğunu dile getiren Acar, "Türkiye'de de pazarı her geçen gün daha da büyümekte. Bir telehandlere ataçman takıp platformların yapacağı bazı işleri yaptırabilirsiniz ama o telehandler hiçbir zaman platformun performansını sergileyemez. Yani bunlar birbirlerine rakip olan ürünler değildir. Bundan dolayı da bu 2 segmentin büyüme pazarları da farklı. Biz bu yıl yavaş yavaş telehandler  getirip pazarlamaya başladık. Ürün verdiğimiz 5 müşterimiz kullandıkları  Haulotte markalı telehandlerlardan oldukça memnunlar. Platform sektöründe tüm filoların %75'ini makaslı ürünler oluşturmakta. Ama trend yavaş yavaş değişmekte. Büyük bomlular çok fazla talep görmekte. Öyle ki piyasada makine bulunmuyor ve biz sürekli büyük bomlu makinalar getiriyoruz. Bu makaslı ürünlere talebin azaldığı anlamına gelmiyor. O aynı hızla büyümesine devam ediyor ama piyasa büyük bomu da keşfetmeye başladı" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol