Bu haber kez okundu.

Türe Kardeşler 2017'ye hızlı bir giriş yaptı

 

Dünya ve Türkiye ekonomisinin 2016 yılında yaşanan durgunluğun yanı sıra 2017 yılında yeni bir canlanma dönemine gireceğini öngörüyoruz. Bu durum işletmelerin de yeni dengeler kurmasını gerektirecek ve yatırım kararlarının çok daha titizlikle alınması zorunluluğunu doğuracaktır.
Fakat firmamız 2016 yılı içerisinde sektörün önemli kuruluşlarının büyük projelerinde sözleşmeler imzalamış olup, 2017 yılı için daha büyük hedeflerle, daha büyük başarılara imza atmak için yoğun çalışmalarına devam etmektedir. 2016 Yılında 1 adet 120 Ton, 1 Adet 150 Ton Hiup vinç ( World Power Erkin), makaslı ve eklemli personel yükselticiler, 35 Ton vinç, 10 Ton ve Kamyon üstü Sepet Platform yatırımlarımız olmuştur. Bölgemiz her geçen gün büyüyen, yatırımların olduğu bir bölge ve bu süreçte firmamız 2017 yılı için makaslı ve eklemli personel yükselticilerde yatırımını artırmayı hedeflemiş ve Ocak ayı içerisinde 10 adet 14 metre-16 metre makaslı personel yükselticileri, 21 metre, 17 ve 15 metre eklemli personel yükselticiler araç parkuruna eklemiştir.

Firmanızın iş sağlığı ve güvenliği, sigorta gibi alanlardaki temel politikaları ve hizmetleri hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Türe Kardeşler İş.Mak.San.Tic.Ltd.Şti. olarak iş sağlığı ve güvenliği açısından hassasiyetinin tam bilincinde olarak “önce insan” temel prensibi ile hareket ederek “İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi” nin devamlılığını sağlamayı, hedefler ve gözden geçirmelerle performansını sürekli iyileştirmeyi ve bu sayede, iş kazası ve meslek hastalıklarını önlemeyi hedeflemiştir. Firmamız gerek sigortaları, gerek üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortları ve gerekse personeline belirli aralıklarda aldırdığı İş Sağlığı Güvenliği eğitimleri ve kimi zaman personel idari toplantıları ile Riski minimum seviyeyi hedefleyen ve bu doğrultuda personeline her zaman  Sıfır kaza felsefesinden yola çıkarak, tüm faaliyet alanlarında, çalışanlarının sağlık ve güvenliğine yönelik programların geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, etkin bir şekilde uygulanması ve sürekli olarak iyileştirilmesi için çaba göstermektedir.                                             Türe Kardeşler İş.Mak.San.Tic.Ltd.Şti., iş sağlığı ve güvenliğini sürdürebilir kılmak ve tüm iş süreçleriyle, kurumsal kültürünün ayrılmaz bir parçası haline getirmek konusunda kararlı adımlar atmaktadır.

Şu an hangi projelerde yer almaktasınız?

Şuan bölgemizde belirli süreçlerde farklı yatırımların olduğu hemen hemen her projede yer almaya çalışıyoruz.; Eskişehir-Tanap Doğalgaz Hattı Projesi, Pazaryeri ve Bilecik Heksagon Katı Atık Fabrikası ve bölge yatırımlarında yer almaktayız.

 Firma olarak belirli süreçlerde personelimiz ile bir araya gelerek, personelimizin sıkıntıları, beklentilerini konuşmak adına toplanmaktayız. Ve son olarak iş sağlığı güvenliği uzmanımız, şirket hekimimiz, şirket avukatlarımız ve personelimiz ile bir araya gelerek 2016 yılı değerlendirmesi, kanunlar, yönetmelik ve personel haklarını bilgilendirme ve motivasyon gecesi düzenlenmiştir. Personelimiz ile bir araya geldiğimiz bu gece de şirket yatırımları ve süreç hakkında bilgilendirmeler olmuştur. "

 

 

Yaşadığınız sektörel sorunlardan ve ilgili mevzuatların yeterliliklerinden bahseder misiniz?

Çalışma hayatı içerinde gerek çalışanlar gerekse devletler açısından en önemli sorunlardan biri meydana gelen iş kazaları ve ortaya çıkan meslek hastalıklarıdır.

Vinç sektörü için iş sağlığı ve güvenliği açısından farklı tehlike sınıfları mevcuttur.                    Sektör iş kazalarının meydana gelmesi açısından en riskli olan işyerleri arasındadır. Bu nedenle bu sınıflandırmada çok tehlikeliler arasında yer almaktadır. Her geçen gün ölümle ya da ağır yaralanmayla sonuçlanan pek çok iş kazası meydana gelmektedir.

Hukuksal açıdan kimi zaman en çok rastladığımız ve yaşanan en büyük konulardan biri İş Kazalarında bilirkişilerin sektör hakkında bilgi birikimine sahip olmadan verilen kararlar.                 Ve bu kararlar firma ve şahıslara maddi manevi çok ciddi zararlar vermektedir. Mahkemelerde bilirkişi yapan kişiler sektöre ait yeterli bilgi ve birikime sahip olmadıklarını görmekteyiz. Örneğin bir firmanın sahip olması gereken yeterlilik belgeleri mevcuttur ve her firma bunlara sahip olmak zorundadır ve her şeyin öncesinde bunlar aranmaktadır.

Şuan ülkemizde M.Y.B istenen iş kolları Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmî Gazete de 39 iş kolu bulunup buna son olarak buna 8 adet iş kolu daha eklenmiştir. Fakat sektörümüzde vinç operatörleri ve işletmecileri için olası yaşanan durumlarda, Mesleki Yeterlilik aranmaktadır ve bu da sahip olunan İş makinesi kullanma belgesi (operatörlük Belgesi)’dir. Fakat sektörde yeterli bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından yapılan bilirkişiliğinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Örneğin herhangi bir kanun maddesi bir yönerge veya bir esas olmadığı halde M.Y.K istenmektedir. Öncelikle bu tür sıkıntılar çok fazlası ile yaşanmaktadır. Bu durumlarda çok fazla mağduriyetler yaşanmaktadır. Firmaların sahip oldukları çalışanlarının Operatörlük belgeleri, Sigortaları, Kişisel Koruyucu Zimmet Tutanakları, İSG eğitim sertifikaları, Ağır İş Çalışabilir,(Solunum, Akciğer, İşitme) Raporları, Geçici Görevlendirme raporları, İlk yardım Eğitim sertifikaları, Teknik Emniyet Kontrol Formları vs… evraklar sunulmaktadır. Bizler gibi işletmecilerin olası yaşanan veya yaşanacak sorunlarda bu tür süreçleri sektör konusunda bilgi birikimi olan ve deneyimli kişilerin bilhassa sektör içerisinde olan insanların olması konusunda yönetmelikler çıkartılmalı olduğuna inanıyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol