Bu haber kez okundu.

Vincin ulaşamadığı yerde İple Erişim® vardır

 

İple Erişim Endüstriyel Dağcılık Genel Müdürü Serdar Sağdıç firmasının kuruluş ve gelişim evreleri hakkında bilgi verirken şunları dile getirdi: "Endüstriyel Dağcılık en önce bir hobi amaçlı başladı. Kökenimizde 'Arama Kurtarma' olduğu söylenebilir. Daha sonra sektörde böyle bir boşluk olduğunu öğrenince buna ticari bir boyut kazandırdık ve sektöre de adımımızı atmış olduk. Sonraki süreçte önemli bir gelişim evresi yakalayarak büyüyen şirketimiz farklı birimlere ayrıldı. Bu birimlerden biri İple Erişim Endüstriyel Dağcılık Ltd. Şti. adını taşımakta. İple Erişim; Endüstriyel Dağcılık, Patlayıcı Uzmanlığı, Yaşam Hattı ve Eğitim Birimi olarak 4'e ayrılmakta. Her birimde farklı personel ve yöneticilerimiz bulunmakta. Yaşam Hattı, patenti bize ait olan ve %100 yerli olan bir markamız. Farklı model ve tekniklerle Yaşam Hattı'nı geliştirdik. Alanında TSE'den belge alan tek firmayız. N795 C standardına  sahibiz."

Ana kadrolarının 20 kişiden oluştuğuna işaret eden Sağdıç, bunun yanı sıra proje bazlı bazı projelerde 50 kişinin üstüne çıktıkları durumların da olduğunu belirtti.

Bursa Metal İşleme Fuarı'na geçen yıl da katıldıklarını hatırlatan Sağdıç, "Bu fuar bize Endüstriyel Dağcılık'tan ziyade Yaşam Hattı'nda faydalı olmakta. Zira firmaların fabrikalarında daha çok iş yapmaktayız. Geçen yılki fuarın bize çok iyi bir getirisi olmuştu. Bu yüzden bu yıl da burada bulunmayı tercih ettik ve fuardan oldukça memnun kaldık" şeklinde konuştu.

"Sektörümüz Avrupa'daki kadar tanınmıyor"

İple Erişim Endüstriyel Dağcılık'ın 2007 yılında işinde uzman olan bir ekibin çalışmasıyla sektörel hayatına atıldığını belirten İple Erişim Yön. Krl. Bşk. İsmail Kasap, "Daha önceleri kaya patlatma ve kaya mekaniği üzerine faaliyet gösteren aktif bir firmaydık. 2013 yılında yaşam hattı tasarımına başlayarak bir grup şirketi olduk" dedi.

Endüstriyel Dağcılık sektörünün ülkemizde Avrupa'daki kadar bilinmediğini kaydeden Kasap, "Endüstriyel Dağcılık, tırmanış ve mağaracılık tekniklerinden yararlanılarak oluşturulmuş, eğitimli ve tecrübeli kişiler tarafından uygulanarak ulaşılması zor olan noktalara erişimi sağlayan özel ip teknikleridir. Bu teknikler eğitimli ve tecrübeli kişiler tarafından kullanılarak klasik yöntemlerle ulaşılması zor veya imkânsız olan noktalara ulaşmayı mümkün Atlasbet hale getirir. Bu sektörün içine bir çok farklı meslek branşları dahil olmakta. Yeri geldiğinde vinçlerin bile ulaşamadığı, iskelelerin kurulamadığı noktalarda montaj, demontaj, temizlik işlemleri gibi işleri,  ehil çalışanlar ip üstünde yapmakta" ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında firmasının faaliyetleri ve imza attığı bazı projeler hakkında bilgi veren Kasap şunları söyledi: "Bazı faaliyetlerimiz arasında karayollarına düşme tehlikesi bulunan kayaları sabitleme, uçurum kenarındaki kayaları kontrollü patlatma işlemleri de bulunmakta. Bu işlemleri yaparken herhangi bir iş makinasının otobanı kapatma gibi bir durumu söz konusu olmuyor.  Bu da bölge insanı veya taşıtlar için çok büyük bir avantaj sağlıyor. İzmir Aliağa'da bulunan Karadağ Rüzgar Türbinleri projesini firmamız gerçekleştirdi. Bu projede vinç yükü kaldırırken bomu belli noktalara çarptığında o bölgenin boyasını zedelemesi söz konusuydu. Biz ise yukarıdan türbini sabitleyerek ip teknikleriyle indik. Tabi ki  bu işlemleri uluslar arası normlara göre yapmaktayız. Kadromuzun tamamı gerekli sertifikalara sahip. Yine ulaşılması zor bayrak direklerinin tepesindeki bakım ve onarım işlerini gerçekleştirmekteyiz. Batum Adalet Sarayı binasının LED montajlarını da biz gerçekleştirdik. 1300 adet LED'i negatif bir yüzeyde  yeniledik. Firmamız Türkiye'de ilk kez, Bursa'da belediyeye ait bir binayı meskul mahalde diğer binalara 75mt yakınında dinamitleyerek çökmesini sağladık. Binadan dışarıya bir tane taş bile çıkmadı. Bu ekonomik, zaman ve iş güvenliği açısından çok önemli bir işlemdi."

Son olarak yaptıkları işlerin sigortalı olma boyutuna da değinen Kasap, "Yaptığımız tüm işlerde, işin risk boyutunun belirlediği sözleşmeler gerçekleştirmekteyiz. İşi almadan bir ekibimiz gidip risk analizlerini gerçekleştirir. Bu analizler neticesinde bir sözleşme imzalarız. Firmalara kurmuş olduğumuz 'Yaşam Hatları' sigorta poliçesi kapsamındadır. Diğer spesifik projelerde de sözleşme bedeli bulunmakta. Yaşanılan olumsuz bir durum firmamızın sorumluluğu altına girmekte" dedi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol