Bu haber kez okundu.

Yaşam için ATEX'i es geçmeyin

 

ATEX uygulamaları özellikle bu tip patlayıcı madde bulunduran, üreten, kullanan veya depolayan Tesislerde; 99/92/EC  Sayılı 'Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması' Yönetmeliğinin gerekliliklerine göre '20 Haziran 2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve Patlayıcı Ortam oluşma ihtimali bulunan iş yerlerinde uygulanır.' ve Yönetmeliğin 1. Maddesinde belirtilen ifadede birebir bu şekildedir.

 

Patlamadan Korunma Dokümanı

 

Bu kapsamda faaliyet gösteren iş yerlerinde risklerin tanımlanarak gerekli önlemlerin alınabilmesi için Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlığı söz konusudur ve bu hazırlık sürecinde firmalar bulundurdukları parlayıcı/patlayıcı maddelerin cinsine yapısına ve diğer işletme kriterlerine göre oluşturdukları Tehlikeli Bölgeleri belirleyip sınıflandırmaları gerekmektedir. (Örn: Zone 1 IIA T3  -  Zone 21 IIIB 150°C gibi.)

 

2014/34/EU Yönetmeliği

 

Bu sınıflandırma sonucunda ise bizim gibi üreticilerin yasal sorumluluklarını ve zorunluluklarını tanımlayan ve imalat standartlarımızı belirleyen Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 26 Şubat 2014 tarihli yayını olan, 2014/34/EU 'Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler' ile ilgili Yönetmelik devreye girer ve yukarıda açıkladığım üzere tespit edilen Tehlikeli Bölgelerde Kullanılacak olan ve tutuşma kaynağı oluşturma riski bulunan tüm teçhizat, iş makinesi, sistem veya bileşenler bu Yönetmelik ve Standartlara uygunluk gösterme zorunluluğu taşır.

 

2014/34/EU Yönetmeliği aynı zamanda 2016 Haziran ayında birebir Türkçeleştirilmiş olarak 2014/34/AB sayısı ile Bakanlık tarafından 29758 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış ve 30 Haziran 2016 itibari ile yürürlüğe alınmıştır. 

 

ATEX Yönetmeliklerine uygun Exproof Dönüşüm işlemini yetki belgemiz ile yürütüyoruz

 

Biz de Grup-EX olarak Muhtemel Patlayıcı Ortam bulunduran tesisler ve iş yerinde kullanılan/kullanılacak (İstif Makinesi, Forklift, Transpalet, Excavator, Vinçler, Yükleyiciler vb.) tüm içten yanmalı motoru, elektrikli veya mekanik sistemlerin ATEX Yönetmeliklerine bağlı ilgili Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanmış Harmonize Standartlara göre uygun projelendirme, tasarım ve imalat çalışmalarına bağlı Exproof Dönüşüm işlemini bu konu aldığımız yetki belgelerimiz ile yürütmekteyiz. (EN 60079-19, 2014/34/EU - EK IV - Ürün Kalite Güvence Belgesi -  EKVII Üretim Kalite Güvence Belgesi gibi)

 

İşin ciddiyetinin farkındayız

Sahip olduğumuz belgeler ile sektörde bu işi ciddiyetinin farkında ve sağlam adımlarla, gerekli mercilere kendimizi ve yetkinliğimizi kanıtlamış şekilde yetkili kuruluş olarak yürüttüğümüzü belirtmek isterim. Bu noktada ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı TÜRKAK (Türkiye Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş ve Avrupa Komisyonu tarafından atanmış muayene kuruluşları ile birlikte sürekli denetim altında çalışmaktayız.Yürüttüğümüz her yeni projede ise yine ATEX Yönetmeliğinden Yetkili Onaylanmış Kuruluşlar tarafından ayrıca Belgelendirme Çalışması yürüterek attığımız her Retrobet adımın ilgili standartlar ve yönetmeliklere uygun olarak atıyoruz.

 

Peki, uygulamalar yerine getirilmez ise ne olur?

 

Öncelikle Bakanlıklarımız uzun yıllardır farklı sektörlerde Piyasa Gözetim Denetimlerini sürdürmektedir. Ve bu denetimler sırasında “Tehlikeli Bölge” oluşturması muhtemel sahalarda yukarıda bahsettiğim ATEX Standartlarına uygun imalat ile belgelendirilmemiş ürünler tespit ettiklerinde düzeltici faaliyetler için tesislere çok kısa bir süre vermekte ve yüksek miktarlarda cezalar belirlemektedir. Bu erteleme süresi ise gerekli düzenlemeleri yapabilmeleri adına yeterli olmayacağından firmaların ilgili bölümlerin kapatılmasına veya katlanarak cezaların artmasına kadar giden bir yaptırım uygulanmaktadır.

 

Patlayıcı bomba içerisinde çalışmayın

İşin cezai kısmı bir tarafa, bu tip tesislerde sürekli olarak bir patlayıcı atmosfer oluşması muhtemeldir ve önlem alınmamış her tutuşma kaynağı o tesiste çalışanlar için her an ateşlenebilir bir patlayıcı bomba içerisinde çalışmaktan farksızdır. ATEX Yönetmeliğinin Avrupa Komisyonu tarafından bir araya gelinip oluşturmasının en büyük sebepleri de zamanında çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşanmış olan bu tip çok sayıda ölüm ve çevresel zararla sonuçlanmış büyük felaketlerdir.Ülkemizde de sürekli gündemde yer almasa da bu kapsamda yer alan tesislerde patlamalar meydana gelmekte ve birçok kişi hayatını kaybetmekte, birçok tesis ve kişi iş yapamaz hale gelmektedir.

 

A’dan Z’ye eksiksiz hizmet veriyoruz

Biz sektördeki birçok çalışmamız ve belgelendirdiğimiz yetkinliğimiz ile donanımlı ve tecrübeli ekibimizle birlikte bu tip sonuçların doğmaması için firmalara, kuruluşlara veya bu tip tesislere hizmet veren, ekipman/sistem/makine sağlayan kişilere her zaman yardımcı olmakta ve yol göstermekteyiz. Ortak bilincin ancak bu şekilde sağlanarak her şeyin en başından değerlendirilmesi ve gerekli tüm önlemlerin yasaların öngördüğü şekilde onaylı süreçler ile alınması gerektiğini düşünmekte ve bu süreçte A'dan Z'ye eksiksiz çalışmamız ile hizmet vermekteyiz.

 

 

Grup Asm End . Mot. Oto. Mak. San. Tic. Ltd. Şti.

Tel: 90 232 375 57 35

Web : www.grup-ex.com

 

 

SPOTLAR:

Önlem alınmamış her tutuşma kaynağı o tesiste çalışanlar için her an ateşlenebilir bir patlayıcı bomba içerisinde çalışmaktan farksızdır”

 

“Donanımlı ve tecrübeli ekibimizle birlikte kötü sonuçların doğmaması için firmalara, kuruluşlara veya bu tip tesislere hizmet veren, ekipman/sistem/makine sağlayan kişilere her zaman yardımcı olmakta ve yol göstermekteyiz”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol