Bu haber kez okundu.

Yerli üretimin ilk adresi; Pi Makina

 

Pİ MAKİNA, üreticilik kariyeri boyunca her zaman ilklere imza atan öncü bir kuruluş olmuş ve Türkiye’de ilk yerli beton santralini ve kule vincini üretmiştir. Yaklaşık yarım asırlık tecrübe ile dünyanın elliden fazla ülkesinde binlerce beton santrali kurmuş ve hemen hemen her kıtada bilindik bir marka haline gelmiştir. İnşaat sektöründeki eksiklikleri ve ihtiyaçları detaylı bir şekilde analiz ederek, yaklaşık 20 yıl önce beton pompası ve kırma eleme tesisi üretimine başlamış, bu alanda da ilk yerli üretici olmuştur. Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip firması olan Pi Makina İş ve inşaat makinaları alanında da yıllardır beko loderler, greyderler, ekskavatörler ve yükleyiciler gibi birçok yerli makine üretmenin gururunu yaşamaktadır.

 

Firmanızın Ar-Ge faaliyetleri hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Pİ MAKİNA, bu konu üzerinde son derece hassas bir şekilde çalışmaktadır. Ar&Ge çalışmaları firmamızda sistematik bir şekilde yürütülmekte ve Ar&Ge için yapılan yatırımlar her yıl artış göstermektedir.Araştırma ve geliştirme çalışmalarımızda bize yön veren en temel unsur müşterilerimizden gelen istek ve şikayetlerdir. Bir veri tabanı oluşturularak kayıt altına alınan bu bilgiler doğrultusunda çalışmalara hızla başlanır. Testler, kalite kontrolleri ve laboratuvar incelemeleri gibi analizler yapılarak çözüme en kısa zamanda ulaşılır. Elde edilen veriler ışığında yapılan iyileştirmeler yeni çıkacak makinalar üzerinde de aynı hızla uygulanır. Böylece daha kusursuz hale gelen her yeni üretimle birlikte verim de her geçen gün daha fazla artar. Firmamız, Ar- Ge çalışmalarında Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ile iş birliği içindedir. Makinaların mukavemet, titreşim, gürültü, mekanik tasarım ve hidrolik alanlarında birçok yeni proje üzerinde birlikte çalışılmaktadır. Ayrıca fabrikamız bu analizler için en uygun ortamı hazırlamak üzere yeniden yapılandırılmaktadır. Son yıllarda yapmış olduğu Ar-Ge yatırımları sonucunda oluşturduğu altyapının karşılığını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılan başvuru sonucunda aldığı Ar-Ge merkezi belgesi ile taçlandırmış ve Türkiye'nin 266. Hepsibahis Ar-Ge merkezi olarak çalışmaya başlamıştır.

Yurt içi ve yurt dışı pazar paylarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Pİ Makina yurtiçi ve yurtdışı birçok pazarda önde gelen firmalardandır. Ürettiği ürün gamının çok geniş olması ve birbirinin tamamlayıcısı olan birçok makine ve tesis üretmesi en büyük tercih sebeplerindendir. Bir şantiyenin ihtiyacı olan kırma eleme tesisi, beton üretmek ve istenilen yere basmak için gerekli beton santralleri ve beton pompalarını üretmektedir. Şantiye içindeki işler için iş makinaları ve malzeme taşımak için kullanılan kule vinçleri üretmesi de pazarlardaki payını önemli ölçüde arttırmıştır. Son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde yaşanan inişli çıkışlı ekonomiler firmaların pazardaki paylarını da büyük ölçüde etkilemiştir. Kule vinçlerdeki Türkiye'deki yerli proje ve üretime sahip tek firma olan Pi makina bu zor şartlarda bile sürekli büyümeye devam etmektedir. Yurtiçinde geçtiğimiz birkaç sene içinde %70-80'lik bir büyüme sağlayan Pi Makina , yurtdışında da %20-30 luk bir büyümeye sahip olmuştur.

2016 yılı hedeflerinizi tutturdunuz mu? 2017 yılındaki proje ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

Son yıllarda iş ve inşaat makinaları alanında Pazar payını önemli ölçüde arttıran Pi Makina , 2016 yılında özellikle Kule vinç alanında büyüme kaydetmiştir.  2016 yılında hedeflenen kule vinç sayılarına ulaşan hatta zaman zaman siparişlere yetişemeyen firma, yeni kurulan fabrika ve üretim hatları ile şu an Türkiye’deki en büyük Kule vinç imalat fabrikasına sahip olmuştur. 2017 yılında üretim avantajlarını da kullanarak, hem maliyetleri düşürmeyi hem de üretim kapasitesini arttırmayı hedeflemiştir.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin ilk kule vinç üreticisi olan Pi Makina, değişik türlerde, özelliklerde ve kapasitelerde kule vinç imalatı yapmaktadır. Dayanıklılığın ve kalitenin en çok aranılan ve ayırıcı özellik olduğu kule vinç sektörüne de, Pi Makina diğer alanlardaki başarısını ve deneyimini aktarmıştır.Pİ MAKİNA olarak son yıllarda kule vinç konusunda ciddi bir atak yaptık. Kısa süre önce yeni modelimiz Pi Kule 115’i müşterilerimizin beğenisine sunduk.Pi Kule 115 ile birlikte 8 ton maksimum kaldırma kapasitesinin yanı sıra uçta 1 ton taşıma imkanı sunuyoruz. Diğer yandan 63 m çalışma yarıçapı, 68 m kanca altı yüksekliği ile ve maksimum 1 RPM (5 hız) kule dönüş hızıyla gelen model, 0 – 60 m/dk araba (şaryo) hızına sahip. Pi Kule Vinçleri Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Türkmenistan, Kıbrıs, Mısır, Tunus, Libya, Cezayir, Senegal ve Gana gibi dünyanın dört bir yanından birçok ülkeden de siparişler alıyor.

KUTU!!!KUTU!!!KUTU!!!

"İhtiyaçları en iyi şekilde karşılamaya devam edeceğiz"

Pi Makina, her zaman kaliteyi, güveni ve kusursuz hizmet anlayışını ilke edinmiştir.Tamamı yerli üretimimiz olan ürünlerimizle birlikte dünya standartlarında en yeni ve gelişmiş ürünleri, kaliteli ve eksiksiz hizmet anlayışıyla müşterilerimize sunmaya; iş ve inşaat makinaları ile ilgili her türlü ihtiyacı karşılamaya devam edeceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol