En kalitelisi, sorunsuzu ve güzeline ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz

“Üretme sevdamızın verdiği aşkla 1997 yılından bu yana Konya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde araç üstü vinç üretiyoruz. Vinçlerimizin markasını 2001 yılında Liber olarak adlandırdık. Kendimizi geliştirerek, tecrübelerden istifade ederek ve makinelerimizi yenileyerek durmadan üretmeye devam ediyoruz”  sözleriyle sohbete başladığımız Newkon Makine Endüstri Genel Müdürü İbrahim Şanlı, üstüne basa basa “En güzele, en kaliteliye, en sorunsuza ve en verimliye ulaşmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” diyor.

 

15 sene önce yaptıkları Hi-up’ların ufak tefek tamirler dışında hiçbir arızası olmadığını belirten İbrahim Şanlı, “Bizim imalatımızın farklı özellikleri var. Bu uygulama sayesinde bomlarda ezilme, çökme olmuyor. Bunu da bizden başka uygulayan yok. Yaptığımız yenilikler ve geliştirmeler rakiplerimiz tarafından sürekli taklit ediliyor. Açıkçası bundan da rahatsızlık değil, haz duyuyoruz” diyor.

Meslek okulları sadece bizim değil, memleketin meselesidir

“Sektörümüzün sorunları, esasen tüm sanayinin sorunları. Biz memleket olarak insan yetiştiremiyoruz. Güya Milli Eğitim Bakanlığımız var. Ancak neyin bakanlığını yaptıklarını anlamış değilim. Endüstri meslek liselerini işlevsiz hale getirdiler. Ha var, ha yok. Bu konuda sadece bizler değil, eğitimciler de mustarip. Bir an evvel meslek liseleri en iyi okullar olmalı. Memleketimizin geleceğinde ihtiyaç duyacağı mesleklere göre yeni bölümler açılmalı ve gençlerimiz burada eğitim almalı. Gerçek manada sanatkar yetiştirmemiz gerek. Eskiden bu okulların adı sanat mektebiymiş. Öğretmenlere hoca, öğrencilere ise talebe denirmiş. Şimdi ise her şey tersine döndü. Öğretmenler öğrenci arar hale geldi. Herkes doktor, avukat, mühendis… olmaz. Sektörümüzün iyi eğitilmiş operatörlere de, torna, kaynak, hidrolik-elektronik, depo ve ambar, kalite kontrol teknisyenlerine de ihtiyacı var. Meslek okulları sadece bizim değil, memleketin meselesidir”.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');