Cem Yurtsever/ Makine Mühendisi (Makser MakineTeknik Servis Müdürü)

Güvenli Platform Kullanımı

Günümüzde personel yükseltici platformlar, yüksekte çalışma denilince akla ilk gelen ekipmanlardır. Bu ekipmanların güvenli bir şekilde kullanılabilmesi  hem iş sağlığı ve güvenliği, hem de işletmelerin karlılığı açısından önemlidir. Makinayı kullanacak olan kişinin IPAF operatör eğitim programlarından başarı ile geçip operatör ehliyeti alması, güvenli platform kullanımına ilişkin atılabilecek en büyük adımdır. 

Bu yazımızda, platform kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları başlıklar halinde açıklamaya çalışalım:

 

Ekipmanın yapılacak işe olan uygunluğu

İşin yapılacağı ortam ve iş ile ilgili parametreler (iç mekan, dış mekan, çalışma yüksekliği, rüzgar hızı, zeminin taşıma kapasitesi v.s) platform seçiminde önem teşkil etmektedir. Bazı platformlar sadece iç mekanda kullanılmak üzere tasarlanmışken, bazı platformlar hem iç mekan hem de dış mekanda kullanılabilmektedir. Yürüyüş yapılacak zeminin yapısı ve eğim miktarı da makine seçiminde rol oynayan diğer faktörlerdir. Makine seçimi yapılmadan önce bütün bu faktörlerin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kullanım öncesi makine platform üzerinde yapılması gereken kontroller

Yukarıdaki belirtilen parametrelere göre işe uygun makinayı seçtikten sonra seçilen makinanın güncel bir periyodik muayenesinin olup olmadığının ve en son hangi tarihte yetkili servis tarafından periyodik bakım yapıldığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Genel olarak platformların yetkili servisler tarafından en az 6 ayda bir bakımlarının yapılması tavsiye edilmektedir.

 Kullanım öncesi kontrolleri genel olarak aşağıdaki maddeler altında inceleyebiliriz:

  1. Makinanın üzerinde operatör kitapçığının bulunup bulunmadığının kontrolü.

 

Bu kılavuzda makinayı nasıl çalıştıracağınız, hangi butonun ne işe yaradığını ve makina ile ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz. Herhangi bir sorun olması durumunda bu kılavuzdaki bilgiler sorununuzu çözmeniz için size yardımcı olacaktır.

 

  1. Göz ile makinanın herhangi bir hasara sahip olup olmadığının kontrolü

 

Makinanın çelik konstrüksiyonu ve komponentlerinin herhangi çatlak, deformasyon, paslanma, hasar v.s gibi durumlara karşı kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

  1. Makinanın güvenlik sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığının kontrolü

 

Eğim sensörü, aşırı yük sistemi, acil stoplar v.s gibi güvenlik sistemine ait komponentlerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

  1. Platform acil indirme sisteminin kontrolü

 

Herhangi bir kaza veya arıza durumunda alt pano üzerinden sepeti indirmenizi sağlayan bu sistemin çalışması hayati önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

  1. Hidrolik sistemde herhangi bir kaçak olup olmadığının kontrolü

 

Hidrolik hortumların ve  bağlantı noktalarının yağ kaçaklarına karşı kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

  1. Platform sepetinin kontrolü

 

Sepet üzerinde yer alan muhafazaların sabitlenip sabitlenmediğinin ve sepet sabitleme pimlerinin yerinde olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

  1. Akülerin su ve şarj durumunun kontrolü

 

Akülerde su eksikliği farkedilmesi durumunda saf su ile eksikliğin tamamlanması gerekmektedir. (Aküler asit ihtiva etmesi sebebiyle kontrolleri yapılırken kişisel koruyucu ekipmanlarınızı kullanmanız gerekmektedir)

   Makinanın bütün hareket fonksiyonlarının kontrolü

 

Yürüyüş, kaldırma, indirme ve fren sistemi fonksiyonlarının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen bu kontroller esnasında herhangi bir sıkıntı görülmesi durumunda makinanın kenara ayrılarak ilgili birim yöneticisine durum ile ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılması gerekmektedir.

Kullanım sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Platformların kullanımı esnasında kişisel koruyucu ekipmanlarının kullanılması herhangi bir kaza anında minumum zarar görmenizi sağlar. Makinayı kullanmadan önce çalışma bölgesini gezerek zeminde veya etrafta çalışmaya etki edebilecek herhangi bir durum olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Makinanın kullanılacağı bölümün etrafını dubalarla çevirerek çalışma bölgesininin etraftaki insanlar tarafından fark edilmesini sağlamalısınız ve makinayı kullanırken etraftaki objelere dikkatli olmalısınız. Platformun kullanımı sırasında hareket yönünü sürekli gözlemlemeniz gerekmekte ve bütün uzuvlarınızı platform içerisinde tutmanız önerilmektedir. Özellikle üst yapıların olduğu yerlerde bu önergeleri uygulamanız herhangi bir yere çarpmanızı engeller. Üst yapıların bulunduğu bölümde çalışma yaparken çok daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Bu yazımızda, kullanım öncesi ve kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken noktaları özetlemeye çalıştık. Yazımızın başında da belirtildiği üzere güvenli bir şekilde platform kullanımı ancak iyi bir eğitim sonrası mümkün olabilmektedir. Bu konudaki en kapsamlı eğitim ise IPAF onaylı eğitim merkezleri tarafından verilen IPAF Operatör Eğitimi programıdır. Bu eğitim programı ile ilgili daha detaylı bilgiye www.ipaf.org üzerinden ulaşabilirsiniz.


(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-6876172-15', 'auto'); ga('send', 'pageview');