Bu haber kez okundu.

MARKALAR SIDEA İLE KİMLİK BULACAK

Sibel Aygül/ SIDEA Kurucusu

Marka yönetimi ve personel eğitimleri konusunda profesyonel hizmet veren firmalarla çalışmanın zorluğunun farkındayım. Personel yükseltici sektörünün dinamiklerini bilmeden, müşteri kitlesinin özelliklerine hakim olmadan sektördeki firmalara destek olabilmek ve onları yönlendirebilmek elbette ki çok zor.

İş makinesi sektöründe geçirdiğim yıllar içinde personel yükseltici platform konusunda uzmanlaştığımı söyleyebilirim. Satış ve kiralama projelerinin yönetimi ile birlikte özellikle yurtiçi ve yurtdışı pazarlama faaliyetleri konusundaki tecrübem, zaman içerisinde bana daha farklı bir bakış açısı kazandırdı. Pazara hem sektörün içinden birisi olarak hem de dışarıdan objektif gözle bakan bir pazarlama uzmanı olarak baktığımda, üzerinde önemle durulması gereken bir noktayı gördüm ve uzunca bir süre bu bakış açısıyla sektörü analiz etmeye çalıştım.  

MARKA YÖNETİMİNE VERİLMESİ GEREKEN ÖNEM İHMAL EDİLİYOR

Personel Yükseltici sektöründeki firmalar, çok kıymetli ve içinde ticaretin yanı sıra sosyal sorumluluk öğesini de barındıran bir faaliyet içindeler. Sektör, ülkemizdeki gelişime tam olarak uyum sağlayarak, gün geçtikçe büyüyor. Bir tarafta mevcut firmalar yatırımlarını artırırken, diğer tarafta yeni firmalar faaliyete başlıyor. Bu noktada, güçlü bir marka olarak sektör içinde yerini almak isteyen firmaların ana aktivitelerinin yanında, kurum kültürlerine uyumlu olarak kurumsal kimliklerini oluşturmaları ve kendilerini gerekli platformlarda güçlü aktivitelerle ifade edebilmeleri gerekiyor. Firmalar, büyüyen sektör içinde pazar paylarını artırabilmek için maddi kaynaklarının ve istihdam güçlerinin neredeyse tamamını satış ve kiralama aktivitelerine aktarıyor. Hepimiz, bu aktivitelerin ne kadar yoğun olduğunu ve sürekliliğinin korunması için nasıl bir performans ve zaman gerektirdiğini çok iyi biliyoruz. İşte bu ana faaliyetlerin verdiği günlük yoğunluk içinde pazar payının korunabilmesi ve marka imajının kazanılması ve kalıcılaştırılabilmesi için marka yönetimine verilmesi gereken önem ihmal ediliyor. Biz de tam bu noktada sektördeki firmaların yanında olmaya başladık. Firmaların iç dinamiklerinin oturtulmasından çalışanların firma aidiyetinin sağlanmasına, ekip içi iletişimden müşterilerle iletişimin hassas noktalarına ve rekabet içinde marka bilinirliği için atılacak tüm adımlara Betgram kadar farklı birçok noktada firmalarımızın danışmanlığını yapıyoruz. 

BİRÇOK FİRMA, NASIL YAPACAĞINI BİLMİYOR   

Sektördeki işlem hareket hızı oldukça yüksek. Özellikle işletmeci olarak çalışan firmalarda günlük  hareketlilik oldukça fazla. Hizmet talebinin yoğunluğu ve sirkülasyonun fazla olması nedeniyle firmalar günlük işlerin çözümünü ön planda tutuyorlar.  Sektörün içinde distribütör, üretici ve kiralama firması dahil olmak üzere tüm faaliyet kollarında aktif olarak çalıştığım için yani sektörün içinden biri olduğum için, bu konuda firmalara hak veriyorum; marka yönetiminin, personel eğitiminin neden hep ikinci planda tutulduğunu anlayabiliyorum.  Her ne kadar bu konularda adım atmak isteseler de birçok firma bunu nasıl yapacağını tam olarak bilmiyor.

PROFESYONEL FİRMALARLA ÇALIŞMAK DA KOLAY DEĞİL

Öte yandan marka yönetimi ve personel eğitimleri konusunda profesyonel hizmet veren firmalarla çalışmanın zorluğunun da farkındayım. Personel yükseltici sektörünün dinamiklerini bilmeden, müşteri kitlesinin özelliklerine hakim olmadan sektördeki firmalara destek olabilmek ve onları yönlendirebilmek elbette ki çok zor. İşte bu noktada bugüne kadar edindiğim tecrübelerimi sektörümüzle paylaşmanın vaktinin geldiğini düşünerek bu adımı attım. Birçok firma yönetimi, mevcut personelinin kendi iş kolu ile ilgili teknik ve özel eğitimleri almasını sağlıyor. Ancak bunun yeterli olmadığı noktası atlanıyor. Örneğin bir operatör tüm yeterlilik eğitimlerini almış, belgelerini tamamlamış olabilir. Bununla birlikte belki de firmanın sahadaki ilk yüzü olan operatörlerin iletişim ve firma temsili konusunda da gerekli eğitimleri almış olması gerekiyor. Çok ihmal edilen bu noktadaki boşluklar küçük hatalara ve bu küçük hatalar da müşteri ve hatta imaj kayıplarına yol açıyor. Öte yandan tüm firma personelinin öncelikle firmaya karşı aidiyet duygusunun yerleşmesi sağlanmalı. Firma ve yapılan işler öncelikle tüm personel tarafından anlaşılmalı ve benimsenmeli. Ekip ruhunun sağlanabilmesi ve korunabilmesindeki en büyük görev firma yönetimlerine düşüyor. Biz de SIDEA olarak tüm bu noktalarda firmalara ışık tutmayı ve firma yönetimlerine destek olmayı amaçlıyoruz. Konusunda uzman ekibimizle ve çözüm ortaklarımızla; eğitim, iletişim ve marka yönetimi konularında verdiğimiz danışmanlık hizmetlerimizle, öncelikle firmaların kurumsal algıyla hareket etmesini sağlamayı hedefliyoruz. Sektörde dalga dalga yayılmasını ümit ettiğimiz bu kurumsal algının firmalar tarafından benimsenebilmesi için sektörün gelişimini destekleyecek bu çalışmalarımızla tüm Türkiye’de hizmet vermeye başladık.

SİBEL AYGÜL KİMDİR?

Yıldız Koleji ve ardından Sakıp Sabancı Lisesi’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nde lisansımı tamamladım. 2004 yılında Acarlar Makine’de çalışmaya başlayarak iş makinesi sektörüne girdim ve akabinde Enka Pazarlama‘da 3 yıl çalıştıktan sonra UP Makine Satış ve Pazarlama Müdürlüğü ile birlikte ELS LIFT Global Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini üstelendim. 2018 yılı başında da kurumsal kariyerime farklı bir yön vererek Kurumsal Yönetim Danışmanlığı yapmak üzere SIDEA’yı kurdum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol