Bu haber kez okundu.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

İbrahim Şanlı

Biz, memleket olarak insan yetiştiremiyoruz. Güya Milli Eğitim Bakanlığı var ama neyin bakanlığını yaptıklarını ben anlamış değilim. Endüstri meslek liselerini işlevsiz hale getirdiler. Ha var , ha yok... Bu konudan öğretmenler de muzdarip. Bir an evvel meslek liseleri en iyi okullar olmalı memleketimizin gelecekte ihtiyacı olan mesleklere göre yeni bölümler açılmalı ve gençlerimiz  buralarda eğitilmelidir. Gerçek manada sanatkarlar yetiştirilmelidir. Eskiden bu okulların adı sanat mektebiymiş, öğretmenlere Hoca , öğrencilere Talebe denirmiş şimdi ise her şey tersine döndü. Öğretmenler nerdeyse yalvar yakar öğrenci arar hale geldi. Yani memlekette her meslek dalından insana ihtiyaç var. Herkes doktor, avukat, mühendis Neyine olamaz.

AHLAKLI İNSANLAR YETİŞTİRMELİYİZ!

Bu memlekette çaycıdan, aşçıya, temizlik görevlisinden, apartman kapıcısına, nakliye  şöföründen, servis şöförüne iyi eğitilmiş operatörlere, torna tesviye teknisyenlerine, kaynak teknisyenlerine, hidrolik ve elektronik teknisyenlerine, depo ve ambar teknisyenlerine, kalite kontrol teknisyenlerine vs. ihtiyacı vardır.  Ancak her şeyden evvel; onurlu, şerefli, ahlaklı, dürüst, namuslu yani bir insanın taşıması gereken iyi hasletlere sahip nesiller yetiştirmeliyiz.

ÜLKEMİZDE İŞSİZLİK DİYE BİR SORUN OLDUĞUNA İNANMIYORUM

Ülkemizde işsizlik diye bir sorun olduğuna ben inanmıyorum. Bizim sorunumuz gerekli alanlarda değil de, diplomam olsun ama ne olursa olsun mantığıyla ne işe yaradığı bile bilinmeyen bölümleri okumuş bir çok diplomalı işsize sahibiz. Bu sorunu çözmek için öncelikle bir meslek ihtiyaç haritası çıkarılmalı bu doğrultuda gençler eğitilmeli ancak o zaman memleketimizde işsizlik diye bir sorun kalmaz. Yani meslek okulları sadece bizim değil memleketin meselesidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol