Bu haber kez okundu.

ANTALYA FUARI’NDA YÜZLER GÜLDÜ

2. CM-EXPO Antalya İş, İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı 6-9 Eylül’de Antalya Anfaş Expo Center’da gerçekleştirildi. Fuara katılımdan memnun olan firma yetkilileri seneye de bu fuara katılmayı planladıklarını ifade ettiler.

2. CM-EXPO Antalya İş, İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı 6-9 Eylül’de Antalya Anfaş Expo Center’da gerçekleştirildi. CMESPO (Construction Machinery Exhibition) fuıarında yoğun bir katılım vardı.

2. CM-EXPO ANTALYA İŞ, İNŞAAT MAKİNALARI VE EKİPMANLARI FUARI

CM-EXPO, ülkemizde faaliyet gösteren üreticilerin ihracat stratejilerine bir katkı sunmak, iş geliştirme faaliyetlerini desteklemek için Afrika’nın ve Ortadoğu’nun farklı ülkelerinden alım heyetlerini ülkemize getiriyor. Sadece fuar katılımcılarına özel yapılacak 2’li iş görüşme programı fuarın 2. günü organize edildi. Bu sene Hedef 1000 Afrika’lı alıcı B2B görüşmeleri için Cm Expo Antalya İş ve İnşaat Makinaları Fuarı’na bu yıl 1000 kişilik alım heyeti gerçekleşti. Afrika’nın 22 ülkesinden fuara katılacak 1000 kişilik alım heyeti ile ikili iş görüşmeleri gerçekleşti. 3. Gün İş Makinası Kiralama ve Proje Zirvesi Fuarın 3. Gününde de etkinliklerle yeni programlar eklendi, İş Makinası kiralama ve Projeler Zirvesi ile yerli alıcılar ve inşaat şirketleri Antalya’da katılımcılarla buluştu.

200 KATILIMCI 10 BİN ZİYARETÇİ

Fuar, çok önemli etkinliklere ve buluşmalara da sahne oldu. 200 katılımcı 10 bin ziyaretçinin katıldığı fuarda, 20 bin metrekare stant alanı yer aldı. 22 hedef ülkeden 1.000 kişilik alım heyeti fuarda dikkat çekti.

ANIL UTKU BENGİSU: YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEYEN BİR FUAR OLDU

Antalya İş Makinaları Fuarı Expo Yetkilisi Anıl Utku Bengisu, fuarın yerli üretime odaklandığını ve üreticinin önünü açmak, onlara katma değer sağlamak için planlandığını söyledi ve şunları sözlerine ekledi: “Biz, bu fuarı Antalya’da kurgularken, Türkiye’nin ihracatla ilgili kavgasına bir destek verebilir miyiz, ihracatçıya zor günlerinde döviz girdisi sağlayarak bir nefes aldırabilir miyiz düşüncesiyle yola çıktık. Geçen sene bu fuarı, bu idealle başlattık.”

Antalya İş Makinaları Fuarı Expo Yetkilisi Anıl Utku Bengisu fuarla ilgili merak edilen her şeyi dergimize değerlendirdi.

KAMU’DA YERLİ VE MİLLİ DÖNÜŞÜM PROJESİ

Fuar’ı okuyucularımıza değerlendirir misiniz?

Biz, bu fuarı Antalya’da kurgularken, Türkiye’nin ihracatla ilgili kavgasına bir destek verebilir miyiz, ihracatçıya zor günlerinde döviz girdisi sağlayarak bir nefes aldırabilir miyiz düşüncesiyle yola çıktık. Geçen sene bu fuarı, bu idealle başlattık. Bir şeyi sıfırdan, ilki yapmak kolay değil. Nasıl bir makinacı ilk makinasını satarken zorlandıysa biz de ilk aşamamızda bu zorlukları çektik. Sonra daha deneyim kazandık. İkinci fuarımızda dersler çıkardık. İhracat tarıfından 41 ülkeye ulaştık. Kosaova, Özbekistan, Kazakistan, İran, Irak, Filistin, Ürdün gibi ülkelerin yanı sıra Kamerun, Etiyopya,Gana, Sierelone, Senegal,  Nijer, Somali, Cibuti gbi Afrikalı müşterilerimiz var. 41 farklı ülkeden ziyaretçi ağırlıyoruz. Bu fuarın, bu ziyaretçi çalışmasını Ticaret Bakanlığı bünyesinde yapıyoruz. Bu işin bir Betboo de kamu tarafı var. Sektörden böyle bir mesaj gelince bize kamu alımlarında Kamu’da yerli ve milli dönüşüm projesi adı altında bir adım attık. Kamu kullanımlarında yabancı defterlerin kapatılması ve tamamen yerli ve milli ürünlerin kullanılması hususunu Antalya Valimize ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’na açtık. Başkan, bize ‘kamu’da biz yabancı defterini kapattık’ dedi. Makina İmalatçıları Dernek Federasyonu MAKFET ile kamuda milli ve yerli dönüşüm çerçevesinde ortak bir kamu alımları zirvesi, kamuda milli ve yerli dönüşüm mottosu Kamu Vadisi projesini ortaya koyduk.

ÜRETİCİLER VE KAMU KESİMİ BİRBİRİNİ TANIYACAK

Nedir bu Kamu Vadisi projesi?

Kamuda iş makinası, inşaat makinası alanında alım yapan kurum ve kuruluşlardan temsilcileri, yerli ve milli üretim yapan kurumlarımızla buluşturarak bir zirve şeklinde iki oturumluk şekilde imalatçıların ve kamu alımı yapanların birbirlerini iki ayrı oturumda Davos düzeninde olduğu gibi... Birinci oturumda üreticiler, kamuda alım yapanları, ikinci oturumda da kamuda alım yapanlar üreticilerimizi dinleyip bilgilenme şansına sahip olacak. DMO ile Konya’daki üreticimiz bir araya geliyor bizim bu sistemimizle. Eti Maden’le birebir Ankara’daki bir üreticimiz, Kamu İhale Kurumu ile Sakarya’daki imalatçımız oturup bir bilgi, deneyim ve kamu alımları ile fikir alışverişi ve iş geliştirmeye yönelik çalışmalar yapacak. İkinci farklılığımız da kamu alımları zirvesiydi. Üçüncü bir farklılık bir ülkeye özgü bir çalışma, DEİK’le ve MÜSİAD Genel Merkezi’nde ifade ettik. Fuarın üçüncü gününde Türkiye-Gana İş forumu yaptık. Gana’dan getirdiğimiz 120 kişi ile Türkiye’den getirdiğimiz iş insanlarımızla sadece Türkiye-Gana ikili iş görüşmelerini forum şeklinde yaptık. Fuarın ikinci günü 41 ülkeden getirdiğimiz ziyaretçilerimizle Afrika-Asya-Türkiye business to business iş forumunu yaptık. Böylelikle yerli ve milli imalatçılarımıza destek için fuarımızı biraz daha geliştirdik. Fuarımızın geçen yıla oranla 3 ana gövdesi böyle oldu diyebiliriz.

YENİLİKLER BİTMEYECEK

Yenilikler olacak mı önümüzdeki sene?

Antalya’nın bu fuar için uygun olup olmadığı çok konuşuldu. Ama Antalya, hem stratejik coğrafi yapısı ile hem de hinterlandı ile bu kaygıları çürüttü. Antalya gerek altyapısı, gerek merkezi noktalara yakınlığı, gerek ulaşımı açısından bizim bu fuarı burada yapmamızın asıl nedenlerinden birini oluşturdu. Fuarda amiral gemisi ihracat olacak. Kiralama sektörü olacak, yasal mevzuatlar yine bu fuarda olacak. Kamu alımlarının tartışlıldığı bir alan bu fuarın diğer saç ayağı olacak. Bu yıl fuarda tedarikçi-imalatçı ve yerli üreticinin çok fazla olduğunu görüyoruz. Geçen yıla göre belki endüstriyel iş makinacısı anlamında biraz azalma var ama aslında çok geniş yelpazede hareket edilmiş olması ve fuarın ona göre düzenlenmesi ve katma değerin bu şekildeolması iş makinaları, istif makinaları, inşaat makinaları yani taşıma-kaldırma makinaları diye de kategorize edebiliriz. Makinacılara özel seneye bir konferanslar geliştirmeyi de planlıyoruz. Mesela Kuvety havalimanını yapan kişi ile bizim kiralamacılarımızı bir araya getirebilir miyiz şu an buna kafa yoruyoruz. Bir de hiç uzanmadığımız Güney Amerika ülkeleri gibi ülkelere uzanmak istiyoruz. Özbekistan ve Kazakistan’ı kazandırdık. Bu pazarların bizlere katılması son derece önemli. Katar’ın, Umman’ın en büyük müteahhitlerini buraya getirebilir miyiz sorusunu önümüzdeki sene hep birlikte göreceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol