Bu haber kez okundu.

AYHANLAR PLATFORM 350 PLATFORMUYLA 3. HAVALİMANINDA

AYHANLAR PLATFORM 350 PLATFORMUYLA 3. HAVALİMANINDA KESİNTİSİZ HİZMET SUNUYOR

Ayhanlar Vinç Platform Teknik Servis Müdürü İsmet Duran, 3. Havalimanı’nın Ayhanlar Platform olarak son derece önemli bir proje olduğunu ve 350 adet platformla bu projede görev aldıklarını söylüyor.

Ayhanlar Vinç Platform Teknik Servis Müdürü İsmet Duran ile 3. Havalimanı’ndaki son durtumu değerlendirdik.

KİRALAMA SADECE “MAKİNE KİRALAMAK” DEĞİLDİR

Ayhanlar Platform olarak kiralama olarak faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Her ne kadar bu konu benim ilgi alanım dışında da olsa sürekli işin içinde olduğumuz için konu hakkında ufak ta olsa bilgi verebilirim. ayhanlar platform olarak kiralama noktasında emin ve güçlü adımlar atmaya devam ediyoruz. Sektörde ilk 5 firma arasında yer almak sorumluluğumuzun daha önemli ve çok dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Ancak Son 3 yılda kurulan irili ufaklı kiralama firmaları “Sektörde Ben de varım” diyebilmek için agresif bir fiyat politikası uygulamaktadır.  Bu ilk başta büyük firmaları etkiliyormuş gibi görünse de kısa vadede olumlu olarak geri dönüş olacağına inanıyorum. Çünkü kiralama demek sadece “makine kiralamak” değildir. Her aşamasında firmanızın varlığını hissettirmeniz gerekmektedir. Makineların istenilen zamanda sevkiyatı, arızaya en kısa zamanda “aynı firma tarafından” müdahale edilmesi, yedek parça teminin çok kısa sürede yapılabiliyor olması v.b. gibi kriterler kiralama firmasının seçilebilirliğini göstermektedir. İşte tam bu noktada Ayhanlar Platform olarak varlığımızı hissettirmenin gururunu yaşamaktayız.

HAVALİMANI PROJESİNE 350 ADET PLATFORMLA DAHİL OLDUK

Dünyanın ve Türkiyenin gözbebeği olan 3. Havalimanı projesindeki faaliyetleriniz hakkında bilgi veririmsiniz?

Gözbebeğimiz olan 3.  havalimanı projesi her firma gibi bizim de boy gösterdiğimiz projedir. Biz bu projeye 8 Sekabet metre ile 90 metre arasında değişmek üzere yaklaşık 350 adet platform ile dahil olduk. Zaman zaman rakamlar düşse de bu rakam merkezinde çalışma sağladık. Direk yüklenici firmaya verdiğimiz gibi özellikle Cephe çalışmalarında alt taşeronlara da hizmet vermiş bulunmaktayız. Sonuna yaklaştığımız projede halen 200 civarında makinamız çalışmaktadır. Bu kadar geniş bir parkura hizmet vermek kolay değildir.  3. Havalimanına özel ayrı bir tamir ve bakım için 2 ayrı ekip oluşturduk. Bir ekibimiz sadece arızalara müdahale ediyor, diğer ekibimiz ise bütün makinaların rutin bakımını üstleniyor. Böyle bir çalışmanın neticesinde ise bu kadar büyük bir projede alnımızın akıyla çıkabilmenin gururunu yaşamaktayız. Dolayısı ile sizin nezdinizde bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim.

ŞANTİYEYE GİDECEK YOLLARIN YAPILMAMASI ÇOK TRAJİKOMİK

Havalimanındaki koşullardan, özellikle çalışma alanındaki zorluklar sorunlar var mı? Çözümü neler olmalıdır?

Havalimanı koşulları elbette ki çok zor. Özellikle projenin ilk başladığı zaman diliminde bu zorluğu çok hissettik. Bu hususa farklı bir açıdan pencere açmak istiyorum. Böyle büyük projeler yapılırken önce bu şantiye alanına gidip gelecek yolların yapılması gerekmektedir. Maalesef millet olarak bu konuyu aşamadık. Şantiye bittikten sonra yol yapmak görev olarak üzerimize kalmış gibi duruyor. Bu trajikomik durum gerek makinaların gerek se şantiye sahasında müdahil olan servis araçlarının çok çabuk arızalanmasına sebep olmaktadır. Bu kötü şartlar ise peronelde olumsuz psikolojiye sebep olmaktadır. Çalışırken aynı zamanda yolların yapılması, sabah gittiğiniz yolun akşam kapalı olması, bilmediğiniz bir yerden yolun verilmesi bu olumsuz şartlara küçük bir örnektir.  Binaenaleyh, çalışma alanının önce yollarının yapılması muasır medeniyet olmanın bir göstergesidir…

BU PROJE BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI

Dünyanın sayılı bir havalimanı olacak bu projede olmak nasıl bir duygu?

Bütün olumsuz şartlara rağmen böyle bir projenin bitmesi ve bu projede bir şekilde yer almak hem Ayhanlar Platform hem de İsmet Duran olarak gurur verici bir durumdur. İleride çocuklarımıza, torunlarımıza en nihayetinde gelecek nesillere böyle bir proje bırakmak şu an için belki kavrayabildiğimiz bir durum değildir. Yaklaşık 15 yıl sonra bu projenin ne demek olduğunu insanlarımız anlayacaktır. İşte o zaman “şayet yaşıyorsak” daha fazla haklı gururu millet olarak yaşayacağız. Hangi işi yapıyorsak yapalım, elimizden gelenin fazlasını yapmamız gerekmektedir. Çünkü elinden geleni yapmak aciz kulların işidir. Bu açıdan bakıldığı zaman bizler millet olarak 3. Havalimanı gibi nice projeleri kazandırabiliriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol