Bu haber kez okundu.

BİRBİRİMİZE FAYDA VERMEYEN REKABETLER İÇERİSİNDEYİZ, OYSAKİ YURT DIŞINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR PAZAR VAR!

Hidro Yavuz Genel Müdürü Tolga Yavuz, yurt dışında çok önemli bir Pazar olduğunu ve yerli üreticilerin kısır çekişmelerden sıyrılıp ufuklarını genişletecek yurt dışı ayaklarını oluşturması gerektiğini ifade ediyor.

Hidro Yavuz, 2003’ten beri sektörün içerisinde olan yerli üretimde söz sahibi ve kaliteli ürünleriyle tüketicilerin tercihine mazhar olan bir firma. Firmadaki yeni yapılanmayı ve gelişmeleri Hidro Yavuz Genel Müdürü Tolga Yavuz ile değerlendirdik.

Hidro Yavuz’u genel anlamda değerlendirir misiniz?

2003’ten beri sektörün içerisindeyiz. Hidro Yavuz, Ankomak 2016’daki fuarından beri yönetim sistemi olarak değişikliğe giderek aile şirketi olarak işlerine devam etti. Yabancı sermayeden çok aile şirleti olarak devam ediyoruz. 2017’nin ocak ayında yağan kardan dolayı fabrikalarımızın çatısı göçtü. Bu da bizi 5-6 ay olumsuz etkiledi. Sektörde biraz talep noktasında cevap vermede geciktik. Siparişlerimizin gecikmesine yol açtı. Ama eski eski performansımıza yne devam ediyoruz.

GÖRÜNMEYEN ÇADIR

2017’de yeni projelerle devam ediyoruz. Sektörün dışında ‘Görünmeyen Çadır’ adı altında Antep’te bir projemiz devam ediyor. İlk gerçek projeyi Antep Belediyesi’ne uyguladık. Görünmeyen Çadır, yerin altına gizlenebilen, tamamıyla bütün sistemi hidrolik olarak çalışan, dakikalr içerisinde istediğiniz alanı kapatabiliyorsunuz. Bu da çok ciddi bir alan avantajı sağlıyor. Mesela bir pazar alanı düşünün. Bunu kapatabiliyorsunuz.Kardan, diğer şeylerden etkilenmiyor. Bu, komnplike bir sistem. Yerin altına montajlanıyor. Yerin altına çadırlanıyor. Patantini aldık, sektöre çok ciddi bir hız verecek. Mesela bir düz alan düşünün. Bunu kapatıp bir fuaye alanına dönüştürebilirsiniz. 10.000 metrekare, 2.000 metrekare dilediğinizce kapatabilirsiniz. Deprem çadırı, doğal afetler, iftar çatırları isteğinize göre şekillenebilir. Trabzon, Malatya, Konya, İstanbul’da da uygulayacağız. Önümüzdeki zamanlarda sayın bakanımız açılışı yapacak.

DÜNYADA OLMAYAN BİR MAKİNA

Araç üstü makinalarınızdan Perabet bahseder misiniz?

2018’de araç üstü ekipman sektöründe beklemeye aldığımız uzun metrajlı 55 metre, 45 metre projelerimizi 2018’in ilk yarısına kadar faaliyete geçireceğiz. Katlanabilir uzun metrajlı platformda biz de yer almayı düşünüyoruz. Tonajlı makinalarımız devam ediyor. Şu an siparişte olan 2 tane özel KT serisi 100 tonluk makinamız çıkıyor. Dünyada olmayan bir makina. Özelliği; hem teleskopik tarzda hem hiap tarzda, ikisinin de işini yapabilen ortak bir makina. 2 tane kırması var. Bir kırması ile 55 tonluk yükleri kaldırabiliyor. Sektörde inanılmaz bir tepki alacağımızı düşünüyoruz. Zaten proje aşamasında 2 tane İstanbul’da Beyhan Nakliyat ve Erenler Nakliyat 100 tonluk sipariş aldık. Dış ticarete ağırlık veriyoruz. Dış ticaret ekibi kurduk. Yunanistan’a ilk siparişimizi aldık. Vietnam, Libya, Cezayir buralarla görüşüyoruz.

UZMAN KADROMUZLA FARK YARATIYORUZ

Kalifiye çalışma ekibiniz hakkında ne söylemek istersiniz?

Bugün çizim yapan 2 tane proje mühendisimiz var çizim yapan, 1 tane üretim müdürümüz var yine mühendis, satınalmada makine mühendisimiz var, muhasebede amcam devam ediyor, ben de proje ve müşteri ilişkilerinde devam ediyorum. Pazarlamamız çok güçlü. Dış ticaret ekibi oluşturduk, lojistik ekibiyle beraber. 2018’de Allahın izniyle devam edeceğiz.

YURT DIŞINA AÇILMALIYIZ

Yerli üretim yapan bir firmasınız. Yerli üretime dair nerler söylemek istersiniz?

Yerli üretimin en büyük sıkıntısı kabuğumuza çekilmek. Yurtdışı piyasasında korkuyoruz. Özellikle Konya’da haksız rekabetler çok fazla. Yerli üretim aslında bunları bir kenara bırakıp, yurt dışında nasıl bir Pazar oluştururum diye düşünmeli. Biz, yurt içinde birbirimize fayda vermeyen rekabetler içerisindeyiz. Yurt dışına açılıp ülke ekonomisine katma değer sağlayan firmalara evrilmemiz gerekiyor. Herkesin rızkı ayrıdır çünkü... Çatımız göçmeden önce servis ağımız çok iyiydi. Şu an tekrar eski kalitemizdeki servis ağımıza dönüyoruz. Büyük illerde servis anlamında önümüzdeki günlerde İstanbul ve İzmir’de çalışmalarımız olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol