Bu haber kez okundu.

EZBERLERİ BOZARAK MÜŞTERİLERDEN TAM NOT ALIYORUZ!

Makser Genel Müdürü Mahir Polat, Dl DingliMachinery marka personel yükseltici platformlarının ezberleri bozduğunu ve müşterilerden tam not aldığını ifade ediyor.

Akser, Dl DingliMachinery marka personel yükseltici platformları 2012 yılının başında Türkiye pazarına sundu. Firmada ve markada yaşanan gelişmeleri Makser Genel Müdürü Mahir Polat ile konuştuk.

Firmanızı tanıyabilir miyiz? Özellikle Dingli makaslı platformlarının  markasının distribütör firması olarak, kaçıncı yılınız?

Dl DingliMachinery marka personel yükseltici platformları 2012 yılının başında Türkiye pazarına sunduk. O tarihten bu yana 3.000 adetin üzerinde ekipman satışı gerçekleştirdik. Son 5 yılda Dingli, hem Türkiye hem de dünya pazarında dikkat çekici bir pazar payına sahip oldu. Üretim adeti 4.000 – 5.000 adet bandından 18.000-20.000 adete yükseldi. Avrupa’da açtığı Ar-Ge merkezi ile yeni ürün geliştirmede dünya pazarına söz sahibi oldu. Özellikle makaslı platformlarda 6 metre çalışma yüksekliğinden 22 metre çalışma yüksekliğine kadar olan ürün yelpazesi ile en geniş ürün yelpazesine sahip üretici konumundadır. Amerika ve Avrupa pazarında mini makaslı ürünleri ile büyük beğeni kazanan Dingli, ürün yelpazesindeki diğer modeller ile de dünya pazarının en önemli aktörlerinden biri olmuştur. İtalyan Magni markası ile Amerikalı MEC markasının hisselerini satın alarak kurduğu ortaklıklar yakın tarihte Dingli’nin dünya markası olmasındaki önemli aşamalar olarak değerlendirilmektedir.

PLATFORM PAZARI HALEN EMEKLEME AŞAMASINDA

Dingli, Türkiye pazarının neresinde? Özellikle bu pazarda ikinci el pazarının oluşması Dingli’nin Türkiye pazarında nasıl bir etkisi olur, marka bilinirliğini nasıl etkisi olur? 

Ülkemizde personel yükseltici platform pazarı halen emekleme aşamasındadır. Özellikle kiralama firmaları neredeyse yüzde 100 doluluk oranları ile çalışmakta ve yeni ekipman alma ihtiyacı duymaktadırlar. Gerek mevcut ekipmanların henüz yeni olması gerekse firmaların ek ekipman ihtiyacı henüz ikinci el pazarının oluşmasına müsaade etmiyor. Ancak önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde bu konuda ciddi bir alan oluşacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte özellikle Dingli markasından memnun olan müşterilerimizin parklarında bulunan 4-5 yaşındaki diğer marka personel yükselticileri takas yolu illegal bahis ile Dingli’ye dönüştürme talepleri var. 2017 yılı ortalarında bu talep ciddi bir şekilde gündemimize gelmiştir. Bizler de bu talebi karşılama doğrultusunda hazırlıklar yaptık. Bu kapsamda yeni makine satışında çok sayıda ekipmanı takas yolu ile alarak servis merkezimizde revize ettikten sonra tekrar satışa sunuyoruz. Bu satışlardaki hedef bölge özellikle Karadeniz ve Anadolu’nun iç bölgeleri. Bu bölgelerde henüz yeterli bir iş potansiyeli yok. Ancak birçok vinç ve forklift kiralama firması düşük maliyet ile personel yükseltici platform tedariki yaparak pazara bir arz sunabiliyorlar. Bu durum o bölgelerdeki iş potansiyelini de artıracaktır.

Dingli öncelikli olarak  birçok testlerden geçiyor. Bu testler hakkında detaylı bir bilgiverir misiniz? Makser olarak bu yıl teknik servis olarak nasıl bir altyapı oluşturmayı düşünüyorsunuz?

Dingli’nin Çin’de çok ciddi bir test merkezi var. Birçok üretici ürün testlerini sadece protatip bazında ve sertifika sürecinde yaparken Dingli bunu kendi test merkezinde sürekli hale getirdi. Her an üretim bandından herhangi bir ürün seçilerek mukavemet, sıtabilite, malzeme kalitesi ve performans testleri yapılıyor. Testler gerek komple ekipman gerekse komponent bazında yapılıyor. Örneğin ekipmanlarda kullanılacak bir mikro süviç otomatik bir tezgaha bağlanarak minimum 200 bin kez tetikleniyor ve ancak bu testte başarılı olur ise ekipmanlarda kullanılıyor. Aynı şekilde Joy-Stick, tekerlek, kapı menteşeleri v.s. birçok komponent bu testlerden geçtikten sonra seri üretimdeki ekipmanlarda kullanılması kararı veriliyor. Bununla beraber özellikle çelik aksam, pim ve yataklar aşırı yük ve dış ortam şartları altında test ediliyor. Örneğin makaslı platform testinde şu an 60 bin kez tam yükselme ve alçalma hareketine ulaşıldı. Bu da makinanın çelik aksamının, pim ve yataklarının yaklaşık 12 yıllık bir çalışma süresine tekabül ediyor. Bu testler süresince görülen bazı olumsuzluklar derhal masaya yatırılıyor ve iyileştirmeler ile makine ömrünün uzatılması yönünde çalışmalar yapılıyor.   Test merkezinde ANSI ve CE standartlarına göre yapılan testler sonrasında ekipmanlar bu standart gereklerinin çok daha üstünde değerler ile test ediliyor.

DİNGLİ SATIŞ ORANINDA YÜZDE 40 ARTIŞ OLDU

Son 5-6 yıldır personel yükseltici platform pazarı ortalama yüzde 25-30 mertebesinde bir büyüme oranına sahip. Her yıl bir sonraki yılda bu büyümenin olamayacağı kanısı oluşuyor. Ancak büyüme oranının artarak devam ettiğini görüyoruz. Zira 2016 ve 2017 yılları mukayesesinde Dingli satış oranında yaklaşık yüzde 40 mertebesinde bir artış olmuştur. 2018 yılında da benzer bir büyüme oranının gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Zira hem mevcut kiralama firmalarında ciddi büyüme hedefleri var hem de sektöre her an yeni bir kiralama firması dahil olmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol