Bu haber kez okundu.

YEDEK PARÇADA DIŞA BAĞIMLILIĞA SON VERİLİP YERLİ ÜRETİMİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR

Sektörde çok önemli eksikliklerin olduğunu ifade eden Rain Genel Müdürü Damla Yıldız Tekin, yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Ülkemiz sanayisinde yedek parça sektörünün dışa bağımlı olduğu maalesef bilinen bir gerçek. Rain Genel Müdürü Damla Yıldız Tekin ile yerli üretimi ve dışa bağımlılığın nasıl yok edilebileceğini değerlendirdik.

Damla Hanım, okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir Arçelik satınalma departmanında çalıştım. 7

HİGHLİFT’İN ASLINDA BİR ALT KURULUŞU

Rain’i okuyucularımıza tanıtır mısınız?

Burada Rain olarak aslında biz Highlift’in alt kuruluşuyuz diyebiliriz. Ama tamamıyla ayrı ayrı firmalar olduğumuzun altını çizmem gerekiyor. Platform sektörünün ihtiyacından doğan bir firmayız. Özellikle platform yedek parça alanında hizmet vereceğiz. Tabii ki sadece platform ile sınırlı kalmayıp diğer iş makinalarının da yedek parçalarına odaklanacağız. İlk etapta platform olarak başlıyoruz. Sektörde bu yönde bir açık gördük.  Hani her markayı bünyesinde bulundurabilecek tarzda yedek parça satışından bahsediyorum. Sadece spesifik markalar değil... Ama her ihtiyaca cevap vermek üzerine bir amaçla yola çıktık.  Dediğim gibi Highlift’in aslında bir alt kuruluşu. Highlift’in ihtiyacı bize aslında piyasanın ihtiyacını gösteriyor. O açıdan aslında piyasayı da gözlemliyoruz. Nerelerde ne ihtiyacı olduklarını birinci ağızdan biliyoruz.

DAHA UYGUN VE DAHA ULAŞILABİLİR YEDEK PARÇA

Rainin kurulma nedeni nedir?

Daha uygun ve daha ulaşılabilir yedek parça sektörünün olabileceğini düşünüyorum. Bazen fiyatlar çok fahiş olabiliyor. İhtiyaç çok acil olduğundan dolayı fiyatlar da maalesef abartılı olabiliyor. Bazı durumlarda ürünün maliyeti o kadar değil onu biliyorsunuz ama o an ki aciliyetten dolayı ya da pazardaki çok  az sayıda tedarikçi olması yüzünden yüksek fiyatlara yedek parça alınabiliyor, işin aksamaması için...  Onun dışında temin süreleri çok uzayabiliyor. Ben, bu yönde bir açık olduğunu düşünüyorum. Sektörde  illa ki her parça bulunabilir, ama maliyeti ve temin süresi daha da aşağı çekilebilir. Bu sebeple bu amaca hizmet edebilecek Pinbahis şekilde ilerlemek istiyoruz.

DIŞARIYA BU KADAR BAĞIMLI OLMANIN HİÇBİR ANLAMI YOK

Rain firması, yedek parça üretimini yerli olarak yapmayı düşünüyor anladığım kadarıyla öyle değil mi?


Zaten yedek parça dediğimiz şeye baktığımızda; Türkiye’de yapılamayacak hiçbir yedek parça olduğunu düşünmüyorum.  En teknolojik ürününden tutun en basit parçasına kadar hepsi burada yapılabilir. Dışarıya bu kadar bağımlı olmanın hiçbir anlamı yok. Hani belki çok üzerine düşülmediği için ya da çok daha belli başlı sektörlerde üreticilerin kanalize olmasından dolayı olabilir.  Platform sektörü ülkemizde daha yeni, çok bilinen bir sektör değil...  Üretici açısından da belki çok tanımadıkları bir sektör. Bizim amacımız yerli sanayi ile buradaki platform sektörünü birleştirmek. Uç noktada gelmek istediğimiz nokta ise Tüm makine parçalarının Türkiye’de üretilmesini sağlamak. Günün sonunda şunu söylemek isterim: Biz bütün parçaları yerli olarak temin ediyoruz. Elektronik kartından tutun, joystick ve tekerleğine kadar  hepsi burada yapılabilir. Yerli üreticiyi de desteklemiş olacağız. Mutlaka ilk etapta yurt dışından gelmesi gereken parçalar olacaktır. Ama nihayetinde yerli üretim desteklenmeli.

BU İŞİN SANILDIĞINDAN DAHA KOLAY OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yerli üreticiler ile temaslarda bulundunuz mu ?

Arçelik’te 10 yıl boyunca satınalma yaptığım için  aslında çeşitli sektörlerle ile bağlantılarımız var. Metal, plastik, elektronik, cam gibi çok farklı sektörlerde bağlantılarımız var.  Birkaç firma ile temasa geçtik. Kendileri çok olumlu karşıladılar. Tatmin edici bir iş hacmi var. Bu yüzden bu işin sanıldığından daha kolay olduğunu düşünüyorum. Aslında bizim amacımız 6 ay gibi bir zaman içerisinde düzenimizi kurmak. Kurulduğundan itibaren bir yıl süre geçtikten sonra büyük bir kısmını yerli üretmek istiyoruz.


EĞİTİM, BÜTÜNÜN BİR PARÇASI

Eğitim konusunda neler söylemek isterseniz?
 

Eğitim, bütünün bir parçası... Şimdi ne kadar iyi eğitimli bir insan bu ürünleri kullanırsa ben o kadar az ürün satarım, bu gözle bakılmaması  lazım. Sonuçta bunların hepsi bir milli servet. Benim hiç yedek parça işine girme ihtiyacı hissetmemem olması gereken şey aslında. Doğrusu bu şekilde. Makinaların çok düzgün kullanımı, işçi veya personel eğitimi ile joystick daha uzun ömürlü olabilir. Bir düğme kırılıyor komple 300 dolarlık joystick değişiyor. Bu, çok büyük bir israf aslında. Bu yüzden eğitim çok önemli.

SEKTÖRE BİR ŞEYLER KATMAK İSTİYORUM


Sektöre bir şeyler katmak istiyorum. Bazen üretici yedek parça  maliyetini müşteriye yansıtabiliyor. Ben ödemiyorum sonuçta müşterim ödüyor gözü ile bakıyor. Bu yüzden fiyatlar çok yüksek oluyor. Bence bu şekilde olmamalı... Sonuçta bu para hepimizin parası. Sonuçta bu parçalar yerli üreticilerden alınmıyor. Gidip Çinli’den Belçikalı’dan alıyorsunuz. Dışa bağımlı oluyoruz. Bu yüzden amacımız bu parçaları olması gereken fiyata satmak istiyoruz. Bunu da yerli üreterek yapmayı düşünüyoruz.  Bu işlerin yedek parçalarını üreten yerli firmalar vardır, fakat maalesef hiç biri istenilen seviyede değil. Mesela lastik üretimi dediğimiz zaman Türkiye çok önemli üretici konumunda. Fakat platform lastiği dediğinizde çok sınırlı sayıda buluyorsunuz. İmkanlarımız var, kaynaklarımız var, tek gerek yönlendirme... Burada da biz köprü vazifezi görmek istiyoruz.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol