Bu haber kez okundu.

YUSUF TURSUN:‘TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATARAK 53 METRE MAKİNA YAPTIK, BUNUN YAZILIMI DA TAMAMEN BİZE AİT ’

Uzmanlar Platform Türkiye’de bir ilke imza attı. İlklerin firması olarak anılmak istediklerini ve çalışmalarını bu yönde ilerlettiklerini ifade eden Uzmanlar Platform Genel Müdürü Yusuf Tursun, 53 metreyi Uzmanlar Platform Genel Müdürü Yusuf Tursun, “2 seneye yakın Ar-Ge’si ile uğraştığımız 53 metre makinamızı fuarda sergiledik. Bu makina, fuardakilere sürpriz oldu çünkü kimseye söylememiştik. Mekanik olarak çalıştırdık ama tamamen elektroniği bitmedi. Bunun yazılımını da tamamen yerli yapıyoruz” dedi.

Kaliteli ürünleri ile ‘yerli üretimin’ ülkemizdeki en iyi örneklerinden olan Uzmanlar Platform, bir ilke imza atarak 1 yıldan fazladır üzerinde Ar-Ge çalışması yaptığı 53 metreyi tamalyarak fuarda sergiledi. Konuyu Uzmanlar Platform’un Genel Müdürü Yusuf Tursun ile konuştuk.

Uzmanlar Platform, 1 yıldan beri Ar-Ge’sini çalıştıkları 53 metreyi fuarda sergiledi. Konuyu değerlendirir misiniz?

Uzmanlar Platform, 2006 yılının sonlarına doğru kuruldu. O günden günümüze binden fazla makinamız var. 14 ülkeye hracat yapıyoruz. Bu makinalar 45 metre ve 6 metre olarak ihracat yapıyoruz. 2017 yılında 197 makinamızın 100 tanesini ihraç ettik. Yüksek metrajlı makinada Uzmanlar Platform tercih ediliyor. Çünkü piyasada bir sürü makinamız var, 37, 45, 43 metre... 2 seneye yakın Ar-Ge’si ile uğraştığımız 53 metre makinamızı fuarda sergiledik. Bu makina, fuardakilere sürpriz oldu çünkü kimseye söylememiştik. Mekanik olarak çalıştırdık ama tamamen elektroniği bitmedi. Bunun yazılımını da tamamen yerli yapacağız. 2 aya kadar yerli yazılım da bitmiş olacak. Ve bundan sonra da testlerini bitirip satmaya başlayacağız. Piyasada çalışacak makinları birkaç ay kullanıp, tes edip, emin olduktan sonra piyasaya sürüyoruz.

Uzmanlar Platform artık bir marka... Markalaşma süreciniz hakkındaki düşüncelerini alabilir miyiz?

Uzmanlar Platform ailesi olarak bir markayız. Uzmanlar’ın ikinci el makinaları da para. Kullandığımız malzemeler, kompenatlar önemli. Çoğu makinalarımızda artyık yerli yazılım kullanıyoruz. Ülkemizin yurt dışına çıkacak paralarını Türkiye’ye kazandırıyoruz. Ayrıca 14 ülkeye yaptığımız ihracatlarımızla ülkemize döviz giriyor. Böylelikle biz ithalatın da önünü kesiyoruz. 60 metre Ar-Ge’yi çalışacağız ilerleyen zamanlarda. Bizim için önemli olan yerli üretimin hem yurt içine hem de yurt dışına kaliteli ürün satmak. Uzmanlar olarak bunu yüzde 90 başardık.

FUAR ŞİRKETLERİ SADECE PARA ALMA DERDİNDELER

En son katıldığımız Tuzla’daki fuara tam 7 ülkeden Uzmanlar Platform’a ziyaretçi geldi. Fuarlarda, fuar hizmetlerinin daha iyi ve profesdyonel olması lazım. Biz, 15 bin kişiye kendimiz mesaj attık ve bilet dağıttık. Türkiye’deki bütün tersanelere mesaj attık. Bunları aslında biraz da fuarı düzenleyenlerin davet etmesi ve halkla ilişkiler çalışması Casinoslot ile organize etmesi lazım. Yerli imalatçıların da bu fuarlara destek vermesi lazım. Fuara gelen ziyaretçiler yerli malnının ülke ekonomisindeki önemini kavramış oluyor. Biz, Uzmanlar olarak elimizden geleni yaptık. Standımız hep yoğundu. Bu tür organizasyonlara imalatçı, ithalatçı herkesin tam destek vermesi lazım. Organizasyonun en profesyonel şekilde olmalı. Tanıtımının çok iyi olması lazım.

Şimdilerde Ar-Ge alanında ne ile meşgulsünüz?

Genellikle yüksek metrajlı makinaların Ar-Ge’si ile şimdilerde meşgulüz. Düşük metrajlı makinaları da yurt dışına satmanın peşindeyiz.

TÜRKİYE’DE 53 METRE BİR İLK!

53 metre Türkiye’de bir ilk. 50 metrenin üstündeki makinaların yapılabilmesi belilrli bir Ar-Ge’yi, mühendisliği gerektiriyor. Biz, 53 metre için 2 yıldır uğraşıyoruz. Yüzde 80 bitti diyebiliriz. Türkiye’de 50 metre üstü yapan, uğraşan firmaların her zaman ülkeye faydası var. Bunu kim yaparsa yapsın takdire şayandır. Bunun desteklenmesi lazım. Çünkü zaman harcıyoruz, para harcıyoruz. 53 metre TÜBİTAK destekli yaptık.

KOBİ’LER ÜLKEYİ AYAKTA TUTUYOR, DESTEK BEKLİYORUZ

Devletimiz, 2-3 senedir destek veriyor. KOBİ’lerin bu bağlamda devlet  tarafından devlet politikası olarak desteklenmesi gerekiyor. Çünkü ülkeyi ayakta tutan KOBİ’lerdir. Biz, elektroniği ve yazılımı komple yerli yapıyoruz. Bugüne kadar elektronik ve yazılım dışarıdan alınırdı ama şimdi biz bunu yerli yaparak bir yere bağlı kalmıyoruz. Kendi iç bünyemizde A’dan Z’ye her şeyi hallediyoruz. Yazılım ve elektroniği bu işin para tutan kısmı. Diğer kısımlar makinanın hamaliyeti oluyor. Bunun için bu çok önemliydi. Ülkemiz adına biz bunu başarmanın sevinci içindeyiz. Ortadoğu’da, Avrupa’da, Türki Cumhuriyetleri’nde, Rusya’da ürünlerimizin satılıyor olması bizler için son derece önemli.

UZMANLAR PLATFORM, 2018’DEN UMUTLU

2018 öngörülerinizi aktarır mısınız?

2018’in olumlu geçeceğini düşünüyorum. Bizde tek eksik olan iş ahlakı. Avrupa’daki iş ahlakı bizde olsa bizi kimse tutamaz. Bizim eğitime daha çok yatırım yapmamız lazım. Türkiye ekonomisi artık kırılgan bir ekonomi değildir. Ayakları üstünde duran bir ekonomiyiz. Artık rüzgardan nem kapan ekonimi dönemini geride bıraktık. Bütün bu konuştuklarımızı topladığımızda 2018’den umutluyum. 2018’deki ilk veriler de bu senenin verimli ve pozitif geçeceğini gösteriyor. Uzmanlar Platform olarak bu yıla iyi başladık ve iyi noktalayacağımızı öngörüyorum.

TOKİ’YE VERİLEN DESTEĞİN SANAYİYE DE VERİLMESİ GEREK

Devletimizin TOKİ’ye verdiği desteğin aynısını sanayicimiz için bekliyoruz. Evet, yol önemlidir ama bu yol sanayiye giderse daha kıymetli olur. Bütün yolların sanayiye çıkması lazım. Bu bakımdan da devletimizin KOBİ’lere full destek olması lazım. Pazarlamacı arkadaşlarımız dışarıda ülkemizi anlatıyor, tanıtıyor. Biz gezerek, dolaşarak makinamızı anlatıyoruz. Fabrikamızda ağırlıyoruz. Bütün masrafları üstleniyoruz ve bu insanları ülkemize davet ediyoruz. Ülkemizin tanıtımında bizler çok önemliyiz. Bu bakımdan da devletimizin bizlere her konuda destek olması gerekiyor, devletimizin yardımlaşma, kredi, faizler konusunda son 2-3 senede olduğu gibi bizleri desteklemesi lazım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol