Bu haber kez okundu.

SEKTÖRÜN ÇATI KURULUŞU İMDER, SORUNLARIN AŞILMASINDA KİLİT ROL OYNUYOR

İMDER Yönetim Kurulu Üyesi Ediz Calapoğlu, İMDER’in ilgili bakanlıklarla sektör sorunlarını masaya yatırdığını ve çözüm önerileriyle sektöre can suyu olduğunu belirtiyor.

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçılar Birliği İMDER, iş makinaları sektörünün her yıl fotoğrafını çekiyor. Editörümüz Ahmet Doğan’ın sorularını İMDER Yönetim Kurulu Üyesi Ediz Calapoğlu yanıtladı.

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçılar Birliği İMDER olarak 2017 yılını sektör adına değerlendirir misiniz?

Türkiye ekonomisi 2017 yılını yüksek ve dengeli bir büyüme ile geçirmiştir. Tahmin edilenden yüksek büyüme performansı sergileyerek yılın ilk iki çeyreğinde 5.3 ve 5.4 büyüme gösteren ekonomi, üçüncü çeyrekte 11.1 gibi yüksek bir büyüme başarısı elde etmiştir. İş makinaları sektörü açısından baktığımızda iç pazarda yaklaşık 12.500 adet iş makinası satışı gerçekleştirilirken, yurtdışı pazarlarında Türk makinalarına olan güvenin artması genel talebi önemli ölçüde etkilemiş ve ihracatın geçtiğimiz yıla oranla yüzde 8 artmasını sağlamıştır. Dünya ekonomisinin son 7 yılın en yüksek büyüme hızına ulaşması, yurtiçindeki ekonomik faaliyetlerin olumlu etkisi iş ve inşaat makinaları sektörüne de yansımıştır. Türkiye’de devam eden altyapı, inşaat, kentsel dönüşüm projeleri ve mega projeler iç pazardaki talebi canlı tutmuş ve üretim yapan firmalar ihracat politikalarını geliştirerek 2017 yılında ihracata güvenle odaklanabilmişlerdir. Cezayir, İngiltere, Suudi Arabistan, ABD, İran, Hollanda, Avusturya ve Rusya ihracat pazarlarımız arasında öne çıkan ülkeler olarak yer almıştır. Avrupa’da önemli bir noktada yer alan iş makinası kiralama sektörü ülkemizde de son yıllarda ekonomideki payını artırmıştır. 2017 yılında kiralama sektöründe dikkate değer bir artış gerçekleşmiştir.

BÜYÜME 2018’DE DEVAM EDECEK

Sektörün 2018 yılı hedef ve beklentisi hakkında neler söylemek istersiniz? 2018’i nasıl öngörüyorsunuz?

2017 yılındaki gelişme ve düzenlemelerin 2018 yılına hareket katacağını söyleyebiliriz. 2018’in istihdamın, ihracatın, büyümenin devam edeceği bir yıl olarak geçeceğini öngörüyoruz. Tüm bu pozitif beklentilerin şimdiden piyasalardaki hakimiyetini görebiliriz. Amacımız küreselleşmenin arttığı bu dönemde, Türkiye’nin dünya sanayii içindeki payını arttırmak ve dünya pazarlarındaki yerini üst sıralara taşımaktır. İş makinaları sektöründe yüzde 10 ile 15 civarında bir büyüme öngörüyoruz. Dünyanın her noktasında önemli bir alıcı konumunda olan kamunun, ülkemizde hazırlanacak stratejiler ile payının artması ile ticaret teşvikleri sayesinde bu oranların daha da artabileceğini öngörmekteyiz. Kalkınmanın önemli unsurlarından olan sanayiinin, makine sektörünün katkıları ile gelişeceğini ve Türkiye’yi her alanda üst sıralara taşıyacağına inanıyoruz.

BAKANLIKLARLA İLETİŞİM HALİNDEYİZ

Sektörün ivedilikle çözüme kavuşturulması gereken sorunları nelerdir? İMDER olarak bu ve benzeri konularda ne yapıyorsunuz?

Kalebet roman="" style="font-family:" times="">Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de birtakım sorunlar haliyle mevcut. Üyelerimizin görüşlerini dikkate alarak, ilgili bakanlık ve genel müdürlüklerle bir araya gelerek taleplerimizi ve çözüm önerilerimizi iletme fırsatı buluyoruz. Dernek olarak hem üretim yapan hem de ticaret yapan üyelerimizin sorunlarının çözümünde etken olmaya çalışarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Sektörümüzle ilgili tebliğ ve mevzuat çalışmalarında sektöre dair görüşlerimizin alarak, makina sektörünün ilerleme kaydetmesinde büyük katkıları bulunan kamu kurum ve kuruluşlarımıza da bu vesile ile teşekkürlerimizi sunarız.Yatırım hedeflerimizi gerçekleştirmemiz için devletimizin güzide kurumları ilgili sorunların çözümünde bizlere her zaman destek oldular ve olmaya da devam etmektedirler. 2018 yılının, dernek çalışmalarımızı ülkemizin sektör olarak Avrupa’daki ve dünyadaki konumunu üst sıralara taşımak gayesiyle yürütmeyi esas alacağı bir yıl olmasını hedefliyoruz. Teknoloji seviyesini arttıran ve kullanım kolaylığı ile avantaj sağlayan makinaların hayatımızdaki yerinin daha çok olacağı bir 2018 yılı bizi beklemektedir. Türkiye ekonomisindeki sürdürülebilir büyümenin devam etmesi için yapılacak katkıda, sektör olarak payımızı arttırmayı hedefliyoruz. Nitelikli teknik eğitim ve yüksek öğrenim için eğitim komitemizin çalışmaları devam edecek. Amacımız daha çok okula ve öğrenciye ulaşıp sektörümüzü anlatmak. Ekonomi Bakanlığı destekli UR-GE Projemizin (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi) yeni üyeleriyle birlikte büyümesini, ülkemizin ihracatının gelişmesi ve Türk makina sanayiinin tanıtımı için daha çok pazara ulaşmasını amaçlıyoruz.

İNŞAAT VE MADENCİLİK

Özellikle inşaat, yol, çeşitli köprü, havalimanı, şehir hastaneleri gibi MEGA projeler ülkemizde artık sıklıkla yapılıyor. Bu durum, sektörü nasıl etkiliyor? Sektör oyuncuları buna nasıl cevap veriyor?

İş makinalarını kullanan iki ana sektör inşaat ve madenciliktir. Bu sektörlerdeki ve ulaşım, enerji, altyapı alanlarındaki gelişmeler iş makinalarını sektörünü doğrudan etkilemektedir. Mega projeler sürekliliği tartışılamayacak olan iş makinaları sektörünün ülkemizdeki gelişimindeki en önemli faktörlerden biri olmuştur. Yüksek talep ihtiyaçlarının kısa zamanda karşılanmasına yönelik olarak hız kazanan bu süreçte de iş makinalarının rolü yadsınamaz. Makineleşmeyi teşvik eden yatırımcıların girişimleri ile artan bu projelerden de sektör olarak memnun olduğumuzu söyleyebiliriz.

OPERATÖR EMNİYETİ GİBİ KONULARDA ÖNLEMLER ALINMALI

İş sağlığı ve güvenliği de olmazsa olmaz bir diğer konu. Bu konuda İMDER olarak neler yapıyorsunuz?

İş sağlığı ve güvenliği ülkemizde ne yazık ki ancak kazalar olduğunda gündeme gelen bir konu. Makinaların periyodik muayene ve kontrolleri, operatör emniyeti gibi konularda önlemler alınmalıdır ve firmalar üzerlerine düşen bu sorumluluğu ekstra maliyet ve yük olarak görmemelidir. İMDER olarak öncelikli hedefimiz alınacak önlemlerin geleceğe yönelik hem manevi hem de maddi bir yatırım olduğunu sektöre gösterebilmektir. Kazalar yaşanmadan önce gerekli tedbirlerin alınması için sektörümüzü bilgilendirme ve operatör eğitimi konusunda çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol