Bu haber kez okundu.

YENİLİKÇİ, KALİTELİ VE REKABETÇİ ÜRÜNLERİMİZLE YARINI PLANLIYORUZ

Yerli üretimin ülke ekonomisi ve geleceği için son derece kritik olduğunu ifade eden Heda Lift Genel Müdürü Selim Uzuntaş, Ar-Ge çalışmaları ve ihracat odaklı yaklaşımlarıyla yarını planladıklarının altını çiziyor.

Son dönemlerde yerli üretimin sıklıkla konuşulduğunu hepimiz duyuyoruz. Net Medya olarak sadece sıkıştığımızda değil, her zaman yerli malı’nın kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Konuyu Heda Lift Genel Müdürü Selim Uzuntaş ile değerlendirdik.

AR-GE ÇALIŞMALARIMIZ FARK YARATACAK

Kısaca firmanızı ve çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Heda Lift, 200 yılında kurulan bir firma. İnşaat, çelik konstrüksiyon, kiralama ve son olarak da makine imalatı oldu. Bu zamana kadar ihracat yapmadık. Makina imalatında da bu yıl nasip olursa ihracatımızı yapacağız. Görüşmelerimiz çeşitli ülkelerle sürüyor. Eğer anlaşabilirsek bu yıl ihracat olacak. Ar-Ge çalışmalarımız var. 4*4 akülü makaslı platform üzerinde yoğunlaştık. Kısmet olursa 2018’de onu da tamamlamış olacağız. Bu, arazi şartlarına uygun, kapalı engebeli arazilerde de kullanılabilecek; karbondioksit salgılamadan temiz çevreye uygun çalışabilecek, sera bölgelerine uygun olacak bir ürün. İstanbul bölgesinde bunu sergiledik. Eksikliklerimizi tamamlıyoruz. Bunun yanı sıra 18 metre makaslı platform üreteceği. Onun  Dinamobet da Ar-Ge çalışmaları sürüyor. Yurt içinde ve yurt dışında talep edilen makineler bunlar.

DEVLETTEN KREDİ DESTEĞİ BEKLİYORUZ

İhracatla ilgili yerli piyasada neler yapmayı düşünüyorsunuz?

İhracatı hem Türkiye ekonomisi için hem ürünlerde daha fazla gelişim için önemsiyoruz. Herkesin sermayesi yok. Hele şu zamanda sermaye bulmak çok zor. Burada özel sektörün önünü açacak temel etken devletin ekonomik politikasıdır. Devletten kredilerin daha uygun hale getirilmesini, kredilerdeki fazilerin düşük seviyeye çekilmesini ve kolaylaştırılmasını bekliyoruz. Devletten destek bekliyoruz. KOSGEB’ten destek bekliyoruz. Bu zamana kadar bir destek görmedik. Kısmet olursa bu zamandan sonra destek alacağız. Şu zamana kendi öz sermayemizle geldik.

FUARLAR TANIŞMA VE KAYNAŞMA ALANLARIDIR

İhracata yönelik fuarlarda bulunuyorsunuz. Fuarlar size ne katıyor?

Makinalarımız hem yurt içinde hem yurt dışında daha fazla tanınıyor. İhracat yapmamız daha kolaylaşıyor. Tanınırlık ve bilinirliğimiz artıyor. Fuarlar kaynaşma ve tanışma noktasıdır. Çin ürünleri ile baş edemiyoruz. Maliyetlerimiz yüksek kalıyor Çin ürünlerine oranla. Çin’in dışında bir problemimiz yok. Bu zamana kadar 150’nin üzerinde makina sattık. Toplam, 280 makinemiz var. Makine satmaktan daha önemlisi de satış sonrası hizmettir. Satış sonrası hizmetimiz, satışımızdan daha kaliteli ve ön plandadır. Teknik servis ve yedekparça anlamında hiçbir müşterimizi üzmedik. Tüm müşterilerimizden tam not alıyoruz. 7/24 hizmet sağlıyoruz. Bu konuda iddialıyız. Hem kendi makinalarımız hem de dostlarımızın da ihtiyaçlarını gideriyor, onlara da yardımcı oluyoruz.

Anahtar Kelimeler:
Heda LiftSelim Uzuntaş

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol