Bu haber kez okundu.

Öz İmes Birlik Vinç'le sorunsuz işler

Sektörde köklü bir tecrübeye sahip olduklarının altını çizen Açıkgöz, "2010 yılına kadar İmes Birlik Nakliyat'la ortak çalışmaktaydık. Bu tarihten sonra ortaklığa son verip Öz İmes Birlik Vinç'i kurarak vinç sektörüne atıldık. Ferhat Bozkurt'la gayet uyumlu olan bir ortaklığımız mevcut. 7 yıldır vinç sektörüne hizmet vermekteyiz. Bunlar Erkin İş Makinaları yapımıdır. Merkezimiz İmes Sanayi Sitesi'nde bulunmakta" ifadelerini kullandı. 

Makine parkurlarında 8adet vinçlerinin bulunduğunu, bunların 8-80ton arası hi-up'lar ve 1 adet 55tonluk teleskopik vinç olduğunu kaydeden Açıkgöz, iş güvenliği konusunda şu açıklamaları dile getirdi: "Yürürlükte olan iş güvenliği kanunları çerçevesinde maalesef vinç sektörü birçok eksiklikle yoluna devam etmekte. Firmaların ürün periyodik bakımlarına gerekli duyarlılığı göstermemesi, bazı operatörlerin kullandığı makinayı tanıyamamaları, metre/ton hesabını yapamamaları, ürünlerde moment kontrol sistemlerinin olmaması vinç sektöründe ürün kullanımlarında yaşanan en büyük problemlerdir. İşin ilginç ve en çok düşündüren yanı ise işletmecilerin de bu durumları bilmemesi. Oysaki vinç kazlarının %90'ı bu nedenlerden meydana gelmektedir. Yine operatörler maalesef kullandıkları halatları ve bunların nasıl bağlandıklarını bilmiyor. Bu durum da çok vahim sonuçlara yol açmakta. Bunların eğitimlerinin bir an evvel verilmesi lazım. Maalesef mevcut operatörlük eğitimlerinde bunlar verilmiyor. Operatörlük belgesi çok rahat bir şekilde alınabiliyor."

Sektörde yaşanan sıkıntıları anlatmaya devam eden Açıkgöz, "Vinçlerin çalışmasındaki fiyat istikrarsızlığı sektörümüzün yaşadığı bir diğer köklü sorun. Örneğin kurumsallaşmış bir firmayla, evini barkını satıp bir adet vinç alan bir operatörün kurduğu firma bir iş için aynı teklifi sunuyor. Verilen hizmetin kalitesi dışında burada gerçekten çok büyük bir adaletsizlik var. Kurumsallaşma adına önemli yatırımlarda bulunan firmaya burada çok büyük bir Favoribahis haksızlık yapılmakta. Yani bir firma vergilerini, personelinin sigortalarını, maaşlarını tam olarak ödeyip katma değer yaratırken diğer yandan tek makinasıyla kurduğu firmayla operatör haksız kazanç elde ediyor. Piyasada bulunan çoğu vinççinin K Belgesi bulunmamakta. Yine, vinç imalatlarının bir satandarta kavuşması gerekiyor. Ülkemizde artık Avrupa standartlarında yani paraya göre değil kaliteye göre vinçlerin yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

"Erkin İş Makinaları'ndan çok memnunuz"

Açıklamalarında son olarak geçen yıl yaptıkları yatırımlara da değinen Açıkgöz konu hakkında şunları söyledi: "2016 yılında 2 adet vinç yaptırdık. Bunlar 80ton/mt ve 55 tonluk teleskopik vinç. 55 tonluk teleskopik vincin ana bomu 45mt yüksekliğinde. Kafes ve jip  bomlarıyla birlikte 62mt yüksekliğine erişebiliyor. Her 2 ürünümüzü de Erkin İş Makinaları'na yaptırdık. Erkin İş Makinaları'nı kullandıkları bom saç kaliteleri, ürünlerinin moment kontrol sistemlerinin gelişkinliği ve satış sonrası servis hizmetlerinin çok iyi olması gibi nedenlerle tercih etmekteyiz. 2016 yılı birçok hengâmeye rağmen bizim açımızdan iyi geçti diyebilirim. 2017 yılında önce piyasaların yerine oturması adına bekleyeceğiz. Bir referandum sürecine girdik. Bu durum piyasaları olumsuz yönden etkileyecek. Bu süreçten sonra piyasalar normale dönerse yine Erkin İş Makineleri'nde 100-120ton bir hi-up almayı düşünüyoruz. "

İzzet Kır / As İnşaat Şantiye Sorumlusu

Hisarüstü'nde37mt yüksekliğe sahip ilk asansörlü yangın gözetleme kulesinde Öz İmes Birlik Vinç'le kafes indirme operasyonunda birlikte çalıştık. Kule 5km menzilli termal  kameraya sahip. Öz İmes Birlik Vinç'le ilk kez çalışmaktayım. Vinçleri çok kaliteli ve işlevsel. Operatörse uzmandı. Çok güzel bir uyum sağladık.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol