Paksan Mühendislik depreme ve ekonomik krize rağmen büyüyor

e-Posta Yazdır PDF

Paksan Mühendislik, 1982 yılında araç üstü platform sektöründe üretim yapmaya başladı. Zamanla üretim kapasitesini geliştiren firma, itfaiye araçları, kurtarıcı araçları, römorklu araçları, kendinden yürüyüşlü akülü platformları ve müşteri talepleri doğrultusunda özel makineler de üretmeye başladı. 1999 gölcük depreminde fabrika yıkılmış ve belirli bir süre gölcük depreminden kötü yönde etkilenmiştir. Kaliteli üretim ve müşteri odaklı pazarlama stratejileriyle zamanla bu sıkıntılar atlatılmış ve ekonomik krizlerin üstesinden başarı ile gelinmiştir. Paksan Mühendislik ufak bir atölye ile başlamış olduğu platform imalatı sektöründe bugün yurt içine üretimi dışında 25’i aşkın ülkeye ihracat yapmaktadır. Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kaleli’yle firmalarını konuştuk.

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Araç üstü platformlar, bomlu ve merdivenli itfaiye araçları, kendinden yürüyüşlü platformlar, çekilebilir ve römorklu platformlar ve özel makineler şeklindedir. Araç üstü platformlar yıllık üretim kapasitemizin %80 ini oluşturmaktadır. Genellikle özelleştirilmiş elektrik dağıtım firmaları en önemli müşterilerimizin başında gelmektedir. 12-14-16 metre çalışma yüksekliğindeki araç üstü platformlar en çok talep gören modellerin başında gelmektedir. Firma olarak müşterilerimize kamyonet tipi araçların (toplamda 3.5 ton kapasiteli) üzerine maksimum çalışma yüksekliğinde platformlar vererek müşterilerimize en avantajlı ürünler verme gayreti içerisindeyiz.

Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

3.5 ton araç üzerine 16-18 metre platform
-Araç fiyatı 40-50 bin TL arasındadır.
-Şehir içinde dar sokaklara kolay sürülebilmesi
-Şehir içine istenilen saatlerde girilebilmesi
-B sınıfı ehliyeti ile araçların kullanılabilmesi
-Küçük aracın daha az yakıt tüketimi
-Daha az taşıt vergisi
-B sınıfı operatörlere ödenen uygun maaş

7.5 ton araç ve 16-18 metre platform
-Araç fiyatı 70-80 bin TL arasındadır
-Şehir içinde dar sokaklara zor sürülebilmesi
-Büyükşehirlerde mesai saatlerinde büyük araçların şehir merkezlerine girememesi
-Kamyon sürücü ehliyetinin gerekmesi
-Büyük aracın daha çok yakıt tüketimi
-Daha çok taşıt vergisi
-Operatörlere ödenen daha yüksek maaş ve çalışan bulma zorluğu

Bölgenizdeki sektörün durumu, zorlukları, avantajları nedir?

Araç firmalarının her yıl modellerde yaptığı yeni dizaynlar, yeni ebatlar, yeni araç ağırlıkları, yeni motor tipleri ürettiğimiz platformlarda değişiklik yapmamıza neden olmaktadır. Bir de, karayolu mevzuatlarının zorluğu.

Sektörünüzdeki pazar payınız nedir?

Türkiye için yaptığımız araştırmalara göre 2011 ilk 6 aylık dönemde %50 ye yakın pazar payımızın olduğu düşünülmektedir.

Şirketinizin ithalat - ihracat profilini anlatır mısınız?

Satın alma bazında bazı ürün bileşenlerimizi, hidrolik ekipmanların bir kısmını ve sac metallerin de yine bir kısmını ithal etmekteyiz. İhracat olarak 25 i aşkın ülkeye ihracat yapmaktayız. Bütün kuzey Afrika ülkeleri, Orta doğu ülkeleri, Rusya ve Türkî cumhuriyetler en büyük pazarlarımızdır.

İhracat yaptığımız ülkeler; Cezayir, Fas, Tunus, Libya, Mısır ( Kuzey Afrika), Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Suriye, Ürdün, İran, Özbekistan, Ermenistan, Azerbaycan, Yemen, Sudan, Rusya, Romanya, İsveç, Makedonya…

2011–2012 hedefleriniz nelerdir? Yeni projelerinizden ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Yeni hedeflerimiz her ay 50 makine üretim ve yılda 600 makine üretimidir.
Yurt dışına daha çok ulaşmak ve yeni pazarlara girmek. Yeni yılda projelerimiz 3.5 ton araçlar üzerine yapmış olduğumuz 18 metrelik platform yerine daha uzun metrajda platform tasarımı. Bu bir yıllık süreçte yeni bir fabrika tesisi kurduk ve bu alanı çelik konstrüksiyon üretim alanı haline dönüştürdük.  Asıl üretim firmamızı ise tamamen montaj yapılabilecek bir tesise dönüştürüyoruz.

Joomlart