Bu haber kez okundu.

AYDIN:FATİH’İN İSTANBUL’U FETHETTİĞİ YAŞI ÇOKTAN GEÇTİK, DÜNYAYI YÖNETEBİLECEK KABİLİYETİMİZ VAR!

Aydın Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Aydın, sektörün en büyük sorununun ‘marka değeri’nin olmayışı olarak özetliyor. Aydın, firma olarak 2018’de de yatırım yapacakları bilgisini veriyor.

Taşıma & Kaldırma Üniteleri olarak sektörümüzün DUAYENLERİNİ tanıttığımız gibi sektörümüze emek veren GENÇLERİMİZİ de bundan sonra sizlerle buluşturmaya gayret edeceğiz. Gençler, bizim her şeyimiz... Ülkemizin teminatı... Gençlik, üretimdeyse, sanayideyse, iş dünyasındaysa işte o zaman o ülke kalkınabilir, gelişebilir. Biz de sektörümüze emek veren GENÇ YÖNETİCİLERİMİZİ, SEKTÖRÜMÜZÜN GENÇ PRENSLERİNİ siz değerli okuyucularımızla buluşturmakta kararlıyız...!

YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİZ

AVK olarak , 2018 yılı yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

2017 yılından yola çıkarsak olağanüstü bir büyüme oranı yakaladık. Türkiye’de yatay erişimi ile en iyi verilere sahip 75 m. araç üzeri sepetli platform, Türkiye’nin sınıfında en uzunu olan 42 metre örümcek platform ve manlift gurubu olmak üzere adetli yatırımlar yaptık. 2018 yılının ilk çeyreğinde de aynı büyüme verilerini yakalamak adına Dinglii markası ile başlangıç yaptık. 2017 yılına nazaran önümüzdeki süreçte adetli alımlardan ziyade getirisi yüksek makinelere ve müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda daha olağan seviyelerde yatırımlarımıza devam etmek istiyoruz.

TÜRKİYE’NİN İLK BEŞ FİRMASINDAN BİRİSİYİZ

Makina parkınızdaki platform adeti nedir, hangi sektörlerde yoğunsunuz?

Araç üzeri platform gurubunda Türkiye’nin ilk beş firmasından biriyiz, platform adedimiz ikiyüzlü rakamlara yaklaştı. İnşaat, reklam, temizlik ve kamu kuruluşları gibi sektörlere doğrudan hizmet veriyoruz.

AVRUPALI BİR ŞİRKETTEKİ MAKİNE SAYISI TÜRKİYE’NİN TOPLAM PLATFORM SAYISINA DENK

Platfor sektörümüzün genç yüzü Abdurrahman Aydın olarak, platfrom sektörünün geleceği hakkında neler söylemek istersiniz?

Yakın zamanda global düzeyde kiralama firmalarının katıldığı bir programda bulundum. Avrupa’da bir firmanın 5 yıl gibi kısa bir sürede 15 bin adet platform adedine ulaşıp bu işi 12 ülkede şube düzeyinde ve toplamda 72 ülkede hizmet verdiğini duyduğumda henüz ülke olarak ne kadar yolun başında olduğumuzu bir kez daha anlamış oldum. 80 milyon nüfuslu bir ülkede Avrupalı bir şirketteki makine sayısının Türkiye’nin toplam platform sayısına denk geldiğini görmek sektörün ne kadar gelişime açık olduğunun göstergesidir.

Klasbahis style="font-size:12.0pt">EN BÜYÜK SORUNUMUZ ‘MARKA DEĞERİ’NİN OLMAYIŞIDIR

Sektörün en büyük sorunu marka değerinin olmaması. Büyük sermaye ve iş gücü olan bu sektör gerek kamu kuruluşları nezdinde gerekse biz kiralamacıların nazarında hak ettiği değeri görmemesine yani kendi işimize değer vermiyoruz demek istedim. Konuyu özlü bir sözle özetleyeyim: Eğer işinizde değer yoksa sadece fiyat konuşulur, fiyat ise her zaman düşer. Şu an yaşadığımız en büyük sıkıntı da tam olarak bu, işimizin değeri yok ve kiralama yaptığımız firmalar bizi fiyat üzerinden kıyaslıyor. Bu konuda sektörde en dik duran firmalardan biri olduğumuzu hiç çekinmeden söyleyebilirim. Her sene başı fiyat listemizi oluşturur müşterilerimize bildiririz. Yerli yabancı tüm imalatlarda dövize bağlı bir fiyatlama en ufak yedek parça bile o günki döviz kuru ile hesaplanıp satın alınıyor. Peki sektör olarak biz bunu müşterilerimize aynı oranda yansıtalabiliyor muyuz bunu herkes kendisine muhakkak sormalı ki olayın vehametini görelim. Bundan 15 sene evvel randevu ile makine kiralarken bugün taksi çağırır gibi makine isteniyor ve bu hıza bir şekilde ayak uydurmak gerekiyor. Teknolojik alt yapılarımızı ve araç parkı adedimizi bu yeni duruma göre düzenleyemediğimiz taktirde müşteri odaklı büyüme dediğimiz duruma ayak uyduramayız. Bu, mevcut sayıyı koruduğun halde küçülmek demektir. Ben, sektörün genel görüntüsünü her an soluk soluğa süren bir maraton koşusu gibi tahayyül ediyorum. Yüksek borçlanma ve artan maliyetler bizleri bu maratonda soluk almaya dahi fırsat vermeyecek duruma getirdi. Güncel bir konudur sektör çok karlı gibi haberler yapıldı... Doğru, düne kadar belki bu böyleydi. Işletme yönetme kabiliyetinde olmayan kişiler bu karlı ortamda ayakta kalabiliyordu. Artık bu durum geçerliliğini yitirdi önümüzdeki beş yıllık süreçte daha net anlaşılacak ki artık işini doğru yapan ve hesabını bilenlerin ayakta kalabileceği bir hüviyete bürünecek sektörümüz, olumsuz görünse de rekabet şartları ve kaliteli hizmete herkesin ulaşması en önemlisi de işimizin marka değerinin artması açısından olumlu yönlerini göreceğiz.

ABDURRAHMAN AYDIN KİMDİR?

Abdurrahman Aydın, Aydın Vinç'in son 2 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyor. 1987 istanbul doğumlu olan Aydın, aslen Trabzonlu’dur. Evli ve 1 çocuk babası olan Abdurrahman Aydın, İktisat ve ilahiyat bölümlerini okudu. Profesyonel düzeyde sporculuk geçmişim bulunan Aydın, VİNÇDER'in yeni yönetiminde de yer alıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol