Bu haber kez okundu.

RESUL KIRIMLI: YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR

Kırımlı Vinç Genel Müdürü Resul Kırımlı, yatırımlarının devam ettiğini belirterek sektörün bu zorlu virajdan sağlam çıkacağını söylüyor.

Kırımlı Vinç Genel Müdürü Resul Kırımlı ile sektördeki gelişmeleri ve gelinen son noktayı konuştuk.

Kırımlı Vinç’i tanıtır mısınız?

Firmamız 1969 yılında Artvin Hopa’da babamız Fevzi Kırımlı tarafından kuruldu. İstanbul’a 1988 yılında geldik. Otomotiv sektörüne hizmet verdik. 1998 yılında da ilk iş makinası kiralamaya geçiş yaptık. 2007 yılında tamamen bu sektöre hizmet veremeye başladık.

MAKİNALARIMIZ OLDUKÇA YENİ

Sektörün eskilerindensiniz değil mi?

Firma olarak eskiyiz ama sektörde yeniyiz. Biz, bu işte yeniyiz diyebilirim. Yeni olduğumuz için de makinalarımız haliyle yeni. En eski makinamız 10 yaşında. Mobil vinç sektöründe Hiap’ı biraz durdurduk mobile ağırlık verdik.

Sepetli platformlarınızdan bahseder misiniz?

Teknoloji ilerleyince binaların kat sayısı da arttı. Mesela artık 10 katlı binalar normal sayılıyor. Bu da belirli bir talebi beraberinde getirdi. Biz de 75 metreli sepetlerle giriş yaptık. İlerleyen dönemlerde talebe göre hareket edeğiz.

Nerelerde çalışıyorsunuz?

Mobil vinç işine 2014’te girdik. Hiap’ın bittiği yerde Oslobet mobil başlıyor. 300-200-100 tonluk makinalarımız var, 60 tonluk makina siparişimiz var şimdilerde. Ülkemizin durumuna gire bizler de yatırım odaklı çalışıyoruz.

TL BORÇLANMAMIZDAN ÖTÜRÜ KUR FARKINA YAKALANMADIK

Kırımlı Vinç olarak 2018 nasıl geçti?

Bizim borçlanma sistemimiz, Türkiye şartlarına göre borçlandık. Döviz borçlanmadık, TL borçlandık. Bu balkımdan piyasadaki döviz dalgalanması, kur farkı bizi etkilemedi. Ama piyasanın tadı olmayınca TL borcunuzun da ödeyemiyorsunuz. Biz, zaten bunları göz önünde bulundurarak borçlandık. Firmanın ana sermayesinin çok üstünde borçlanmadık. Ağustos’taki kur dalgalanması işlerimize ket vurdu. Satışların çok iyi olmaması elbette bizi de etkiledi. Ama yine de işlerimiz iyi diyebiliriz.

Makina parkurunuzdan bahseder misiniz?

Mobil vinç, hiap, forkliftlerimiz var, sepetli vinçlerimiz var. Makaslı gurubuna çok yoğunlaşmadık.

BU SÜRECİ SEKTÖR OLARAK ATLATACAĞIZ

2019 yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2019’da halihaazırda devam eden 300 tonluk makina siparişimiz var. Diğer yatırımlarımız da Türkiye’nin ekonomik şartlarına göre şekillenecek. Şimdi, 2 yıllık yatırımlarımızı durdurdur dersek yeridir. Sektör, iyi gitmiyor. İyi gitmemesi bizim sektörümüzle alakalı değil. İnşaat durdu. Devletin yol, metro yatırımları durdu. Ama ben, bu sürecin düzeleceğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de dönem dönem böyle krizler olabiliyor. Bunları sektör ve ülke olarak atlatacağımızı öngörüyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol