Bu haber kez okundu.

“SAĞLAM” OLSUN DİYORSANIZ, SAĞLAMASINI YAPMAK BİZİM İŞİMİZ!

Adı gibi ‘sağlam’ iş yapan Sağlam Vinç Galeri, ‘bu işi hobi olsun diye yapmıyoruz’ mottosuyla hareket ediyor. Sağlam Vinç Galeri Genel Müdürü Hasan Hüseyin Sağlam, her işi sağlam yapmak gerektiğini vurguluyor ve firma olarak sağlamasını yapmadan adım atmadıklarının özellikle altını çiziyor.

2015 yılında Sağlam Vinç Galeri adı altında kurulan firma, hem sıfır hem de ‘az kullanılmış ikinci el’ ürünler satıyor. Firma ikinci elde son derece farklı kalite ve strateji ile müşterilerinden tam not alıyor. Konuyu firmanın Genel Müdürü Hasan Hüseyin Sağlam ile değerlendirdik.

AZ KULLANILMIŞ İKİNCİ EL VE SIFIR ÜRÜNLER SATIYORUZ

İkinci el firmalarının en çok olduğu il Konya. Siz, Sağlam  Vinç Galeri adı altında ikinci el ürünler satıyorsunuz. Değerlendirir misiniz?

Biz, 2015 yılında Sağlam Vinç Galeri olarak kurulduk. Sağlam Vinç olarak 1991 yılından beri hizmet sektöründeyiz. Biz, bu sektörde bir açık olduğunu gördük ve düşündük. Konya’da yaklaşık 50-60 imalatçı firma var. İnsanlar genelde direkt imalatçı firmalarla veya firmasız kişilerle  muhatap oluyor. Biz, daha çok az kullanılmış -mesela 1-2 yıl gibi- ikinci el ürünleri satıyoruz. Aldığımız ürünlerin bakımını yapıyoruz. Fazla yıpranmamış ürünler veya sıfır araçları satıyoruz. Kendi bünyemizde bütün bakımları yapıp test ediyoruz. Test ederek alıyor, test ederek de satıyoruz. Kendi bünyemİzde vinç işletmemiz var zaten. Hem işletme hem de satış olarak devam ediyoruz. Satışa biraz daha ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Konya’daki imalatçılarla çalışıyoruz. Direkt sıfır satışlarımız da mevcut. Butik çalışıyoruz. Marsbahis Küçük bir şekilde başladık, kendi sermayemizle. Daha ilerde farklı planlarımız var tabii ki.

BİZ KOMİSYON ALMIYORUZ

Bu işin zorlukları nelerdir?

Bu işi kendi sermayesiyle yapan var, alıp satan var, komisyon üzeri satan var... Herkes çok farklı çalışabiliyor. Müşteri bizi tercih ediyor, çünkü bizde komisyon ücreti yok. Yeni kurulduğumuz için  bazen reklam amaçlı direkt satış gerçekleştiriyoruz. ayrıca Biz, kendi parkımızdaki makineleri de sattığımız için hiç komisyon almıyoruz.

EĞİTİM ŞART

Standart oluşmalı mı sizce?

Fabrikada bir standart yok, işletmecide standart yok, ikinci el vinç satanda standart yok. Burada standart olabilmesi için insanların, işletmelerin eğitilmeleri gerekiyor. Eğitim olmadan bunun düzelmesi çok zor. Herkes para kazanmak, ticaret yapmak istiyor. Kuralların net olması gerekiyor. İmalatçı da, işletmeci de çoğaldı. Çoğaldıkça kural, düzen kalmıyor haliyle...

EKSTRADAN BİZ GARANTİ VERİYORUZ

Hangi markalar?

Belirli bir marka değil de, hesabımıza ve kafamıza uyan kilşilerle ve kurumlarla çalışıyoruz. Sadece para bazlı çalışmıyoruz. Satış yaptıktan sonra servis ve esnaflık gibi konular bizim için belirleyici oluyor. Müşteriye imalat, fabrika garantisi harici biz ekstradan bir garanti veriyoruz. Mesela ikinci elde sadece fabrika garantisi verenler veya hiç vermeyenler var. biz, bunun haricinde ekstradan kendi garantimizi de veriyoruz. Bundan dolayı da müşteri tarafından tercih sebebi oluşturabiliyoruz. Komisyoncu mesela bu garanti ile uğraşmaz. Biz, hem imalat hem de işletmeci garantisi veriyoruz. Bu işte biz çıtayı çok yükselttik. Bizim her şeyimiz tam.

HOBİ OLARAK BU İŞİ YAPMIYORUZ

Biz, hobi olsun diye değil; sonsuz bir şekilde nasıl sürdürülebilir diye yapıyoruz. Bu işlerin standartlara binmesi gerekiyor. Kimsenin gözünün arkada kalmaması lazım. Ama herkesin maalesef gözü arkada kalıyor. Biz, yeni  işletmecilerle muhatap oluyoruz. İşletmeler, sorunsuz çalışacak makineler istiyor. Bunu isteyenler de zaten bizi buluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol