Bu haber kez okundu.

SATIŞ SONRASI HİZMETLER OLMAZSA OLMAZDIR!

Ayhanlar Platform SATIŞ SONRASI HİZMETLER SORUMLUSU İsmet Duran, Satış Sonrası Hizmet’in (SSH) olmazsa olmazlar arasında bulunduğunu dile getiriyor.

Net Medya olarak Satış Sonrası Hizmet (SSH) konusunu bu sayımızda dosya olarak işlemeye gayret edyoruz. Ayhanlar Platform Genel Müdürü İsmet Duran’a yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.

İsmet Bey Ayhanlar Platforma ne zaman başladınız? Sektör ile ilgili Ayhanlar Platform ile yaptığınız Satış Sonrası Hizmetler (SSH) ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ayhanlar Platform’a Şubat 2018’e başladım. Şubat 18’den beri burada hizmetimi devam ettirmekteyim. Daha önceden de bu sektörde bir çok büyük firmada çalışmıştım bunları biliyorsunuz... Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse 1974 Samsun-Bafra doğumluyum. İlk okul ve liseyi Samsun’da okudum. 1991’de üniversiteyi kazanarak İstanbul’a geldim. Marmara Üniversitesi elektirik elektronik bölümünü bitirdim. Okul bittikten sonra İstanbul’da yaşadım. Bu sektöre 2013 yılında gelmem ile birlikte 17 18 senedir Tuzla tersaneler bölgesinde yeni gemi inşaatta vinç imalatıda olmak üzere bulundum. Elektirikçi olmam mekaniği ve hidroliği öğrenmeme engel olmadı... Gemi sektöründe bunları öğrenmek zorunda kaldık. Dolayısıyla vinç sektörüne olan ilgim böyle başlamış oldu. Daha sonra 2013 yılında aldığım radikal bir karar ile artık gemide değil ayağım karaya basacak  dedim ve bu sektöre başlamış olduk.

SATIŞ SONRASI HİZMET (SSH) SEKTÖRÜMÜZDE BİR BOŞLUK

Teknik servislik ya da ssh dediğimiz birim bu sektörde bir boşluk herkes kiralama yapıyordu fakat kimse bundan sonra ne yapacak diye düşünmüyordu. İlk baştaki amaçları makina arızalanırsa tamiri bakımı. Bunu daha çok disbiritör firmalar üzerinden yapmaya başladılar. Örnek veriyorum; Holut Makina arızalanırsa servisini Acarlar yapar. Dingli marka makina arızalanırsa Makser Makina servisliğini yapar. Kiralayanlar garanti kapsamı boyunca bunu düşünmediler. Nasıl olsa bunlar yapıyor diye garantiler bitince işin rengi değişti. Çünkü artık teknik servis hizmeti pahalı bir hizmet. Kiralama firmaları artık kendi içlerinde ssh birimleri kurmuş oldu. Bu zorunlu oldu dışarıya belki hizmet vermediler fakat en azından kendi makinalarını kurtarmak adına böyle bir birim oluşturdular.

BİR EKİP İŞİ, FİRMAMLA GURUR DUYUYORUM

Şu an bir çok firmanın 300-500 makinası var ve bu sayılar artıyor. Dolayısıyla bu kadar makinanın takibini yapmak kolay bir iş değil. Bir ekip işidir bu, tek başına insalara yüklüyemezsiniz bunu. Bu ekibi oluşturmak bizim işimiz. Ekip olsun uygun yedek parça olsun bir de makina parkınız ne kadar çeşitli ise okadar fazla yedek parça blundurmak zorundasınız. Mesela bazı firmalar var insan imreniyor elinde tek bir marka makina bulunduruyor ve sadece kendi deposunda onun yedek parçası bulunuyor. Bizde her markadan makina bulunduğu için hepsinin yedek parçası olmak zorunda, bu da bir handikap; çünkü bu, ucuz bir yatırım değil. Her markadan bulundurunca totalde çok pahalı oluyor. 2018 şubatından beri Konya’da yapmış olduğum üretim hizmetinden sonra burada görevimize başladık. Belirli bir mesafe kat ettiğimize inanıyorum. Ben yaptığım işlerden bahsetmeyi pek sevmem. Zaten görünüyordur... Dertli makinalar var, sıkıntılı işler yaptık ekibimizle birlikte... Çoğu kişinin imkansız dediği işleri Ayhanlar olarak biz yaptık. Bunun için ekibimle ve firmamızla gurur duruyorum.

700’E YAKIN ARAÇ PARKURUMUZ VAR

Ayhanlar makinanın bugünki makina sayısı nedir? SSH’nin öneminden bahseder misiniz?

700’e yakın bir araç parkurumuz var. Bizde makina kodları vardır. AP ile başlar 1’den başlar 685 686’ya kadar çıkar. Şu an geldiğimiz sayı bu... Siz de takdir edersiniz ki son zamanlarda kiralama firmalarının sayısı çokça arttı. Fiyat kırarak agresif satış politikaları uyguladılar. 20-25 tane makina alan firma kurdu. Nasıl kurdular? Disbiritör firmaların garantörlüğünde yapılan bir hizmetten bahsedildi.Makinası arızalandı kendisi gidemedi başkasını gönderdi. Dolayısıyla teknik servis hizmetini tam anlamıyla yerine getiremedi. Bu gibi firmalar en fazla 1, 1.5 sene sonra dökülecektir. Teknik servisi olan firmalar sivrilecektir. Çünkü artık kullanıcı makinayı kiralarken ya da satın alırken teknik servis ağınız nedir nelerelerde vardır gibi sorular soruyor.

MÜŞTERİLERİMİZE GÜVEN VERİYORUZ

Örnek veriyorum biz havalimanında 400 makina sayısını bulduk. Şu Gencobahis anda 250-300 civarında makina var. Benim orada 7/24 hizmet veren adamım var. Ben başka firmanın müşterilerinde bir kaç şikayet duydum. 2 gün 3 gün sonra geliriz diyorlar. Sonra 2 3 ay sonra müşteri firmayı bırakıyor. Parasına bile bakmadan sizleri tercih edebiliyor. Yani şu an sorduğunuz zaman havalimanında benim sürekli elemanım vardır. Biz bir yere makine vermeden önce fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Makinayı kiraya vericeğimiz yere gidip incelemelerde bulunuyoruz. Ezbere iş yapmıyoruz. Makina sayısına göre oraya şubeleşmek adına konteyner koyuyorum, orası ile ilginecek bir adam koymayıda düşünüyorum. 40-50 makinamın olduğu bir yere ben hizmet veremiyorsam bu benim çok büyük ayıbımdır. Bazı firmaların şubesinde o kadar makina var dolayısıyla ben makinamın arkasında durmak zorundayım. Arkasında durmaz isem beni orada en fazla iki ay tutarlar. Al makinalarını, ben başka yerden alıyorum derler. Biz verdiğimiz teknik servis hizmeti sayesinden bir çok olumlu geri dönüş aldık. Müşteri diyor ki teknik sevise önem veriyor SSH’sı var daha ne olsun. Biz bir problemle karşılasınca bizzat beni arayın diyoruz. Böyle de bir güven vermiş oluyoruz. İnsanlar gece yarısında bile aradıkları zaman ben  cevap verebiliyorum onlara.

SADECE KENDİ MAKİNALARIMIZA HİZMET VERİYORUZ

Şubelerinizden bahseder misiniz. Ayhanlar’ın farkı nedir?

Merkez şubemiz Ümraniye, İkitelli, Gebze ve Kayseri olmak üzere 4 tane şubemiz var. Şubelerimizin hepsinde SSH ve teknik sevis hizmetimiz var. Belki bir tane kiralamacı var ama 3 tane teknik servis personelimiz var. Bu çok ciddi bir rakam. Teknik servis ekibini kurarken firmalar isim vermek istemiyorum hep dışarıya  hizmet vermek adına kurulmuştu. Ayhanlar olarak biz sadece kendi makinalarımıza hizmet veriyoruz. Böyle bir ilke belirledik kendimize. ha bu arada diğer firmalardan bize Geldikleri zaman onlara danışmalık hizmeti veriyoruz. Biz parkımızda başkasının makinası tamir etmiyoruz. Niye diyeceksiniz. Başkalarının makinalarını tamir ettiğimiz zaman kendi makinalarımız ikinci planda kalıyor. Bizim makinalarımız kötü bir vaziyette işe gidiyor. Evet başka makina tamir edince para kazanıyorsun fakat kendi makinanı işe kötü bir şekilde göndermiş oluyorsun, kendi makinan ile ilgilenemiyorsun. Öncelikli amacımız makinalarımızı sürekli revize etmek. Ben dışardan makina alırsam kendi makinamın tamir işlerini hep 2. plana atacağım. Bu da ayhanlar’ın vizyonuna ters... Şirket kalitemizi ön planda tutmak için dışarıda makina almıyoruz.

Ekip arkadaşlarınızdan bahseder misiniz?

Savaş aydın benim en büyük destekçimdir. Benden önce burada boşluğu dolduran bir arkadaştı. Tabii işi bilmek vardır ve işi yapmak vardır. Savaş Bey’in sorumlu olduğu bir çok iş var. Hepsinden azar azar yaptığı zaman bir boşluk oluşuyor. Onun çok sorumlu olduğu konular var. Mesela bütün paletli makinalarımızdan sorumlu kişidir. Orhan Demirbaş ve Ramazan Aksoy ile birlikte ustabaşılık görevini yerine getiriyorlar. Birbirlerini tamamlar vaziyette. Mesela Necdet Turan isimli bir arkadaşımız var bizim mekanik işlerimizi yapar. Çok yeteneklidir bu konularda... Uğur Turan arkadaşımız boya işlerini yapar. Ve çok hızlı bir şekilde boya yapar. Tabiri caizse ölüyü diriltir. Bazen günde 2-3 tane makine boyayabilirler. Aslında pek isim vermek istemiyorum. Ekibime kanca takıp akıllarını çelmeye çalışmasınlar, çünkü çok yetenekli bir ekibimiz var. Tahir Turan adında bir arkadaşımız var hem bizim dış servisimize var hem de burada butik işlerimizi halleder. Bazen makinalar işten geldiği zaman tanınmayacak haldedirler. Bu makinaların revizyonlarını yapar. Makine parçaları adeta sıfır gibi olur. Satılmış Altundağ isimli arkadaşımız akü bakımları ile ilgileniyor. Bunların takiplerini yapıyor. Biz burada iş bölümlerini yaptık bütün ekip arkadaşlarımız uzman oldukları işleri yapıyor. Aziz Murat Çiçek isimli arkadaşımız aramıza yeni katıldı. Makinalar işten geldiği zaman öncelikli olarak yıkanırlar. Teknik servise uygun hale getirilir. Hani yemek masaya gelir ama arkada emektar vardır. İşte bizim o emektarımız aslına bakarsanız azizdir. O tanınmayacak makinayı bakıma hazır hale getirir. Basınçlı temizleme aletiyle böyle nakış işler gibi makinayı ortaya çıkartır.

HER FİRMA SSH’YI YAPMALI...!

Satış sonrası hizmetler bizim gibi firmalar için çok önemli... Firmalar kurulurken nasıl olsa disbiritörfirma bunun arızası yapıyor mantığı ile yola çıkarlarsa maddi açıdan zarar ederler. Sonuçta pahalı bir yatırım yapıyorlar. Ben Ayhanlar’da 8-10 senedir devam eden bir sistemi aldım ve bunu devam ettiriyorum. Bayrak yarışı gibi düşünün bunu. Allah korusun başımıza bir iş gelirse benden sonra gelecek olan kişi de bu işi benden alıp bir noktaya getirecek. Sürekli olarak hem kendimizi hem de işimizi geliştirmeliyiz. Ayhanlar Platform da bunu göz önünde bulundurarak SSH birimini kurdu. Her firmanın da bizim gibi yapması gerektiğini düşünüyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol