Bu haber kez okundu.

SEKTÖRÜMÜZ KURUMSALLAŞMAYA DAHA FAZLA EMEK HARCAMALI

Biglift Palfinger Satış ve Pazarlama Sorumlusu Taha Aktepe, sektör firmalarının kurumsallığa ve profesyonelleşmeye daha fazla emek harcamaları gerektiğini ifade ediyor.

Biglift Palfinger Satış ve Pazarlama Sorumlusu Taha Aktepe, eğitimle kendini donatmış, işini seven, gelecek açısından master planlamalar yapabilendinmak bir iş insanı. Aktepe ile hem Almanya Palfinger Fabrika gezisini hem de sektördeki gelişmeleri değerlendirdik.

Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

6 aydır Biglift’te satış sorumlusu olarak çalışıyorum. Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi mezunuyum. Toplamda 6 yıllık bir yurt dışı eğitim sürecim var. 1.5 sene ihracatçılar meclisinde görev yaptım. Daha sonra buraya geldim. Potansiyeli olan bir sektör. Kendime ve sektöre bir şeyler katmak istiyorum. Biglift’te çalışmak da benim için bir avantaj. Çünkü  Biglift, jumboda lider. 23 yaşındayım. İş yaşamına erken atıldım. Sektördeki en geçnç satış-pazarlama sorumlularından biriyim. Yurt dışında eğitim görmem bana belirli bir vizyon kattı. Biraz global bir bakış açımın olduğunu ifade edebilirim.

FABRİKA ZİYARETİ HERKESİ MUTLU ETTİ

Almanya fabrika ziyaretiniz oldu. Bu ziyareti değerlendirir misiniz?

October Fest kapsamında bizi davet ettiler. Bu festival tüm dünyada tanınıyor. 2 günlük bir program. Palfinger fabrika ziyaretinde bulunduk ilk önce. 220 (22 metre) BK ve 370 KSE modelleri (37 metre), kısa metrajlı platformları tanıtmak için zaten bizleri çağırmışlardı. Son teknolojinin kullanıldığı fabrikları ziyaret ettik. Otomasyon ve robotik teknoloji çok yaygın bu fabrikalarda. Benim için de çok önemli bir deneyim oldu. Vevobahis Dünya çapından da satınalmacılar geldiği için bizim için de son derece önemli bir network oldu.

Türkiye’den götürdüğünüz firmalar nasıl gözlemledi, değerlendirir misiniz?

Daha önce gidenler de vardı bu ziyarette, ilk defa gidenler de vardı. Fabrika ziyareti herkes için ayrı bir tecrübe oldu. Fabrika Leipzig’e yakın, Çekya sınırında... Farklı etkinlikler de oldu. İnteraktif bir program oldu. Makinaları kullanma ve test imkanı da kısmen oldu. Herkes mutludur diye umut ediyorum.

Araçların özellikleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Bunlar iki dingilli, çift akslı makinalar. Bunlar biraz daha verimliliğin artırıldığı, manuelden elektroniğe geçildiği, diğer KSE modellerinin ufak tefek iyileştirildiği araçlar. Yani sonuçta sıfırdan yapılan bir araç değil. Mevcut modellerin iyileştirilmesi ile yapılan araçlar bunlar... Jumbolarda da sürekli yenilikler oluyor. P 90 ve yeni makinalar jumboda en son geldi.

PROFESYONELLİK ALGISININ BİRAZ DAHA GELİŞMESİ LAZIM

Platform’un genç bakışı ile sektörü nasıl görüyorsunuz?

Sektörde çok büyük ve ciddi bir potansiyel var. Türkiye’nin konumu, ekonomik yapımız ve bulunduğumuz lokasyon itibarıyla sektörde ciddi bir iş potansiyeli vcar. Sadece Türkiye ile de değil, çevre ülkeleri de kapsayarak konuşacak olursam Ortadoğu’dan tutun da Azerbaycan’a, Türki Cumhuriyetler’e, Afrika ülkelerinde kadar ciddi işler yapıyoruz. Bu açıdan üzerine kattığımız sürece ve profesyonelce yürüdüğümüz sürece önümüz açık. Profesyonel bir mantalite geliştirmek lazım. Firmaların kurumsallaşması ve profesyonelleşmesi gerekiyor. Bunun öncüsü olarak da Biglift’i görüyorum. Bu sektörde bu denli kurumsal olmak güzel bir avantaj. Profesyonellik algısının biraz daha gelişmesi lazım.

HEP DAHA YÜKSEĞE...!

Satış Sonrası Hizmetler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biz, Biglift olarak Palfinger makinamıza güveniyoruz. Verdiğimiz yetkili teknik servis hizmeti sadece Türkiye’ye değil çevre ülkelere de veriyoruz. Bu yetki bizde. Biz, her zaman makinalarımızın arkasında olduğumuzu ifade ediyoruz. Sloganımızda olduğu gibi ‘hep daha yükseğe’ diyoruz...

KURUMSALLAŞMA ŞART

Aile şirketlerinin kurumsallaşması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aile şirketlerinin ya da genel anlamda sektörümüzdeki şirketlerimizin kendilerini eğitim anlamında daha da geliştirip, kurumsal kimliğe bürünmeleri gerekiyor. Ya aile şirketleri kendilerini geliştirmeli ya da CEO tarzı bir mantık gütmeliler. İşi, ehline teslim etmeliler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol