Bu haber kez okundu.

TEMEL FELSEFEMİZ: KALİTELİ HİZMET, UYGUN FİYAT VE ‘MÜŞTERİ ODAKLILIK’

Global Makine Genel Müdürü Serkan Yörenç, çalışmalarının temelinde ‘güven’ yattığını ifade ederek, güvenin olmadığı yerde başarıdan söz edilemeyeceğinin altını özenle çiziyor.

Global Makine Genel Müdürü Serkan Yörenç ile hem firmanın tarihsel sürecini hem de içinde bulunduğumuz konjonktörde sektörün nabzını değerlendirdik.


Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Çeşitli holdinglerde dış ticaret üzerine çalıştım. Planlama üzerine çalıştım, iş makinası saha satışı üzerine çalıştım. Daha sonra o makinalarının tedarik zinciri dediğimiz pazarlamasından saha satışının A’dan Z’ye süreçlerini üstlendim. Farklı farklı üniversitelerden mezun olarak tahsilimi tamamladım. Bilgi birikimimi de bundan sonraki süreçte bugüne kadar hizmet vermiş olduğum platform forklift sektöründeki son kullanıcı ve kiralama hizmeti veren firmalara danışmalık, yedek parça, servis hizmeti  sunmak üzere bir şirket kurdum. Bu şirketin adını Global Makina ismini verdim. Bu sektörde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da var olmak için çalışacak birisiyim. İktisat fakültesi mezunuyum. Makinacılığa nereden başladınız derseniz; benim öncesiki şirketim sizin de bildiğiniz üzerine Borusan Makina’dır. Borusan Makina’da 10 yılın üzerinde çalıştım. Dış ticaret, planlama, lojistik, saha satış en son yapmış olduğum işler arasındadır. Bunların hepsinin entegre bir şekilde  A’dan Z’ye yönetimini gerçekleştirdim.

MAKİNA MÜHENDİSİ DEĞİLİM

Evet, bir makina mühendisi değilim. Makinacılık makinaya yakın olmakla doğru orantılı bir şey... Makinaya yakın olmak; hep sahada olmak satış dönemindeyken de hep şantiyede olmak. Operatörler ile konuşmak... Makinaların dertlerini onların ağzından dinlemek... Neleri ne şekilde iyileştirme yapılabileceğini planlamak, bunları tedarikçiye iletmek... Sahada duymuş olduğunuz pratik kolay çözümleri başka bir müşteriye anlatmak, bunların hepsi deneyim ile olacak işler...

EĞİTİMLERLE BİR MAKİNA MÜHENDİSİ KADAR BİLGİM OLDU

Borusan Makine, makinacılığın eğitimini hem internet üzerinden sınavlar ile ders vermeyle hem de birebir eğitimler ile gerçekten de köklü bir kuruluşa layık bir şekilde eğitim veriyor. Ben de bu programlardan faydalandım. Ben sektöre başladığım zaman hidrolik nedir, pompa nedir bunları bilmezdim. Ama öyle bir eğitim verdiler ki bize... Tam da bize sahada yardımcı olacak eğitimler. Ya da müşterinin karşısında oturup makinayı anlattığımızda o ifadelerin altının doldurabilecek bir şekilde biz bunların eğitimini aldık. Kolay bir eğitim değildi, oldukça zor eğitimlerdi. Geçme kalma durumu vardı. Biz bu eğitimlere mecburen katıldık. Seve seve mezun olduk. Şu anda da hepsini harman olarak düşündüğümüz zaman, almış olduğumuz eğitimler bu eğitimlere istinaden verilen sınavlar makinaya yakın olma sahada olma ve bunların hepsinin neticesinde bir makina mühendisi olmamama şu anda bir makine geldiği zaman derdi nedir, sıkıntısı nedir, üzüntüsü nedir, aç mı, susuz mu bunu rahatlıkla analiz edebiliyorum. Doğru teşhisi  arkadaşlar ile istişare yaptıktan sonra alabiliyoruz.

Global Makina’nın kuruluşundan bahseder misiniz?

Global Makine şirketinin kuruluş amacı bizde nasıl oluştu ilk önce bu sorudan başlamak daha yerinde olacaktır. Sektörde çok fazla satıcı firma var. Ne kadar makine satılıyor derseniz eğer; çok fazla, aman aman yüksek rakamlar değil. Ama neticede bir satıştan bahsediyoruz. Biz geleceği planladık. Şu anda satış adetleri bu, şu kadar da satıcı firma var. Biz o satıcı firmaların profillerini inceledik. Yedek parça servisi satış sonrası hizmetlerine baktık. Bu noktada biz de onları bir rakip olarak değil de bir partner olarak gördük.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Müşteri memnuniyeti yaratmak adına ne yapabilirizin sorusuna cevap arayarak, yola çıktık ve Global Makina’yı kurduk. Sektörde ağırlıklı olarak satılan makinalar akülü makaslı grubunda... Satın alma maliyetleri düşük. Arızalandıkları zaman tamir maliyetleri düşük, revizyon maliyetleri düşük makine grubu... Sektörde de ağırlıklı olarak satılan makinalar bunlar. Biz şu anda elimizden geldiğince bu makinalara hükmetmeye çalışıyoruz. Dertlerinden anlamaya çalışıyoruz.  Disbiritörlerin partneri olup bu makinaların servis işlerini çözmeye çalışıyoruz. İşin doğrusunu söylemek gerekirse eğer hani ne kadar çok makinaya bakılırsa sürümden kazanmak tabiri vardır ya bizim çok fazla makinaya bakabilmemiz lazım ki karşılığında bu işletmeyi yönetelim. Çünkü akülü makaslı grubundaki makinaların edinim maliyetleri düşük. Bakım maliyetleri de o kadar düşüktür. Kiralama firmaları bu bakım maliyetlerini göz önüne alaraktan bizim gibi servis firmalarına iş vermektedir. Bizim maksimum akülü makaslı grubundaki Betkanyon makinalara ulaşmamız gerekir. Akülü makaslı artı eklemli. Şimdi burası hikayenin bambaşka bir yüzü...

BUGÜN İÇİN DEĞİLİ, GELECEK İÇİN PLANLARIMIZI YAPTIK

Eklemli makine dediğiniz zaman ister dizel diyelim ister akülü diyelim o makinalar gerçek anlamda bir makine. Yani akülü makaslıya kıyasladığımız zaman daha profesyonel, işletim sistemleri farklı olan, yatırım yapılması gereken makinalar. Türkiye’de o makinalardan çok fazla yok. Evet, çok fazla olan makinalar var. Onlar da distribütörlerin kendi satmış olduğu, kendi kiralama firmalarına koymuş oldukları dolayısıyla kendi yedek parça servis hizmetini  verebilen firmalara ait... Bunun dışında kalan makinalara talibiz. Onların da yedek parça servis hizmetini vermek istiyoruz. Ama adet olarak gerçek anlamda piyasada azlar. Biz, bugün için değil gelecek için planlarımızı yaptık. Bu şirketi o yüzden kurduk. Sektör büyüdükçe adetlerin artması ile birlikte bizde olması gereken makine expertiz makine servis adetlerine ulaşabileceğimize inanıyorum.

Hizmet alanlarınızdan bahseder misiniz?

Biz yeni kurulmuş bir şirketiz. Kuruluş yeri olarak Tuzla ve Gebze arasında bulunan Şekerpınarı’nı tercih ettik. Yeni kurulmuş bir şirket olmamıza rağmen Marmara bölgesine çok rahat bir şekilde servis ağı olarak hizmet verebiliyoruz. Elbette ki hedeflerimiz var. O hedeflerimiz içerisinde Türkiye geneline yayılmak. Ülkemizin endüstri şehirlerinde belirli şubeler açmak.  Nihayetinde de Azerbaycan-Gürcistan gibi ülkelerde faaliyet göstermek istiyoruz.

SATIŞ SONRASI HİZMET DOSYAMIZ

Satış Sonrası Hizmetler’in (SSH) öneminden bahseder misiniz?

Paranın ortaya çıkışı, yani bir meta haline gelmesi ile birlikte neye yatırım yaparsanız yapın yatırımın bir maliyetinin olması ortaya çıkmıştır. Yapmış olduğunuz maliyetin de size geri dönüşü vardır. Bizim bu konuda çok güzel atasözlerimiz vardır. Bakarsan bağ, bakmazdan dağ olur diye. Yatırım maliyetinin geri dönüşü veya amortisman süresini bitirdikten sonraki makinanın az maliyetli olarak yoluna devam edip sahibine dert-sorun çıkartmadan, extra maliyetler çıkartmadan makinanın hayatta kalabilmesi ömrünün de uzamasının yegane sebebi makinaların bakımının düzenli olarak yaptırılıyor olabilmesidir. Bunu bir check up testine benzetebiliriz. Nasıl hastaneye gidip kontrollerimiz yaptırıyorsak, ileride ciddi sorunlar ile karşılaşmamak için erken teşhis için makinelerimizin de bakımını yaptırmalıyız. Makinaların periyodik bakımlarının uzmanlar tarafından yapılması gerekiyor. İş güvenliği de sektörümüz açısından son derece önemlidir. Kanunla belirlenen iş güvenlğine uyulması herkes için hayırdır.

PERİYODİK KONTROLLERİN UZMANLAR TARAFINDAN YAPILMASI GEREK

Periyodik kontrol  ve Satış Sonrası Hizmet kavramlarından bahseder misiniz?

 Bu kavramları net çizgi ile birbirinden ayırmamız gerekir. Örnek ile açıklamak gerekirse bir arabanız var siz bu arabanın çalışıp çalışmadığını öğrenmek için denetim firmasına gidersiniz. Firma, bütün aksanlarına bakar ve size bir çalışıyor belgesi verir. Burada altını çizmek istediğim yer bütün aksanları bütün sensor switch ilişiklileri bütün eğimdeki makinanın performansı yani tüm standartlarında da makinaya bakılması gerekiyor. Siz makinanızı TÜV’e gönderdiniz, geçti; ne kadar güzel... Orada makinaya olması gerektiği gibi bakıyorlar. Fren testi yapıyorlar, hızına, aksına, hidroliğine kadar her şeyine bakıyorlar. Yapılacak olan bu kontrollerin de bu kalitede olması gerekiyor. Çok net... Ama bunun öncesinde de; bunu analiz edebilecek, bu bakımlardan anlayabilecek yetkili kişilerce bunların yapılması gerekiyor. Sorunun bir tanesi bu. Bir diğeri de gerçekten o makinanın kontrole girebilecek kalibrede, kondisyonda olması gerek. Şimdi makinanın negatif eğimde frenlerinin tutup tutmadığını nereden bileceksiniz. Kontrol ediliyor mu bunu sorgulamak lazım. Eğer ediliyorsa ne kadar güzel. Bu defterin 2. yüzü diyebiliriz. Sağ ve sol tarafı diyebiliriz. 2.’sinin de kurallarına uygun bir  şekilde yapılıyor olması lazım.

DEVLETİN KRİTERLERİ BELİRLEMESİ LAZIM

Herkesin dile getirdiği klasik bir söylem gibi algılanmasın ama devletin burada kriterleri belirlemesi lazım. Eğer bu iş, sertifikasyona gebe ise bunun yapılması gerekiyor. Kanunsa çıkartalım, üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirelim. Operatör kullanma eğitimlerininden bahsettik. Bu eğitimleri kimler verecek? Bu akreditasyonları kimler sağlayacak bu makinaların çalışmasının iş güvenliği eğitimlerini kimler verecek? Bunların hepsi çok önemli... Bunlar iş güvenlik makinaları. Bunlar, insan taşıyor. Bunları herhangi bir iş makinası ile karıştırmamız lazım. Bu makinalar, akıllı makinalar. İşletim sistemleri insana güvenmemek üzere yapılmıştır. Ama sonuçta makine arıza yapar, çünkü kullananı insandır. Bu iki bileşken bir araya geldiği zaman yani makine arızası ve insan hatası üzücü olaylara sebep olabilir. Bu olayların önüne geçebilmek için kanun koyucunun daha aktif bir şekilde çalışması gerekir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol