Bu haber kez okundu.

SEKTÖRÜN DÜNYA'YA DÖNÜK YÜZÜ; ENKA

Hizmet ağının genişliği, distribütörü olduğu uluslararası markaları ve kurumsallaşma adına yerli sektörün en büyük örneklerinden olan ENKA İş Makinaları dünya çapında bir üne sahip. ENKA  Pazarlama İş Geliştirme ve Kaldırma Ekipmanları sorumlu genel müdür yardımcısı, Arda Atıf Doğanay, katıldıkları WIN / CeMAT Eurasia Fuarı’ nda firması ve sektörün genel durumu hakkında özel açıklamalarda bulundu.

2018 yılının ilk 6 ayının sektör açısından de çok hızlı başladığını kaydeden Doğanay, “Neredeyse bütün iş kollarında önemli başarılar elde edildi. Firmalar da buna göre hedeflerini, kadrolaşmalarını ve stoklarını belirledi. Ama maalesef 2018 yılının 2. yarısında tüm programlar alt üst oldu. Bütün firmalar yeniden bir vizyon yaratma, faaliyetlerini ve ekiplerini yeniden şekillendirme sürecine girmek zorunda kaldılar. Halen piyasalarda 2018 yılından miras kalan bir durağanlık ve kapasite azalması söz konusu.  Döviz kurundaki keskin dalgalanmaların yanı sıra piyasadaki durgunluğun en büyük sebeplerinden biri de kredi faizlerindeki piyasaların kabul edemeyeceği artışların meydana gelmesidir” ifadelerini kullandı.

Kiralama firmalarının üzerinde şu an çok ağır bir çifte maliyeti bulunduğuna işaret eden Doğanay, “ birincil olarak, sahip olma maliyeti olarak, firma kendini finanse etmek için döviz/Türk Lirası bazında borçlanıyor. İkincil olarak da piyasaya TL bazında kiralama hizmet veriyor. Bundan dolayı kiralama faaliyetlerinde hesaplar yeniden yapılıyor ve doğal olarak da taleplerde iptaller, süre uzatımları ve 2.el tercihleri ile daralma söz konusu. Piyasalarda kiralama / satınalma dengesi satınalma lehine değişim gösterebilir. Bu yönde talepler oldukça artmaya başladı” dedi.

“Türkiye stratejik bir üs”

Forklift ve depo ekipmanı, birlikte düşünürsek Türkiye’ de bu pazarın büyümesi tabii ki sevindirici. Bu alanda Türkiye’ nin yıllık 15 bin adet yatırım potansiyeli mevcut.  Bunun tamamının belli bir grup tarafından domine edilmesi veya karşılanması mümkün değil. Tabi ki Avrupa’ dan, Amerika’ dan, Uzakdoğu ülkelerinden birçok tedarikçi bu pazara girmek istiyor ve isteyecek de. Türkiye bu anlamda konum itibari ve çevresine verdiği hizmetlerle çok stratejik bir üs konumunda.  Bir cazibe merkezi sayılabilir. Hem lojistik hem de satın alma potansiyeline sahip. Dolayısıyla rekabetteki çeşitlilik hep olacak. Rekabetin olması da tabi ki sektör açısından çok önemli. Çünkü yeniden yapılanmayı, kendini  dinamik tutmayı ve daha vizyoner olmayı getiriyor sektöre. ENKA olarak sadece ürün satmaya değil müşteriyi bilgilendirmek ve onlara teknik servis konusunda eğitmeye de çok önem vermekteyiz.  Zira, bilgili ve işiniz konusunda birikimli olduğunuz sürece ülkeye kaliteli ürünlerin gelmesini pazarın kendisi talep ediyor. Bu anlamıyla bizim en önemli argümanlarımızdan biri de satış sonrası hizmetlerdeki  yaygınlığımız ve çözüm ortaklığındaki başarımızdır.

Açıklamalarında firma ürünlerine de değinen Doğanay şu ifadeleri kullandı: “Forklift ve depo ekipmanları grubunda bizim lokomotif ve tam kadro ürün sunabildiğimiz  markamız, Japon menşeli TCM’ dir. Dizel, akülü ve depo ekipmanı tarafında müşterilerimizin veya proje sahiplerinin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek derinlikte ve genişlikte ürün yelpazesine sahibiz. Bunun haricinde, dizel grubunda TAILIFT ve CT POWER  markalarımız ile pazarı ve müşterilerimizi destekliyoruz.

Anlaşılacağı üzere, pazarın tüm ihtiyaçlarına karşılık bulabileği kaliteli ve hizmet garantili ürünleri finansal çözüm çeşitliliği ile sunuyoruz.

TADANO, bir Japon firması.  Bu marka vinçleri 2 gruba ayırabiliriz, yol tipi vinçler ve arazi tipi vinçler. Arazi tipi vinçlerde, TADANO, dünya pazar payı lideri.  TADANO, kalitesi, dayanımı ve performansı ile projelerin gözbebeği ve tartışmasız ilk tercihi.

DEMAG yol tipi mobil ve paletli kafes bomlu vinçlerin de TEREX Grubu’ ndan TADANO ailesine dahil olması ile hem ürün çeşitliliği hem de pazar hakimiyetinde TADANO daha da ön plana çıkacaktır.

HSC, kafes bomlu paletli vinç sektöründe 50 tondan 600 tona kadar pazara çözüm sunabiliyor. Enerji sektörü, montaj projeleri, liman uygulamaları gibi alanlarda müşterilerimize çözüm ortağı olabiliyoruz. 

PALFINGER, bilindiği üzere, araç üstü vinçlerde dünyanın lider markası. Ürün yelpazesi çok geniş. Avrupa emniyet standartlarını birebir sağlayan PALFINGER vinçler ile hem performans hem de iş ve çalışan sağlığı en üst düzeyde. Bu ürün segmentinde Türkiye’ de kırkın üzerinde imalatçı bulunmakta.  Dolayısıyla bu ürün segmentinde yoğun bir rekabet yaşanıyor. PALFINGER gibi dünya lideri bir markanın bu rekabet ortamında bulunması, yerli imalatçıların da kaliteli ürünler üretmesine teşvik edici olmaktadır. Karşılıklı olarak da, yurt dışından ürün ithal eden firmaların doğru fiyat politikaları ve doğru satış stratejileri geliştirmesine de vesile olmaktadır. PALFINGER ve benzer ürünlerin gerçekten de bilinen ve de henüz keşfedilmeyi bekleyen çok geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Bugün, İtalya’ ya gittiğinizde nerdeyse bütün çift kabin 4x4’ lerin arkasında 300-400 kg kapasiteli vinçler görebiliyorsunuz. Tamamen insan gücünden arındırılmış bir sistem var. Bizim de hedefimiz ülkemizde bu  noktalara gelebilmek.  Bu, hem çalışan personelin sağlığı ve güvenliği açısından hem de işin sorunsuz bir şekilde halledilmesinde oldukça önemli bir aşama.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol