Bu haber kez okundu.

TOYOTA, TEKNOLOJİYİ TAKİP EDEN DEĞİL, TEKNOLOJİ ÜRETEN VE SEKTÖRDEKİ RAKİPLERİNE LİDERLİK EDEN BİR KONUMDADIR!

Toyota İstif Makineleri Anahtar Müşteriler & Pazarlama Müdürü Yusuf Gürsoy, Toyota’nın teknolojiyi takip eden değil, teknoloji üreten ve sektördeki rakiplerine liderlik eden bir konumda olduğunun altını özenle çiziyor.

“Toyota sadece bir forklift markası değil bir dünya devidir. Otomotiv dahil toplam cironun yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırmaktadır. Bu sayede, mevcut teknolojileri takip eden değil, teknolojiyi üreten ve sektördeki rakiplerine liderlik eden bir konumdadır” diyen Toyota İstif Makineleri Anahtar Müşteriler & Pazarlama Müdürü Yusuf Gürsoy, “2017 senesi içinde, otomasyon sektöründe kendi pazar lideri olan Vanderlande şirketini 1,2 milyon Euro gibi bir bedelle satın alarak bu sektörde de ne kadar ciddi bir oyuncu olduğunu göstermiş olan Toyota’yı rekabette yakalamak pek mümkün görünmemektedir” ifadesini kullanıyor. 

Totota İstif Makineleri’ni tanıyabilir miyiz?

Toyota İstif Makineleri’nin tarihi 1979 yılına dayanıyor. MAKTAŞ” firması adı altında Türkiye’deki ilk kiralama şirketi olarak başladığımız ticari hayatımıza, 1998 yılında KALMAR marka, liman ve konteyner operasyonlarında dünya lideri bir markanın temsilciliğini alarak devam ettik. TOYOTA ticari isim hakkı alınarak kurulan "TOYOTA İSTİF MAKİNELERİ" firmamızda 2003 senesinden itibaren, Toyota Forklift ve Depo Ekipmanlarının ilk ve tek yetkili Türkiye distribütörü olarak markayı pazara sunmaktayız. Gerek satış gerekse satış sonrası hizmetler olarak ilk yapılanmamızı 1998 senesinde Bursa’da ve sonrasında 2003 senesinde İzmir’de kendi Bölge müdürlüklerimizi açarak gerçekleştirdik. Genel müdürlüğümüz haricinde, her bir bölge müdürlüğümüzün kendi bünyesinde bulunan yedek parça depolarımız ve kadrolu, ASEC sertifikalı, usta teknisyenlerimiz ile Güney Marmara ve Ege bölgelerinde müşterilerimize hızlı, etkin ve aynı zamanda kaliteli hizmet vermekteyiz.

TÜRKİYE GENELİNDE BAYİ YAPILANMAMIZ SÜRÜYOR

Pazar gereksinimleri ve dinamikleri göz önüne alınarak 2010 yılında Trakya Bölge Bayiliği ile birlikte başlamış olduğumuz bayi yapılanmamız günümüzde tüm Türkiye genelinde yaygın olarak devam etmektedir. Türkiye’de ekonominin can bulduğu ve pazarın hareketli olduğu tüm bölgelere gerek satış gerekse satış sonrası hizmetler olarak ulaşmaktayız.

FORKLİFT VE İSTİF MAKİNELERİNDE EN GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİNE SAHİBİZ VE DÜNYA PAZAR LİDERİYİZ

Forklift ve istif makinelerinde en geniş ürün yelpazesine sahip ve dünya pazar lideri olan Toyota, bu sayede müşteriye komple çözüm sunmaktadır. Satış, satış sonrası hizmetler, kısa ve uzun dönem kiralama, 2.el satış gibi geleneksel ihtiyaçlara etkin olarak yanıt verebilmenin yanı sıra; eğitim, filo yönetim sistemleri, güvenlik sistemleri, tam ve yarı otomatik makineler, tam otomatik depolar, raf sistemleri vb. iş çözüm hizmetlerini de ürün olarak müşteriye sunmaktayız.

SIRALAMADA İLK 3’TEYİZ

Türkiye istif makineleri pazar payının toplam büyüklüğü ne kadar? Totoya İstif Makineleri bu pazardan ne kadarlık bir pay alıyor, pazar hedefiniz nedir?

Türkiye istif makineleri pazarı, her geçen gün büyüyen ve bu büyüme ile Avrupa toplam istif makineleri pazarına doğrudan etki eden bir konumdadır. Markaların Türkiye pazarındaki konumları ve bu konumlarındaki hareketlilik, global markaların Avrupa pazarındaki konumları da ciddi şekilde etkilemektedir. Bu nedenle her marka Türkiye pazarına özel bir ilgi göstermektedir. Türkiye pazarına en geç giren markalardan bir tanesi olan Toyota, bu dezavantajına karşılık, kararlı ve istikrarlı bir şekilde büyüyerek kısa sürede ilk üç firma arasına girmeyi başarmıştır. Bu sene de hedeflerimize ulaşarak mevcut yerimizi korumayı ve hatta pazar payımızı arttırmayı başardık. Kısa ve orta vadeli hedefimiz, yüzde 24,5 pazar payı ile en yakın rakibinin (bünyesinde 4 forklift markası bulunduran bir yatırım şirketi) 2 katından fazla pazar payına sahip global lider Toyota’yı, Türkiye’de de hak ettiği yere, pazar liderliğine getirmektir.

‘ÇÖZÜM ODAKLI’ İŞ DİSİPLİNİ

Rakiplerinizden hangi yönlerle ayrılıyorsunuz? Farklılıklarınızı nelerdir, müşterilerinize ne gibi avantajlar sunuyorsunuz, tercih nedenleriniz nelerdir?

Toyota, forklift ve istif makinelerinde en geniş ürün yelpazesine sahip ve dünya pazar lideri olan markadır. Bu sayede müşteriye komple çözüm sunmanın yanı sıra bir ürün için birden fazla alternatif de yaratabilmektedir. Toyota İstif Makineleri olarak bizler, müşterilerimizde bunun avantajını yaşıyoruz. Satış ekibimiz sürekli ürün eğitimi görerek müşterinin gerçek ihtiyacına yönelik doğru ürünü belirlemekte ve teklif etmektedir. Toyota’nın ürünlerinde tartışılmaz kalitesi ve güvenilirliği söz konusudur. Buna Toyota teknolojileri, patentli ürünleri ve kendi bünyesinde veya iştiraklerinde imal edilen makinenin temel parçaları eklendiğinde birinci sınıf bir üründen söz etmek mümkündür. Toyota ürünlerinin dayanıklılığı ise markanın kemikleşmiş imajı ile uyumluluk sağlamaktadır. Toyota geleneksel ürünlerine ilave olarak, iş çözüm hizmetlerini de ürün olarak müşteriye sunmaktadır. Kiralama, eğitim, filo yönetim sistemi “I_Site”, depo otomatik koridor aydınlatma “SpotMe” bunların başında gelmektedir.

ÜLKENİN TAMAMINDA SERVİS AĞI BULUNUYOR!

Bakım, servis gibi hizmetlerinizi anlatır mısınız?

Toyota İstif Makineleri ‘Satış Sonrası Hizmetler’ ailesi, müşterilerine hızlı ve kaliteli servis hizmeti götürme ilkesi ışığında Toyota sistemine uygun gelişim programını sürdürme konusunda yoğun çalışmalarına devam etmektedir. İstanbul merkezimiz, Bursa ve İzmir’deki bölge müdürlüklerimizin yanında tüm Türkiye çapında yaygın olarak bulunan bayilerimiz ile ülkenin tamamını kapsayan servis ağımız bulunmaktadır. Genel müdürlüğümüz haricinde, her bir bölge müdürlüğümüzün kendi bünyesinde bulunan yedek parça depolarımızdan, ilgili müdürlüğümüze bağlı bölgelerdeki tüm müşterilerimizin ve bayilerimizin ihtiyaçları olan yedek parçalar en hızlı şekilde temin edilebilmektedir. Toyota İstif Makineleri bünyesinde çalışan usta teknisyen ve mühendis kadromuz, Toyota eğitim sistemine göre aldıkları eğitim programını başarıyla tamamlamış ve bu sayede tüm dünyada geçerli Toyota Servis Teknisyeni Sertifikası’na sahip deneyimli bir ekip olup, bayilerimiz bünyesinde çalışan teknik kadroyla koordineli olarak çalışmaktadır. Bu güçlü yapı sayesinde ihbar edilen arızalara makinenin bulunduğu lokasyona göre ortalama 0,5-4 saat arasında kısa bir sürede, hızlı, etkin ve aynı zamanda kaliteli servis hizmeti götürülebilmektedir.

ÜRETİM VE İMALAT HATALARIMIZIN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ

Makinelerinizin garanti süresini detaylandırır mısınız?

Ürünlerimizin garanti süresi, müşterilerimizin memnuniyet süresidir. Toyota etik değerlerimiz otomotiv’den forklift ve istif makinelerine kadar her kolda aynı çizgide devam etmektedir. Üretim ve imalat hatasından kaynaklanan bir arıza, ürünü satın almanızın üzerinden seneler geçmiş olsa bile, garanti kapsamında değerlendirilir ve bedelsiz olarak değişimi sağlanır. Müşterilerimiz sadece bir forklift veya istif aracı sahibi değil, Toyota sahibi olmanın ayrıcalığını yaşarlar.

Toyota İstif Makineleri’nde istif makinesi anlamında kaç çeşit ürününüz var?

Ürün çeşidimizi; Manuel Transpalet, Akülü Transpaletler Ve İstifleme Makineleri, Reach Truck, Çekiciler, Sipariş Toplama Makineleri, Akülü Forkliftler, Dizel Ve Lpg'li Forkliftler, Dar Koridor Makineleri şeklinde özetleyebilirim.

KALICI BAŞARILAR SAĞLAMAK ANA AMACIMIZ

2017 yılını nasıl geçirdiniz? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

2017 yılı sonu itibari ile hedeflerimizi yakalamış ve üzerine çıkmış bulunmaktayız. Bu artış; kısa ve orta vadede Toyota’nın dünya genelindeki pazar liderliğini Türkiye özeline de taşıma ve hak ettiği konuma getirme hedefimize uygun bir şekilde ilerlemektedir. Rakamsal büyüme oranlarından çok stabil bir büyüme ile kalıcı başarılar sağlamak ana amacımızdır. Rakiplerimizin en büyük hatası bu olmakta, bir anda veya kısa vadede, sadece satışa yönelik planlardan oluşan adet artışları ile mevcut organizasyonlarının gerekli hizmeti sağlamaya yetersiz kalmasıdır. Bu aşamada bizler artan adet ve kapasiteyi kaliteden ödün vermeksizin karşılamak için yapılanmamızı sürdürüyoruz. Marka Toyota, amaç müşteri odaklı hizmet ve süreklilik olunca adımlarınızı dikkatlice planlayarak atmanız şart oluyor.

SEKTÖRDEKİ RAKİPLERİMİZE LİDERLİK EDECEĞİZ

2018 yılı hedef, beklenti ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Toyota Kaizen & Continuous Improvement – Devamlı Gelişme felsefemiz, şirketimizin her bölümünde devam etmektedir. Ürünlerimiz mevcut teknolojileri takip etmekten öte, teknolojiyi üreten ve sektördeki rakiplerine liderlik eden konumuna devam edecektir. Organizasyonumuzdaki büyüme, bunun paralelinde satış ve teknisyen kadromuzun eğitimleri devam edecektir. Her türlü ihtiyaçlarında müşterilerimizin yanında olmak ve onlardan aldığımız güç ile pazardaki büyümemize devam etmek istiyoruz.

GENİŞ VE EKSİKSİZ ÜRÜN YELPAZEMİZLE RAKİPLERİMİZDEN AYRILIYORUZ

Müşterileriniz kimlerden oluşuyor, müşteri yapınız hakkında bilgi  verir misiniz?

Rakip markalar genelde belir bir ürün grubunda varlıklarını sürdürmektedirler. Forklift satan bir markanın hiç depo ekipmanı olmadığını, ya da akülü forklift satan bir markanın dizel bir forkliftinin olmadığını kolayca görebilirsiniz. Toyota olarak en büyük farkımız ve rakiplerden bizi direkt ayıran özelliğimiz sahip olduğumuz en geniş ve eksiksiz ürün yelpazemizdir. Bu nedenle rakiplerimiz sadece belli sektörlerde boy gösterirken biz her sektörde rahatça çalışmaktayız. Eksik olduğumuz bir pazarda mevcudiyet gösterme değil, tüm pazarlardaki mevcudiyetimizi arttırmayı hedeflemekteyiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol