Bu haber kez okundu.

Atlantis'i denizle buluşturan Aydın Vinç oldu

 

Kendi rekorumuzu kırdık

Atlantis’in yaklaşık 2.130 ton civarında olduğunu ve böylesi ağırlıkta bir geminin ilk defa platformlar aracılığıyla havuza alındığını belirterek sözlerine başlayan Aydın Vinç Gebze Müdürü Oğuz Yazır, “Aydın Vinç olarak kendi rekorumuzu kırıyoruz. Daha önce 1.700 tonu taşıdık. Atlantis ise 2.130 ton.  Yaklaşık olarak da 150 metre taşıyacağız. Allah, nasip ederse sağ salim denizle buluşturacağız” dedi.

Operasyon öncesi ciddi bir çalışma yapıldı

Aydın Vinç Süpervizörü Makine Mühendisi Ümit Karaçam ise operasyonun hazırlık aşamalarından bahsetti. Selah Tersanesi yetkililerinin bilgileri doğrultusunda mühendislik departmanının çalışmalarını ve hesaplamalarını yaptığını ifade eden Karaçam, bu operasyon için ciddi bir çalışma yürüttüklerini ekledi.

Biliyoruz ki güvenilir firma

Tamamen Türk işçiliği ile yapılan Atlantis’in birleştirme işleminin de Aydın Vinç makineleri ile yapıldığını söyleyen Selah Tersanesi Üretim Müdürü Rauf Gül, geminin IMO2 kimyasal tanker gemisi olduğunu ve Malta bayrağı taşıyacağını söyledi. İlk defa bu büyüklükte bir gemiyi düz alanda yaptıklarını vurgulayan Gül, gemiyi havuza indirme ekipmanlarının varlığına güvenerek imalata başladıklarını vurguladı. “ 107 metre boyu, 16,90 genişliği, 16 metre yüksekliği, 2.130 ton da ağırlığı bulunan Atlantis’i Aydın Vinç ile taşıyoruz, çünkü biliyoruz ki güvenilir firma, ekipmanları ve çalışanları iyi Ayrıca fiyat konusunda orta yolu bulabiliyoruz” diyen Gül,  daha da büyük gemiyi üretip, bu şekilde havuza alabileceklerini açıkladı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol