Bu haber kez okundu.

AVK Makina yatırımlarıyla dikkatleri üstüne çekiyor

 

Uzman Lift'in davetlisi olarak Amerika'da gerçekleştirilen CONEXPO'ya katıldıklarını belirten Aydın, "Her şeyden önce Amerika dünyanın en büyük platform pazarı. Fuar  dışında Snorkel'in kiralama firması Ahern Rentals'ın fabrikasını da gezdik. Bu firma Snorkel ürünlerini kiralamacıların istediği doğrultuda tekrar dizayn edip üreten bir firma. Bu ziyaretler pazarda hangi ürünlerin daha çok talep göreceği adına bize ışık tuttu. Özellikle Türkiye'de henüz çok bilinmeyen telehandler pazarına, bomlu-dizel makinalara ve makaslılara yatırım yapılması gerektiğine inanıyoruz.  Ülkemizde akülü makaslılar maalesef dış ortamlarda kullanılmakta. Amerika'da böyle bir şeye asla şahit olmadık. Bu ürünler iç mekanlarda çalıştırılması gereken ürünlerdir. Türkiye'de de gelecekte bu mantık oturacaktır. Yine Amerika'da makaslı kiralama fiyatları Türkiye'den çok daha uygun ve bu alanda çok adetli kiralamalar yapılmakta. Fuar'da Snorkel'in ve birçok firmanın yeni ürünlerini görme fırsatımız oldu. Çok büyük bir fuardı" ifadelerini kullandı.

Kriz yıllarını fırsata çevirmenin diğer firmalara karşın önemli bir gelişim ivmesi kazandırdığını kaydeden Aydın, "Biz de bu riski göze alıp bir nevi kriz yaşanan piyasada yeni ürünler aldık. Daha önce 42mt'lik Türkiye'nin en uzun örümcek platformunu ve yine 72mt'lik Türkiye'nin en uzun ve yeni platformunu almıştık.  Yakın bir zamanda ise (Nisan ayında) 75mt'lik platformumuz gelecek. Yatırım kararımız doğrultusunda, Acarlar'dan 20adet makaslı eklemli dizel platform aldık. Son alımlarımız, bu segmentteki başlangıç yatırımı şeklinde de adlandırılabilir" şeklinde konuştu.

 

"Acarlar Makine'den çok memnunuz"

Acarlar Makine'yle ticari ilişkilerimiz gayet güzel devam etmekte. Uzun yıllar da böyle devam edecek gibi gözüküyor. Firma satış sonrası servis hizmetleriyle gerçekten de çok büyük bir güven vermekte. Alt yapısı, satış gücü ve finansmanıyla tam bir kurumsallık örneği. Dünyanın en kaliteli platformunu satmaktalar.

Açıklamalarında 2018 yılının da  planlamalarını yaptıklarını kaydeden Aydın konu hakkında şunları dile getirdi: "Bu planlamalara göre bir adet makaslı jumbo platform parkurumuza katacağız. Bu ürün 90mt'lik veya 51-57mt'lik Ruthmann olacak. Yine piyasanın talebine göre makaslı grubundan alımlarımız olacak."

Piyasada yaşanan uzman operatör bulma sıkıntısında, firma yöneticilerinin operatörleri eleştirirken biraz da özeleştirilerini yapmak zorunda olduklarına işaret eden Aydın, "Operatörlerin özlük hakları, çalışma koşulları olması gereken şekilde düzenlenmedikçe firmaların uzman operatör bulma sıkıntısı devam edecektir. Tabi ki operatörler şartların ve çalışma koşullarının çok daha iyi olduğu firmaları tercih edip oralara gidiyorlar. Biz böyle bir sıkıntı yaşamadık zira daha çok işin operatör yetiştirme tarafında olduk" dedi.

 

"Kazalarda imalatçıların payı"

Sektörümüzde yaşanan makine kazalarının en büyük nedeni imalatçılardır. Bu konuda kiralamacıların ve operatörlerin suçlanması çok yersiz. En önce makinalarda manuel kullanımın ortadan kalkması gerekiyor. Operatörlere iş yapma konusunda inisiyatif bırakılmamalı. Makinanın o işi yapabilme potansiyeli olmalı ve o işin yapılıp yapılmayacağına makine karar vermeli. Düşünsenize şu an piyasada moment kontrolsüz, tamamen operatörün inisiyatifinde hatalı kaldırmalarda kırılmalar, sepetlerin düşürülmesi gibi birçok vahim olay olabilir. Bu tabiri caizse pimi çekilmiş bomba kadar tehlikeli bir durum. Bu yüzden özellikle yerli imalatçılardan buna özen göstermelerini rica ediyorum. Avrupa'da herhangi bir kaza durumunda imalatçıların lisansı bile iptal edilebiliyor.  Ülkemizde de imalatçıların denetleneceği bir kontrol merkezinin olması gerekliliğine inanıyorum.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol