Bu haber kez okundu.

Beykoz Üniversitesi Kuruldu

 

Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı tarafından İstanbul’da hayata geçirilen Beykoz Üniversitesi, 7 Eylül 2016 tarihli ve 29824 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak kuruldu. 2008 yılında kurulan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu da tüzel kişiliği sona erdirilerek, Beykoz Üniversitesi’ne bağlandı.

Beykoz Üniversitesi’nin temelleri Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ile atıldı. Lojistik sektöründeki eğitimli ve iyi yetişmiş insan kaynağı ihtiyacından yola çıkan Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı 2008 yılında Yüksekokulu hayata geçirdi ve günümüze kadar lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu yetkinliklere sahip 2.500 mezun verdi. Vakıf, bundan sonra da gençlerimizi yükseköğretimde farklılıkları olan, uluslararası standartlarda, örnek bir üniversite ile tanıştırmaya hazırlanıyor.

Beykoz Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ruhi Engin Özmen, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ile 8 yıl önce çıktıkları bu yolda güçlenerek büyüdüklerini belirterek, “Biz 2008 yılında İstanbul Beykoz’da Türkiye’nin ilk tematik meslek yüksekokulunu kurduk, şimdi ise hizmet alanlarımızı Beykoz Üniversitesi ile genişleterek yolumuza devam edeceğiz. Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu nasıl kendine özgü, tematik, iyi eğitim veren ve tercih edilen bir okul oldu ise Beykoz Üniversitesi için de hedeflerimiz aynı. Amacımız 21. Yüzyılda iş dünyası ve toplumun ihtiyacı olan yetkinliklere sahip, alanında uzmanlık düzeyinde bilgi ve beceriler kazanmış, sadece ülke sınırlarımız içinde değil, dışında da istihdam edilebilecek nitelikli mezunlar yetiştirmek” dedi.

Beykoz Üniversitesi’nin İstanbul’un en eski ve güzide ilçelerinden olan Beykoz’da yer alan üç modern, hali hazırda mevcut binada eğitim öğretime başlayacağını belirten Özmen, “Sonrasında yine Beykoz’da 80 dönümlük arazi üzerinde örnek bir kampus inşa edeceğiz ve bir kampus üniversitesi olacağız. 2017 baharında inşaata başlamayı hedefliyoruz, 2019 yılında üniversitenin tüm birimlerini buraya taşınmış olacak. Çok sayıda mimari proje arasından seçilen kampusumuz, eğitim-öğretim birimleri ve laboratuarlar, sosyal-kültürel ve spor alanları ile kütüphane ve yurtlardan oluşuyor” dedi.

Beykoz Üniversitesi bünyesinde İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olmak üzere dört fakülte, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu olmak üzere iki yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki meslek yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulacağı bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü bulunduracak. Üniversite ilk öğrencilerini 2017-2018 akademik yılında alacak.

 

Beykoz Üniversitesi'ne logitrans Transport Fuarı'nda yoğun ilgi

İstanbul Fuar Merkezinde 10’cüsü düzenlenen logitrans Transport Fuarı 16-18 Kasım 2016 tarihleri arasında 200’e yakın firmanın katılımı ile gerçekleşti. Katılımcılar tüm lojistik ve taşımacılık değer zincirini kapsayan geniş kapsamlı ürün ve hizmetlerini sergilediler.

İstanbul Fuar Merkezi’nin 10. salonunda yer alan Beykoz Üniversitesi standı büyük ilgi gördü. Sektörün yerli ve yabancı temsilcilerinin ziyaret ettiği standımıza katılımcılar Beykoz Üniversitesi programları hakkında bilgi alıp stajyer taleplerini dile getirdiler. Lise ve denge okullardan gelen 10,11 ve 12 sınıf öğrencileri standı ziyaret ederek sorularına cevap aldılar. Lojistik sektöründe çalışma hayatlarına başlayan birçok mezunumuz standımızı ziyarette bulunurken hale hazırda okula devam eden öğrenci arkadaşlarına yabancı dil öğrenmeye önem vermeleri gerektiğini belirttiler.

Beykoz Üniversitesi, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Lojistik Kulübü öğrencileri Logitrans Fuarı’nda sektör duayenleri ile bire bir iletişime geçme fırsatı buldular. Lojistik kulübü öğrencileri lojistik firmalarını ziyaret ettiler. Kendilerine staj yerleri ayarlayan öğrenciler ayrıca üniversitemizde her yıl düzenlenen kariyer günleri için de firmalardan katılım sözü alarak fuardan mutlu ayrıldılar.

 

Beykoz Üniversitesi Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Lojistik Programı öğrencisi Emine Apay

Şu an Lojistik İngilizce Bölümü'nde son sınıf öğrencisiyim. Bu yıl üniversite olduk. Hem bunun tanıtımı hem de lojistik firmalarını yakından takip edebilmek adına logitrans Uluslar arası Transport Lojistik Fuarı'na katıldık.

Bölümümüzde bütün ulaşım yollarıyla yapılan lojistik derslerini görmekteyiz. Lojistik klasik bir deyimle söyleyecek olursak geleceğin mesleğidir. Bu söylem yaklaşık 10 yıldır piyasalarda dillendirilmekte. Mezun olduktan sonra dış ticaret bölümünü de okuyup B karnesini aldıktan sonra gümrük alanında çalışmayı hedefliyorum. Lojistiğin içinden gelerek gümrük alanında çalışmanın avantajlarından faydalanacağım.

Beykoz Üniversitesi Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Lojistik Programı öğrencisi mezunu Hasan Tuna

Lojistik sektöründe eskiden genel olarak endüstri mühendisleri ve işletme bölümü mezunlarının hakim olduğu bir alandı. Ama lojistikle ilgili üniversite bölümleri kurulduktan sonra bu bölümlerden mezun olanlar sektörde yerlerini almış durumdalar. Bu da beraberinde ihtisaslaşmayı ve sektörün gelişimini beraberinde getirecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol