Bu haber kez okundu.

Her tercih bir kazanç ya da kayıptır

 

İki kardeş, hem okur, hem de aile şirketinde çalışır

1993 yılından sonra sektöre yeni giren Hiyap’lara yatırım yapmaya başlayan Ulus Vinç’te, 1995-2000 yılları arasında Mahmut ve Ali Murat Ulus kardeşler, lise ve yüksek öğrenimlerinden arda kalan zamanlarda çalışırlar. Muavinliğinden, halatçılığına, operatörlüğünden muhasebesine kadar her alanda çalışan iki kardeşten Mahmut Bey Ulus Vinç’in Genel Müdürü, Ali Murat Bey ise Melek Platform’un sahibi olur.

 

Önce Allah’a kulluk etmek, sonra da hırslardan arınıp gelişmek

 

Çok kazanmak, çok büyümek değildir Ulus ailesinin öncelikli hedefi. Babadan oğullarına geçmiş aile geleneğinde temel insan mesleğinin Allah’a kulluk olduğu görüş hakimdir. Ve her kişi çevresine faydalı olduğu ölçüde var olur, üreterek de değer kazanır. Bu değerler Ali Murat, hem de ağabeyi Mahmut Ulus’un hamuruna karışmıştır bir kere! Onlar da yaptıkları işi rakiplerine göre değil, kendilerine göre yürütür giderler yıllarca. “Kendine göre en iyisini yapmak, makine sayısının çokluğu, makine kaldırma kapasitesi ve çeşitliliği ile özdeş gibi gelmiyor bana. Bu yüzden hırslarımızdan arınıp, haddimizi aşmadan değişmeyi ve gelişmeyi tercih ettik, değişen ve küreselleşen ülkemiz şartlarında  fazlasıyla kaygan zeminlerde ağır  ve tehlikeli işler ifa ettiğimizin bilinci ile fazla riskin kumar gibi olacağını düşündük. Bu benim doğrum ve gerçeğim. Aslında her tercih bir kazanç ya da kayıptır bu işe nasıl baktığınızla ilgili” diyen Mahmut Ulus, borçlanarak makine yatırımı yapmaktan kaçındıklarının altını çiziyor.

 

Dile kolay 1976’dan beri varlar sektörde. Elbette ki itimat ve güvenleri sadece kendi şehirleri Ankara’da değil, ülke genelinde. Bu yüzden Ankara’daki 150 makineleri ile sektöre hem doğrudan hizmet sağlıyorlar, hem de kendilerini çözüm ortağı olarak görüyorlar.

 

 

Terzi gibi çalışır, müşterimize özel iş yaparız

 

“Firmamızın sektörde terzi gibi görülmesini isteriz. Neticede sizin için dikilen kıyafet üzerinize tam oturur. Terzi prestijli iş yapar, onlarca gömleğin içinden 1 tanesini giymeniz belki sizi tatmin etmez fakat sizin için ölçülen, iyi kumaştan ve sadece sizin için yapılan bir gömleği giydiğinizde kendinizi daha özel hissedebilirsiniz. Bizim mesleğimizdeki en azından vizyonumuz bu; tedarikçi ile doğrudan muhatap olup, telefondan doğrudan iletişim kurup sorun esnasında bizzat kendimiz olayı yerinde görerek iş ifa etmeye çalışıyoruz. Belki bizi farklı yapan da bu” diyerek sözlerine devam eden Mahmut Ulus,

 

41 yıllık kiralık vinç hizmet serüveninde Ulus Vinç, kendisi gibi Anadolu firması olan birçok firmayı sektöre kazandırmış. Az buz değil 7 firmadan bahsediyoruz. Ne şirketin kurucusu Ramazan Ulus, ne de Genel Müdür Mahmut Ulus bu durumu hiçbir zaman kendilerine rakip olarak görmemişler. Ulus Vinç’in değişimindeki yapıtaşlarından biri de kardeşleri Murat Ulus’un Mart 2015’te kendi firması Melek Vinç’i kurması olmuş. “Melek Vinç, sağlam ve emin adımlarla ilerlemektedir. Bu bizim için de ayrı bir gurur meselesi ve kazanımdır. Melek Vinç’e ve Murat Ulus’a buradan teşekkür ediyorum. Ulus Vinç’e 20 yıldır kattığı değer ve halen devam eden desteği için” diyen Mahmut Ulus, operatörlerin ciddi manada eğitim sıkıntısı olduğunu belirtiyor ama tek sorunun da bu olmadığını vurguluyor.

 

 

Sektör çalışanlarının eksikleri, hataları, bir anlık dalgınlıkları gibi nedenlerle ortaya çıkan sorunların çözümü için danışmanlık firması kuracağını belirten Mahmut Ulus, firma için verilecek eğitimler, toplantılar ve görsel anlatımlarla hataların önüne geçmeyi hedeflediğini belirtiyor. Dev bir sektörün çalışanları için herhangi bir eğitim kurumu olmadığının altını çizen Mahmut Ulus, “Kendimize sormamız gereken birkaç konu şekilleniyor kafamda” diyor ve onları şöyle sıralıyor:

 

  • Burada biz çalışanlarımızın emeğinin bedelini layıkıyla ve zamanında ödüyor muyuz?
  • Çalışanlarımızı para karşılığında satın aldığımız köleler olarak mı görüyoruz yoksa ekip arkadaşı olarak mı?
  • İhtiyaç duydukları fiziksel ortamı sağlayabiliyor muyuz?
  • Sosyal ihtiyaçları için ne kadar zaman harcayıp düşünüyoruz.
  • Patron - işçiden ziyade sırf suiistimal edilmemek için ne kadar abi kardeş olabiliyoruz
  • İş aldığımızda elemanımızın üzerinde oluşacak baskıyı empati yaparak düşünebiliyor muyuz
  • Tedarikçilerimize fiyat teklifi verirken yukarıdaki unsurları sağladığımızı ve fiyatımızın bu faktörlere göre olduğunu ifade edebiliyor muyuz?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol