Bu haber kez okundu.

HİDROKON'un AT4100'ü fren testinden başarıyla geçti

 

Yüzde yüz HİDROKON tarafından ilk kez Türkiye'de üretimi yapılan 4 akslı ve 100 ton kaldırma kapasiteli mobil vinçlerinin Mart ayında İspanya'nın başkenti Madrid'de fren ve abs testine katıldığını kaydeden Bayramoğlu, "Dünyanın sayılı pistlerinden ve aynı zamanda bir kamu kuruluşu olan İNTA (Ulusal Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü) tesislerinde gerçekleştirilen tüm testlerde üstün performans sergileyen AT4100, böylece homologasyon sürecindeki tüm testlerini başarı ile tamamlamış oldu. Tüm testlere HİDROKON'da AT4100 üretiminden sorumlu ar-ge ve üretim mühendisleri de katılarak bu heyecana ortak oldular" ifadelerini kullandı.

Ürün adına yapılan testler hakkında bilgi veren Bayramoğlu "Kuru, ıslak ve özel volkanik bazalt zeminde gerçekleşen testlerde sonuna kadar gücünü sağlamlığını ve güvenirliğini gösteren AT 4100 tüm testlerde maksimum düzeyde başarı göstererek  abs kuru zemin ve ıslak zemin testlerini tamamlamıştır. İspanya'ya giden ürün geliştirme ekibi tüm testleri birebir yapma ve izleme şansına sahip olmuşlardır" şeklinde konuştu.

"Fren Testi!"

Fren sisteminin, güvenli bir sürüş için araçta bulunan önemli donanımlardan biri olduğuna işaret eden Bayramoğlu "Bu testlerde frenleme performansını etkileyen fren sistemi elemanları kontrol edilir. Araçta frenleme performansı, fren sisteminin durumunun ortaya konması açısından büyük önem teşkil etmektedir. Frenlemeyi sistem elemanlarıyla beraber yol şartları ve tekerleklerin zamanında bakım ve değişimlerinin yapılmasının da etkilediği unutulmamalıdır. Bu testle; sekiz tekerleğin maksimum fren kuvveti ölçümü, arka fren kısıtlayıcı kontrolü, frenleme boyunca denge kontrolü, pedal kuvveti ölçümü, fren kuvveti ve dengesinin saptanması, yuvarlanmadan oluşan sürtünmenin saptanması, ön ve arka dingillerin sağ ve sol yüzdelerinin hesaplanması, farklı frenleme şiddetinde ön arka fren yüzdesi hesaplanması, frenleme şiddetine göre sekiz tekerleğin performansa katkı ölçümü, ABS öncesi fren kontrolü ve kızaklama basıncı kontrolü gibi işlemler yapılmaktadır. Bu nedenle bir taşıtın fren sisteminden, çok yüksek güvenilirlik ve dayanıklılık beklenmektedir. Taşıt, hızlı ve güvenli bir biçimde her türlü iklim ve yol şartlarında durabilme yeteneğine sahip olmalıdır" dedi.

Araçlarda taşıt türüne göre birçok fren sistemi kullanıldığına işaret eden Bayramoğlu, "Günümüzde yaygın olarak kullanılan fren sistemleri, hidrolik veya havalı fren sistemleridir. Araç ağırlığının fazla olması nedeniyle ağır vasıtalarda çoğunlukla havalı fren sistemleri kullanılmaktadır. Motor, aracı hareket ettirmek için ısı enerjisini kinetik (hareket) enerjisine dönüştürür. Frenler ise motorun aksine bu kinetik enerjiyi aracı durdurmak için ısı enerjisine geri çevirir. Kinetik enerji, hareket halindeki cismin hızının karesiyle kütlesinin çarpımının yarısına eşittir. Kinetik enerji aracın kütlesiyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, kinetik enerjinin hızın karesiyle orantılı olarak artmasıdır. Aracın hızı iki kat artarsa kinetik enerji dört kat artacaktır. Bu yüzden aracı durdurmak için hareket ettirdiğimiz enerjiden daha fazlasını frenleme için yapmamız gerekmektedir.

 

 

Uluslar arası mevzuatta da bulunan ABS fren sisteminin standartlara uyumlu olmasını sağlamak için Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun yayınladığı 71/320/EEC ve Avrupa Ekonomik Komisyonu'nun yayınladığı  ECE R13 standartlarına göre testlerimizi yapmış bulunmaktayız. (ECE: United Nations, Economic Commission for Europe - Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu) şeklinde konuştu.

 

Yapılan test aşamaları hakkında konuşmasını sürdüren Bayramoğlu şunları dile getirdi: "Her bir test ortalama 15-20 kez tekrarlanmıştır. Böylece verilerin güvenilirliği arttırılmıştır. ABS testinde ECE R13 regülasyonuna göre ıslak zemin kuru zemin ve bunların yanında şuanda ülkemizde bulunmayan  K=≤0,3 şartını sağlayacak şekilde sürtünme katsayısının özel zeminlerde test yapılmaktadır. İspanya'da da bulunan Ulusal Uzay Teknolojisi Enstitüsü, Kamu Araştırma Kurumu olan İNTA tesislerinde bu testler volkanik kaya olan bazalt taşları üzerinde yapılmıştır. Aracın max hızının % 60 oranında abs nin tekerleklerdeki kızaklama miktarı ölçümü, Kuru zemin, Islak zemin ve özel volkanik bazalt zeminde yapılmıştır. Tüm bu testler sırasında At4100 da kızaklama olmamıştır. Aracın 3. ve 4. aksına giden fren sistemi iptal edilerek 1. ve 2. dingile gelen fren sistemi ile frenleme kuru zemin, ıslak zemin ve özel volkanik bazalt zeminde yapıldı. 2.aşamada 4 tam frenleme yapılarak kalan hava basıncı rezervuarı ölçüldü. Testlerde yeterli miktarda hava bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aracın 1. ve 2. aksına giden fren sistemi iptal edildi. 3. ve 4. dingile gelen fren sistemi ile frenleme kuru zemin, ıslak zemin ve özel volkanik bazalt zeminde yapılmış 2. aşamada 4 tam frenleme yapılarak kalan hava basıncı rezervuarı ölçülmüştür. Testlerde yeterli miktarda hava bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.  ECE R13 standardına göre yapılan testlerde aracın max hızının % 60'ı oranında  yarı rijit ve yarı bazalt zeminde frenleme yapılmış bu frenleme ile aracın dengesi sapması ölçülmüştür. Denge ve sapma ile ilgili sorun gözlemlenmemiştir. Testlerin bir başka aşamasında aracın kaymaya başlama noktası ölçülmesi amacıyla basınç ayarlamaları yapılmış fakat AT4100 aracımızın kaliteli ekipmanı ve doğru hesaplanmış frenleme kuvvetleri ile maksimum basınçta dahi kızaklama, kayma görülmemiştir. Dinamik testlerini başarı ile tamamladıktan sonra aracın eğimde duruş, kalkış ve park freni performansı ölçülmüştür. Regülasyon dahilinde 18 derecelik eğimde (yaklaşık olarak yüzde 60) yapılması şartı bulunması rağmen 23 derecelik eğimde test edilmiş ve başarıya ulaşılmıştır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol